Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wymagania i pielęgnacja hortensji

Wojciech Podstolski

Hortensja ogrodowa zawiązuje pąki już latem. Zimą bez osłony mogą one przemarznąć.
Hortensja ogrodowa zawiązuje pąki już latem. Zimą bez osłony mogą one przemarznąć.
Fot. Shutterstock
Podłoże

żyzne, przepuszczalne, wilgotne i bogate w próchnicę; odczyn lekko kwaśny (pH 5,5-6,0). Nie tolerują gleb zasadowych

Wilgotność powietrza

wysoka; doskonale rozwijają się w starych zacienionych parkach i ogrodach

Stanowisko

na otwartym terenie warto sadzić hortensje za parawanem gęstych jaśminowców lub dereni. Z wyjątkiem hortensji pnącej nie znoszą sąsiedztwa drzew i dużych krzewów ze względu na konkurencję ich ekspansywnych korzeni. By dobrze się rozwijały i obficie kwitły, najlepiej przeznaczyć dla nich szerokie rabaty. Słonecznego stanowiska wymagają hortensja bukietowa i dębolistna, pozostałe gatunki preferują cień lub półcień.

Podwiązywanie

krzewy o pokaźnych kwiatostanach wymagają podwiązywania. Obciążone kwiatami pędy wyginają się po deszczu i mogą być wyłamywane przez wiatr.

Cięcie

jest szczególnie zalecane dla odmian hortensji drzewkowatej i bukietowej. Najlepiej przeprowadzać je wczesną wiosną. Rośliny wypuszczą wówczas silne pędy zwieńczone dużymi kwiatostanami. Natomiast okazom kwitnącej na zeszłorocznych pędach hortensji ogrodowej, dębolistnej i Sargenta usuwamy jedynie martwe i zdrobniale pędy oraz zaschnięte kwiatostany. Pamiętajmy o pozostawieniu znajdujących się pod nimi pąków kwiatowych. Krzewy można odmładzać wycinając wiosną 1/3 najstarszych pędów.

ściółkowanie - hortensje lubią stale wilgotne i chłodne podłoże, dlatego ziemię wokół ich korzeni najlepiej pokryć warstwą kompostu, rozłożonych liści lub korą, która zabezpieczy glebę przed wysychaniem i nagrzewaniem.

Okrywanie

wrażliwe gatunki (odmiany hortensji ogrodowej, Sargenta i dębolistna) wymagają okrywania przyziemnych części. Obsypuje się je warstwą kory lub suchych liści. W zimniejszych częściach kraju warto zabezpieczać rośliny słomianymi chochołami.

Skomentuj:

Wymagania i pielęgnacja hortensji