Kapturnica (sarracenia) - Pielęgnacja i uprawa
Efektowne kielichy kapturnicy nie wyglądają na myśliwych, a jednak potrafią upolować całkiem sporego owada.
Kapturnica i owady
Barwne kielichy roślin zwykle służą jako reklama owadziej stołówki. Skrzydlaci goście w ich wnętrzu znajdują odżywczy nektar, a przy okazji przyczyniają się do powstawania nasion. W pucharach kapturnicy (Sarracenia) na drobne stworzenia nie czeka jednak nic dobrego. Wręcz przeciwnie - to właśnie one stają się pokarmem wygłodniałej rośliny.
Na zdjęciu powyżej: Smukłe kielichy - pułapki kapturnicy białolistnej (S. leucophylla) mogą osiągać nawet metr wysokości
Rośliny owadożerne w domu. Gatunki i uprawa najbardziej znanych roślin mięsożernych>>>
Jak kapturnica zwabia owady?
Kapturnice są mięsożerne. Rosnąc na mokradłach w jałowym podłożu, uzupełniają swoją dietę związkami pochodzącymi z ciał owadów i innych drobnych stworzeń. Jak chwytają ofiary? Swoje liście przekształcają w puchary - pułapki, częściowo przysłonięte pokrywkami. Wabią one owady kolorami oraz nektarem wydzielanym na krawędziach. Biada jednak stworzeniu, które chce się nim pożywić, w jego składzie jest bowiem odurzający i paraliżujący alkaloid. Ofiary wpadają do wnętrza kielicha częściowo wypełnionego płynem. Nawet gdy dojdą do siebie, śliskie ścianki i skierowane w dół włoski uniemożliwiają im ucieczkę. Owady topią się i są rozkładane przez roślinne enzymy, tworząc odżywkę wchłanianą przez komórki kielicha. Niestrawione pozostają tylko chitynowe pancerzyki.
Na zdjęciu powyżej: Kwiaty kapturnic wznoszą się na wysokość prawie pół metra i mają kilkunastocentymetrową średnicę
Oryginalne kwiaty doniczkowe. 10 roślin łatwych w pielęgnacji>>>
Kapturnica - kwitnienie
Puchary zimą usychają. Wiosną zwykle jako pierwsze wyrastają zwisłe kwiaty na długich łodygach. Mają zielonkawe działki, żółte lub purpurowe płatki, a w centrum tarczkowaty słupek (1-3 cm średnicy). Dojrzewają, zanim nowe pułapki w pełni się rozwiną, by zapylające je stworzenia nie zginęły w zabójczej topieli. U roślin wcześnie wystawionych po zimowym spoczynku na ciepły parapet kwiaty pojawiają się już w lutym, a u okazów wyniesionych zaraz po ustąpieniu mrozów na zewnątrz - kilka tygodni później. Niektóre gatunki tworzą też żyjące rok tzw. liście zimowe, które są zielone i asymilują dwutlenek węgla.
Na zdjęciu powyżej: W suchszych miejscach rośnie Sarracenia oreophila, ale jej puchary zasychają już latem, nawet jeśli roślina ma dostatecznie dużo wilgoci
Kapturnica -rozmnażanie
Nowe okazy kapturnic można uzyskać, dzieląc kępy, które rozrosły się przez podziemne kłącza. Możliwe jest też uzyskanie nasion. W tym celu u egzemplarzy domowych pyłek opadający na dno miseczkowatej tarczki słupka należy przenieść pędzelkiem na kolcowate znamiona znajdujące się na obrzeżu "miseczki". Po zapyleniu powstaje kulisty owoc. Nasiona dojrzewają jesienią. Przed kiełkowaniem wymagają 6-8 tygodni chłodzenia w temp. ok 7°C.
Na zdjęciu powyżej: Kapturnica żółta (S. flava) w marcu tworzy kwiaty, a dopiero nieco później kielichy - te wiosenne są dużo większe (do 70 cm wys.) niż letnie. W pełnym słońcu jej kwiaty i dzbanki mają żółtą barwę, stąd nazwa gatunku
Kapturnica - uprawa
Kapturnice można uprawiać w domu przez cały rok albo latem wystawiać na zewnątrz.
- Światło. Wiosną i latem rośliny potrzebują dużo słońca, tylko zimą znoszą małą ilość światła.
- Temperatura. Latem kapturnicom odpowiada nasz klimat, zimą lubią chłód (1-10°C).
- Wilgotność powietrza. Najlepsza jest wysoka, ale rośliny znoszą też niższą wilgotność (40-60%).
- Podłoże. Może się składać z kwaśnego torfu i gruboziarnistego piasku (w proporcji 1:1).
Kapturnica - podlewanie
Od wiosny do jesieni na podstawce doniczki stale powinna się znajdować niewielka ilość wody (miękkiej). Zimą utrzymujemy średnią wilgotność podłoża. Nawożenie. Jest w zasadzie zbędne. Nawet mocno rozcieńczona odżywka może zniszczyć korzenie.
Na zdjęciu powyżej: Kapturnica purpurowa (S. purpurea) ma niskie pękate pułapki
Pochodzenie kapturnicy
Większość kapturnic pochodzi z ciepłych rejonów Stanów Zjednoczonych, więc rośliny te zimą mogą u nas przetrwać tylko w pomieszczeniu. Latem w domu do ich kielichów warto nalać trochę wody i czasem wrzucić muchę. Rośliny ulokowane w doniczkach na płyciźnie oczka wodnego same polują. Tylko nieliczne, np. kapturnicę purpurową z pogranicza Kanady, można na stałe posadzić w jeziorku, bo wytrzymuje mróz. W sklepach internetowych (m.in. roraima.pl, seeds.pl, heldros.pl) za sadzonki zapłacimy 10-30 zł, a za nasiona - ok. 1 zł za sztukę.
Kapturnica - gatunki
- kapturnica papuzia - Sarracenia psittacina,
- kapturnica purpurowa - Sarracenia purpurea
- kapturnica żółta - Sarracenia flava,
- kapturnica czerwona - Sarracenia rubra,
- kapturnica białolistna - Sarracenia leucophylla
- Więcej o:
Jak podlewać rośliny doniczkowe?
Storczyk Dendrobium: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?
Protea królewska - uprawa i pielęgnacja
Najlepsze kwiaty do łazienki
Jak kwitnie zamiokulkas?
Zamiokulkas — jaka ziemia będzie najlepsza i dlaczego?
Zamiokulkas — jaką doniczkę wybrać? Poradnik
Zamiokulkas żółknie: co robić i dlaczego tak się dzieje?