Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Magnolie cytrynowe, gruszkowe, waniliowe

Tekst Stanisław Zymon, członek Związku Szkółkarzy Polskich i Magnolia Society International

Magnolie zazwyczaj kojarzą się z kolorem różowym albo białym. Tymczasem kwiaty nowych mieszańców przybierają bardzo smakowite barwy: kremowe, żółte, cytrynowe...

Magnolia,Korea
Kwitnąca żółta magnolia w ogrodzie to prawdziwe widowisko. Warto umieścić taki okaz w eksponowanym miejscu
Fot. East News
Największe ośrodki hodowlane w USA, Nowej Zelandii i Japonii prześcigają się w uzyskiwaniu coraz bardziej atrakcyjnych odmian. Każda z nich ma jakieś niepowtarzalne cechy. Rośliny różnią się kolorem, wielkością, kształtem, zapachem i trwałością kwiatów, pokrojem, terminem kwitnienia, a także siłą wzrostu. Pięknem magnolii możemy się cieszyć latami, ponieważ są to rośliny długowieczne. Wiele z nich kwitnie nie tylko wiosną, ale także po raz drugi latem (w lipcu i w sierpniu). Uroda magnolii nie przemija po okresie kwitnienia, ponieważ rośliny te są ładnymi i kształtnymi drzewami bądź krzewami dającymi cień w czasie upalnego lata oraz stwarzającymi niepowtarzalny klimat w ogrodzie.

Zobacz co lubią magnolie



Dobre krzyżówki

Najstarszą i najbardziej znaną magnolią o żółtych kwiatach jest 'Elizabeth' wyhodowana w 1956 r. w Ogrodzie Botanicznym w Brooklynie w Nowym Jorku. Otrzymała imię po dyrektorce ogrodu Elizabeth Scholz. W tym ogrodzie powstało wiele cennych odmian magnolii. Skrzyżowano wtedy dwa gatunki: magnolię drzewiastą (Magnolia acuminata) z nagą (M. denudata). Magnolia drzewiasta, naturalnie występująca na terenie USA, osiąga nawet 30 m wysokości, wydaje jednak mało atrakcyjne, żółtawozielone kwiaty podobne do kwiatów tulipanowca. Natomiast magnolia naga dorasta do 7-10 m i tworzy białe, spore kwiaty przypominające tulipany. Odmiana 'Elizabeth' u nas zakwita pod koniec kwietnia, przed rozwojem liści. Jej okazałe kwiaty osiągają aż 12-15 cm i szeroko się otwierają. Ich żółta barwa jest najbardziej intensywna, dopóki pąki są zamknięte, po rozwinięciu się przybierają odcień jasnokremowy. Wydzielają przyjemny, delikatny zapach. Magnolia 'Elizabeth' rośnie szybko i ma pokrój piramidalny. Dorasta do 8 m wysokości i nawet kilku metrów szerokości.

Zupełnym jej przeciwieństwem jest magnolia 'Gold Star' (nazywana żółtą magnolią gwiaździstą). Ma drobne kwiaty o średnicy 10 cm przypominające kształtem gwiazdki. Pojawiają się one przed rozwojem liści w końcu kwietnia i składają się nawet z 14 płatków. Młode liście tej odmiany mają barwę purpurowobrązową - rzadko spotykaną wśród magnolii. Drzewo tworzy regularną koronę. Najładniej prezentuje się na tle ciemnozielonych roślin iglastych. Ukazujące się wczesną wiosną maślanożółte kwiaty pięknie z nimi kontrastują. Można też sadzić ją pojedynczo lub z innymi wolno rosnącymi magnoliami o kwiatach różowych. Dobrze znosi nawet duże mrozy.

Najintensywniejszą żółtą barwę mają kwiaty magnolii (Magnolia x brooklynensis) 'Yellow Bird' wyhodowanej we wspomnianym już Ogrodzie Botanicznym w Brooklynie. Jest to drzewo o piramidalnym pokroju, ładnej, zwartej koronie i gęstych liściach barwy świeżej zieleni, jesienią przebarwiających się na żółto. Zakwita w momencie, gdy już zaczynają rozwijać się liście. Kwiaty długo utrzymują się na gałęziach. Nieraz pojawiają się także latem. Osiągają 10 cm długości i ułożone są pionowo i bardzo gęsto na gałązkach. Mają intensywny żółty kolor, a u podstawy są delikatnie zielone. Magnolia 'Yellow Bird' po 20 latach dorasta do 5-6 m wysokości i 3 m szerokości. Jest odporna na mróz. Faworytka Innym znanym hodowcą magnolii jest Philip J. Savage mieszkający w Michigan (USA). Od 1960 r. wyhodował on wiele wspaniałych odmian. Najsłynniejszą z nich jest uzyskana w 1988 r. magnolia 'Butterflies'. W wyniku krzyżówek powstało filigranowe drzewo o luźnej koronie i wielu poziomych gałęziach, na których osadzone są intensywnie żółte kwiaty przypominające motyle. Odmiana ta nadaje się nawet do małego ogrodu, gdyż dorasta zaledwie do 3-4 m wysokości. Zakwita już w połowie kwietnia. Żółte płatki, których jest od 8 do 12, nie brązowieją w trakcie starzenia się kwiatu. Wspaniale kontrastują z purpurowymi pręcikami. Kwiaty otwierają się szeroko w miarę rozkwitania. Ta unikalna odmiana to obiekt pożądania wielu kolekcjonerów; uważana jest za najpiękniejszą wyhodowaną do tej pory żółtą magnolię.

Zobacz odmiany magnolii



Kwiaty w rozmiarze XL

Odmiana 'Yellow Lantern', wyhodowana także przez Philipa Savage'a, zakwita dość późno (na przełomie kwietnia i maja). Ma efektowne kwiaty o cytrynowożółtych płatkach. Tworzy regularną, kolumnową koronę z prostym przewodnikiem. Rośnie szybko i silnie. Długość jednorocznych przyrostów w naszych warunkach dochodzi nawet do 60-80 cm. Roślina osiąga 6-8 m wysokości i 3 m szerokości. Kwitnie bardzo obficie. Wymaga osłoniętego od wiatru i ciepłego stanowiska. Odmiana ta nadaje się do każdego rodzaju ogrodu. Duże liście i jasnokremowe kwiaty tworzy też magnolia 'Yellow River'. To również odmiana szybko rosnąca. Ponieważ dorasta do 5 m wysokości, nadaje się także do niewielkich ogrodów. Jest dosyć odporna na mrozy. Pięknymi kwiatami zaskakuje również wyhodowana przez dr Augusta Kehra odmiana 'Hot Flash'. Mają one ładną żółtą barwę i są bardzo okazałe - o średnicy nawet 12 cm. Płatki u nasady przybierają delikatny łososioworóżowy odcień. Drzewo to kwitnie późno, bo dopiero w maju, wraz z rozwojem liści. Rośnie silnie i tworzy zgrabną, wyprostowaną koronę. Osiąga zwykle około 8 m wysokości, więc nadaje się do większych założeń ogrodowych.

Zobacz również:

Magnolia - gatunki i odmiany

Magnolie - krucha uroda, orientalny wdzięk

    Więcej o:

Skomentuj:

Magnolie cytrynowe, gruszkowe, waniliowe