Cyklameny - cyklamen perski (Cyclamen persicum)
Cyklameny. Kwiaty cyklamenów dziko rosnących są o wiele mniejsze niż tych uprawianych w mieszkaniu, ale za to pięknie pachną.
Cyklameny
Dawniej nazywano je fiołkami alpejskimi. Na stanowiskach naturalnych rosną w górach południowej Europy, aż po Iran, oraz na wybrzeżu Afryki, w Algierii i Libanie.
Podczas gorącego lata gubią liście i zapadają w stan spoczynku, w którym pozostają aż do jesiennych opadów. Okres ten potrafią przetrwać dzięki dużej bulwie zagrzebanej w ziemi. Ten cykl życiowy zachowały również odmiany uprawne. Wymagają one chłodnych pomieszczeń o temperaturze nie wyższej niż 18 st. C. Zaczynają kwitnąć, gdy dni stają się coraz krótsze i spada temperatura.
Cyklamen perski (Cyclamen persicum)
Cyklamen w mieszkaniu
Cyklamen podlewanie
Cyklamen kwiat
Cyklamen po kwitnieniu
Cyklamen zakwita ponownie po około czterech miesiącach od pierwszego obfitego podlania. Jeśli więc chcesz, aby zakwitł w listopadzie, powinieneś trzymać go w stanie spoczynku aż do końca lipca. Najwcześniejszym terminem pobudzenia bulwy do wzrostu jest początek czerwca. Wtedy przesadź ją do nowego podłoża tak, aby co najmniej jedna trzecia jej wysokości wystawała ponad powierzchnię ziemi. W żadnym wypadku ziemia nie może przykrywać miejsca, z którego wyrastają liście.
Cyklamen uprawa
Cyklameny stawia się w widnym miejscu i po ukazaniu się pierwszych liści zaczyna podlewać. Aby zdrowiej rosły, należy je co dwa-trzy tygodnie zasilać specjalnymi nawozami dla roślin o ozdobnych liściach, a z chwilą pojawienia się pierwszych szypułek kwiatowych - nawozem dla roślin kwitnących. Warunkiem obfitego kwitnienia jest prawidłowe przechowanie bulwy. Zbyt obficie podlewana lub zasuszona wydaje mniej kwiatów.
Cyklamen rozmnażanie
Najłatwiej rozmnażać je z nasion wysiewanych pod koniec lata. Nasiona można otrzymać samemu, bo cyklameny dają się bardzo łatwo zapylić. Najlepiej mieć kilka kwitnących roślin, wzrasta wtedy prawdopodobieństwo zawiązania się owoców.
Kwiaty cyklamenów doniczkowych nie pachną i owady prawie wcale się nimi nie interesują. Trzeba je więc zapylić za pomocą malutkiego pędzelka. Ostrożnie przenieś pyłek z pylników jednej rośliny na słupek drugiej. Po pewnym czasie zawiązują się kuliste owoce pękające na wierzchołku. Wystarczy kilka owoców, by po ich wyschnięciu otrzymać ponad sto nasion.
Wysiewa się je na wilgotne podłoże składające się z równych części torfu oraz piasku, który przed wymieszaniem dokładnie przepłukuje się gorącą wodą. Wysiane nasiona należy przykryć jak najcieńszą warstwą piasku i obficie zrosić, a następnie okryć pojemnik szarym papierem lub nieprzepuszczającą światła pokrywką.
Nasiona kiełkują tylko w ciemności. Dopiero po skiełkowaniu nasion przenieś je na pierwszych kilka dni w cieniste miejsce, a gdy siewki przyzwyczają się do światła - w miejsce widne, ale nie nasłonecznione.
Aby przyspieszyć wzrost, możesz je co dwa tygodnie zasilać nawozem dla roślin doniczkowych, rozcieńczonym dwa razy w stosunku do zalecanej dawki. Jeśli roślinki nie rosną zbyt gęsto, do większego pojemnika przenosi się je dopiero wtedy, gdy mają dwa-trzy liście. Kiedy podrosną, ostrożnie, nie uszkadzając korzeni i bulwki, przesadź je do doniczek, tak aby bulwa znalazła się około jednego centymetra pod powierzchnią ziemi.
Rośliny, zależnie od odmiany, kwitną po kilku lub kilkunastu miesiącach. Nie polecam rozmnażania przez podział bulw. Właśnie wtedy najczęściej gniją one zainfekowane chorobami grzybowymi.
Cyklamen choroby
Rozwojowi pleśni sprzyja również ustawianie doniczek w nieprzewiewnych miejscach oraz nieusuwanie przekwitłych kwiatów i liści. Gdy zauważysz pierwsze objawy choroby, oberwij zainfekowane liście, a roślinę opryskaj preparatem Kaptan 50 lub Ronilian 50 WP.
Na cyklamenach najczęściej żeruje roztocz cyklamenowiec. Objawem wskazującym na jego występowanie jest wygląd liści, które sprawiają wrażenie, jakby były pod spodem zakurzone. Ponadto wykrzywiają się ogonki liściowe i deformują liście. Zmienione chorobowo liście obrywa się, a rośliny opryskuje preparatem Mitac 20 EC.
Cyklamen ogrodowy
- cyklamen dyskowaty (łac. Cyclamen coum)
- cyklamen czerwieniejący (łac. Cyclamen purpurascens)
- cyklamen bluszczolistny (łac. Cyclamen hederifolium),
- Więcej o:
Cyklamen kwitnie na przekór jesieni. Najpiękniejsze rośliny doniczkowe
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?