Balkon na start
Mieszkasz w mieście i nie masz ogrodu, nic nie szkodzi. To najlepszy moment na założenie ogródka kwiatowego na balkonie, czy parapecie...Przygotowaliśmy poradnik dla tych którzy chcą rozpocząć swoją skrzynkową przygodę od zera.
Wybór roślin na balkon
Gatunków i odmian kwiatów do skrzynek jest tyle, że trudno podjąć decyzję, które z nich wybrać. Wcześniej warto sprawdzić, jakie mają wymagania.Kupując rośliny, kierujmy się przede wszystkim warunkami świetlnymi. I tak na balkonach o ekspozycji północnej, północno-wschodniej oraz wschodniej najlepiej sadzić kwiaty lubiące półcień, a od południa, południowego zachodu i zachodu - te, które najlepiej czują się na słońcu. Kolejne kryterium to gleba i wilgotność. Większość kwiatów balkonowych najlepiej rośnie w podłożu o odczynie obojętnym, jednak niektóre wolą zasadowe (np. smagliczki), a inne (m.in. begonie) - lekko kwaśne. Oprócz tego rośliny mają różne potrzeby co do zasobności podłoża i nawożenia, np. surfinie i petunie wymagają nawozów z wysoką zawartością żelaza. Wybierajmy sadzonki z dużą liczbą pąków, zdrowe i rozkrzewione.
Wybór donicy na balkon
Pojemnik powinien mieć otwory odpływowe, co zapobiegnie gniciu korzeni, a ponadto umożliwi lepsze ich napowietrzenie. Donicę ustawmy na podstawce, na której będzie się zbierać woda. W sprzedaży jest wiele pojemników z plastiku, ale nie sprawdzają się one na balkonach silnie nasłonecznionych, bo zbyt szybko się nagrzewają, podobnie jak te wykonane z metalu.
Najlepsze są donice ceramiczne, bo zatrzymują wilgoć i przepuszczają powietrze. Unikajmy też stawiania na balkonach skrzyń betonowych i kamiennych, bo są one bardzo ciężkie, a wraz z ziemią mogą przekroczyć maksymalne obciążenie balkonu.
Sadzenie roślin do skrzynek krok po kroku
Przygotowujemy drenaż i nawilżamy korzenie.
Fot. Fotolia.pl
Na dno pojemnika wsypujemy kilkucentymetrową warstwę drenującą ze żwiru lub z keramzytu albo potłuczonej ceramiki. Bryłę korzeniową rośliny warto w tym czasie na kilka godzin umieścić w naczyniu z wodą - dzięki temu korzenie pobiorą jej odpowiednią ilość i będą bardziej elastyczne.
Sadzenie
Fot. Fotolia.pl
Pojemnik wypełniamy warstwą podłoża - najlepiej gotową mieszanką przeznaczoną do konkretnej grupy roślin, zawierającą substancje potrzebne do wzrostu i kwitnienia. Sadzonkę wyjmujemy z pojemnika delikatnie, by nie uszkodzić korzeni, umieszczamy w donicy i przysypujemy podłożem, lekko je uciskając. Roślina powinna być posadzona na tej samej głębokości, na jakiej rosła poprzednio.
Podlewanie i nawożenie
Fot. Fotolia.pl
Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy, po czym odstawiamy na kilka dni w lekko zacienione miejsce. Świeże podłoże jest zasobne w substancje odżywcze, dlatego nawożenie rozpoczynamy dopiero po upływie 2-3 tygodni od posadzenia, gdy rośliny się ukorzenią.
Uwaga: Pamiętajmy, aby co roku wymieniać ziemię w donicach. Zeszłoroczna najczęściej jest porażona chorobami.
Kwiaty na balkon słoneczny
Aksamitka, bratek, cynia, heliotrop, kalibrachoa, kocanki, lantana, lawenda, lewkonia, lobelia, maciejka, nasturcja, nemezja, niecierpek Sunpatiens, osteospermum, pelargonia, rojnik, rozchodnik, sanwitalia, surfinia, szałwia, uczep, werbena, żeniszek.
Na zdjęciu powyżej:
1. Żeniszek
2. Lantana
3. Petunia zwisająca Kalibrachoa ' Banana Chocolate'
4. Werbena ' Ipanema'
Rośliny na balkon cienisty
Barwinek pospolity, begonia (wszystkie odmiany kwitnące), bluszczyk kurdybanek, fuksja, koleus, niecierpek nowogwinejski, niezapominajka, pelargonia bluszczolistna (zwisająca), plektrantus, sundaville, trzykrotka, tunbergia (tzw. czarnooka Zuzanna), wilec ziemniaczany, zielistka.
Na zdjęciu powyżej:
1. Koleus
2. Barwinek
3. Tunbergia
4. Fuksja
- Więcej o:
- balkon
Pelargonie wracają do łask
Balkonowe hity
Balkonowi ogrodnicy
Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach
Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie
30 pomysłów jak urządzić przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie
Kwiaty balkonowe. 10 hitów wśród roślin doniczkowych na balkon