Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bugenwilla (Bougainvillea) - uprawa i pielęgnacja

Katarzyna Goller, KJ

Bugenwilla należy do tych roślin doniczkowych, którym bardzo służą wakacje na dworze. Pławiąc się w słońcu, kwitnie obficie aż do jesiennych chłodów.

aloes
aloes
Fot. Ewa Czaczkowska-Sold

Bugenwilla - skąd pochodzi

Kto zwiedzał południową Europę, z pewnością widział bugenwillę - intensywnie różowe pnącze porastające ogrodzenia, ściany domów i pergole. Roślinę tę można zauważyć również na filmach, których akcja toczy się w Kalifornii. W ciepłym klimacie bugenwilla kwitnie bardzo obficie i sprawia niezwykłe wrażenie. Jej 3-4-metrowe pędy wspinają się za pomocą cierni wyrastających w kątach liści. Niekiedy ma formę rozłożystego krzewu lub strzyżonego żywopłotu.
 

Bugenwilla odmiany

W ogrodach i doniczkach uprawia się bugenwillę gładką (B. glabra), okazałą (B. spectabilis), mieszaniec B. x butteana, a także odmiany wymienionych gatunków.

Bugenwilla sadzonki

U nas bugenwilla pojawia się w maju, kiedy zaczyna kwitnąć. Można ją kupić prowadzoną jako pnącze lub jako małe drzewko. Najczęściej sprzedawane są odmiany różowofioletowe.

Gdzie można uprawiać bugenwillę

W mieszkaniu bugenwilla najlepiej się będzie czuła tuż przy południowym lub wschodnim oknie. Pamiętajmy jednak, że pokój trzeba latem często wietrzyć, by przegrzana roślina nie uległa poparzeniu. Doskonałym miejscem jest przydomowa szklarenka (ogrzewana zimą), oranżeria albo zimowy ogród. Warto tam posadzić roślinę pod ścianą przy wysokiej kracie, by rosła aż pod dach.

Bugenwilla latem na balkonie

Latem bugenwilla świetnie się rozwija na balkonie albo zadołowana wraz z doniczką na rabacie. Wcześniej wymaga jednak zahartowania. W kwietniu i maju, gdy dni są ciepłe (powyżej 13 st. C), roślinę wynosimy na kilka godzin na dwór, początkowo chroniąc ją przed ostrym słońcem. Czas werandowania stopniowo wydłużamy. Gdy miną przymrozki - zwykle pod koniec maja - bugenwillę ustawiamy w miejscu nasłonecznionym co najmniej przez 4 godziny dziennie i zacisznym. Wówczas będzie kwitła nieprzerwanie aż do września, a pędy wydłużą się o kilkadziesiąt centymetrów.
 

Bugenwilla podlewanie i nawożenie

Roślinę obficie podlewamy przez całe lato (trzeba usuwać nadmiar wody z podstawki, także po obfitym deszczu) i nawozimy od kwietnia do sierpnia - nie dłużej, by pędy mogły zdrewnieć przed zimą. Co 7-10 dni stosujemy nawóz dla roślin kwitnących (np. Nawomix, Florowit w płynie, Bioekor). Sporządzamy roztwór o dwukrotnie mniejszym stężeniu niż zalecane na opakowaniu.

Bugenwilla zimą

Gdy zaczną się jesienne chłody i pluchy, bugenwillę zabieramy do domu. Od listopada do lutego musi ona przejść okres spoczynku, najlepiej w temperaturze około 10 st. C, w jasnej piwnicy czy w lekko ogrzewanej szklarence. Roślina pozostawiona w suchym i ciepłym pokoju nie zakwitnie w przyszłym roku. Zimą podlewamy ją raz w tygodniu niewielką ilością wody. Może zgubić w tym czasie liście, ale pędy powinny pozostać jędrne i zielone.

Bugenwilla przycinanie wiosenne

Pod koniec lutego skracamy pędy o 1/4-1/3 długości, dzięki czemu bugenwilla rozkrzewi się i zawiąże dużo pąków. Wycinamy cienkie pędy boczne. Ustawiamy kwiat w ciepłym miejscu, tuż przy oknie i zaczynamy obficie podlewać. Gdy zaczną wyrastać liście, wymieniamy podłoże, pozostawiając starą doniczkę lub wybierając niewiele większą - w ciasnym pojemniku roślina obficiej kwitnie. Ziemia powinna być lekka, z dodatkiem próchnicy i torfu, żyzna. Przesadzamy ostrożnie, aby nie połamać korzeni. Przez 3 tygodnie po zabiegu bugenwilli nie nawozimy. Zanim pojawią się kwiaty, zraszamy liście. Później zapewniamy roślinie dużą wilgotność powietrza, rozpylając wokół niej wodę. Nie stosujemy nabłyszczaczy. W maju bugenwillę znów możemy wynieść na dwór.

Bugenwilla rozmnażanie

W naszym klimacie bugenwilla nie zawiązuje nasion, lecz można ukorzenić sadzonki. Od stycznia do marca tniemy półzdrewniałe części pędów na odcinki długości 10 cm. Ich dolne końce zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy w wilgotnym podłożu. Pojemnik nakrywamy folią, a sadzonki często zraszamy. W cieple (25-30 st. C) ukorzenią się po 4-6 tygodniach. Wtedy przesadzamy je do doniczek, a młode pędy przycinamy, by się rozkrzewiły. Rośliny zakwitną po 2-3 latach.

Bugenwilla choroby

  • Roślina nie kwitnie - za mało światła lub za ciepło zimą. Bugenwillę ustawiamy w jaśniejszym miejscu, zimą zapewniamy jej chłód.

  • Liście opadają, pozostają tylko podkwiatki - zbyt suche podłoże i powietrze. Roślinę podlewamy i zraszamy.

  • Na liściach i pędach skupiska zielonych lub czarnych owadów oraz lepka substancja (rosa miodowa) - mszyce. Stosujemy preparat ABC na mszyce, Afidol lub Bio Insekt.

  • Na górnej stronie liści żółte plamy, na dolnej białe owady długości ok. 1 mm - mączlik szklarniowy. Roślinę dwukrotnie (z 7-10-dniową przerwą) opryskujemy preparatem Polysect, Applaud lub Confidor. l Na liściach żółtawe przebarwienia i pajęczynka - przędziorki. Roślinę opryskujemy Polysectem, Karate lub Rufastem, 2-3-krotnie co 7-10 dni. Uwaga! Do zwalczania szkodników można zastosować pałeczki doglebowe Provado Combi Pin, Tarcznik lub pałeczki nawozowo-owadobójcze.

Dlaczego bugenwilla gubi liście?

    Więcej o:

Skomentuj:

Bugenwilla (Bougainvillea) - uprawa i pielęgnacja