Lilie orienpety czyli lilie drzewiaste
Niektóre odmiany tych niezwykle efektownych lilii osiągają wysokość nawet 2,5 m i kwitną przez cały miesiąc, olśniewając wielkimi, pachnącymi kwiatami.
Skąd pochodzą lilie?
Skąd wzięły się te oryginalne, szalenie efektowne odmiany? Lilie trafiły do Europy w XVII wieku z Japonii i Chin. Z czasem zaczęto je mnożyć. W rezultacie powstało wiele ciekawych odmian o różnym wyglądzie i wymaganiach. Pierwszy orienpet, mieszaniec o nazwie 'Black Beauty', powstał na skutek skrzyżowania lilii trąbkowej z orientalną.
Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA
Lilie w skalpach, ceny
Obecnie na świecie w sprzedaży znajduje się już około 300 niezwykłych odmian tej grupy. Niestety w naszych ogrodach są one jeszcze niezbyt popularne. Być może z powodu ceny - cebule tych roślin nie są tanie, za sztukę trzeba zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Są sprzedawane w centrach ogrodniczych i szkółkach, ale taniej można kupić je w sklepach internetowych (np. lilypol.pl, ogrodkroton.pl), zwłaszcza przy okazji promocji.
Jednak gdy ktoś raz zainwestuje w te efektowne rośliny, na pewno nie będzie żałował. Orienpety są mało wymagające i po kilku latach niektóre tak się rozrastają, że tworzą małe drzewka nawet z 30 kwiatami na jednej łodydze! Ale nie wszystkie są aż tak potężne. Poszczególne odmiany mogą osiągać od 1,5 do 2,5 m, więc niektóre można sadzić również na mniejszych rabatach.
Lilie drzewiaste - warunki uprawy
- Stanowisko. Słoneczne lub półcieniste. Górna część rośliny powinna być odsłonięta, zaś dolna zacieniona. Dobrym sąsiedztwem dla lilii będzie żywopłot dający lekki cień.
- Gleba. Przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta.
- Podlewanie. Ziemia powinna być lekko wilgotna.
- Nawożenie. 2-3 razy w sezonie płynnym nawozem. Warto wyściółkować podłoże kompostem lub silnie rozłożoną warstwą kory sosnowej.
- Sadzenie cebul. Od września do października oraz na przełomie kwietnia i maja na głębokości 10-15 cm, zachowując między roślinami ok. 50 cm odstępu (zależnie od wysokości, jaką ma osiągnąć dana odmiana). Kupując cebulki, sprawdźmy, czy nie są pomarszczone, zasuszone lub pokryte pleśnią.
- Pielęgnacja. Późną jesienią ziemię nad cebulami należy okryć 15-centymetrową warstwą kory sosnowej, liści albo igliwia. Bardzo wysokie okazy w czasie kwitnienia można wesprzeć, jeżeli rosną w miejscu narażonym na wiatr. W innym wypadku nie ma takiej konieczności, gdyż łodygi lilii są mocne i sztywne.
Lilie drzewiaste w różnych kolorach
Urodą lilie orienpety nie ustępują nawet królowej kwiatów - róży. Ich płatki są najczęściej dwukolorowe i mają dodatkowo oryginalne plamki, gwiazdy, prążki, cętki, a nawet ciekawie wyglądające wyrostki. Mogą przybierać różne odcienie fioletu, różu, czerwieni, żółci, bieli, brązu czy oranżu. Większość odmian ma kwiaty skierowane ku dołowi albo w bok.
Kwitnąc, wydzielają bardzo przyjemny zapach, warto więc sadzić je w pobliżu tarasu, pod oknami domu lub przy ścianie altany.
Fot. WITOLD HOPPEL
Z czym sadzić lilie
Lilie najlepiej prezentują się sadzone w grupach. Dobrze służy im towarzystwo roślin sezonowych: dalii, heliotropów, mieczyków, chryzantem i słoneczników oraz kwitnących bylin: floksów, astrów, trytomy, odętek, liliowców, szałwii, przegorzanów i kosmosu. Ich oryginalną urodę świetnie podkreślają także gatunki o ozdobnych liściach, np. wysokie trawy (jak miskant chiński i trawa pampasowa), hosty czy żurawki.
Fot. WITOLD HOPPEL
- Więcej o:
Malwa. Jak uprawiać malwę? Co zrobić, żeby malwa kwitła obficie?
Więdnący różanecznik
Sposób na podmokłą glebę. Rośliny w pojemnikach. Podwyższona rabata
Czy można sadzić w ogrodzie gatunki chronione?
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"