Ogród piękny zimą
Zima trwa u nas kilka miesięcy. Czy przez tak długi czas ogród ma pozostawać szary i senny? Warto się postarać, by chociaż jeden jego fragment przyciągał wzrok i zachwycał.
Ogród zimowy - gdzie?
Zdjęcie powyżej: Ten zakątek w Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu może posłużyć jako inspiracja. Rosną tu: zimozielona irga z czerwonymi owocami, niski jałowiec, strzyżone tawuły i glicynie uformowane jak krzewy.
Miejsce, które ma być atrakcyjne również poza sezonem, najlepiej urządzić w tej części ogrodu, którą oglądamy codziennie - przy ścieżce prowadzącej do furtki czy na rabacie widzianej z okna. Kompozycję warto też podświetlić - wieczorem lampy wydobędą z niej walory, których w dzień nie dostrzegamy.
Ogród zimowy - aranżacje
Zdjęcie powyżej: Tylko żywotnik 'Smaragd' wyróżnia się tu ciemną zielenią, natomiast trawy (hakonechloa, miskant i inne), bezlistny klon oraz krzewy przystroiły się w pastelowe beże i szarości.
Gdy mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, do zimowego zestawu wybierajmy tylko kilka roślin o naprawdę wyjątkowej urodzie, która nie zgaśnie w pozostałych porach roku. Na przykład ognik z trwałymi czerwonymi owocami wiosną będzie krzewem o białych kwiatach, a drzewko z kolorowymi igłami jest efektowne przez cały rok.
Gdy chcemy, by uwagę przyciągał większy fragment ogrodu, gatunki atrakcyjne zimą rozmieśćmy w kilku grupach. W każdej z nich powinny znaleźć się 2-3 wyróżniające się okazy. Dzięki temu będą łatwo widoczne wśród innych, szaroburych roślin i ścieżek.
Uzupełnieniem większych i mniejszych kompozycji roślinnych mogą być elementy małej architektury, np. ławeczka, mostek, pergola, rzeźba.
Eksponujmy to, co najlepsze
Zdjęcie powyżej: Ta aranżacja jest skromna, ale wszystkie jej elementy to kule albo półkule. Taki kształt mają otoczaki, kępa rozchodnika okazałego i bylicy.
Rośliny oferują nam zimą różne atrybuty swojej urody. W przypadku drzew może to być wyrazisty pokrój, barwa pędów, igieł czy owoców. Byliny, np. tawułki, rozchodniki, trawy, prezentują zaschnięte owocostany.
Szczególny charakter mają zimozielone niskie krzewinki, takie jak bluszcz, runianka i barwinek, które mogą pokryć duże połacie ziemi, choćby pod drzewami.
Mądre zestawienia
Zdjęcie powyżej: Ażurowa korona morwy białej 'Pendula' współgra z mocnymi bryłami cisu, sosny i świerka, które rosną za ławeczką.
Odrobina szronu bądź śniegu podkreśla kształty gatunków atrakcyjnych zimą, ale same rośliny warto zestawiać tak, aby jedne pomagały w eksponowaniu walorów drugich, na przykład krzewy z barwnymi owocami (jak ognik, irga, pięknotka) umieszczajmy na tle ciemnej zieleni cisów albo żywotników.
Starajmy się ponadto tworzyć kontrasty kształtów i kolorów - wrzosy z różowymi delikatnymi kłosami posadźmy obok bergenii o dużych okrągłych liściach, a żółto zabarwione krzewy iglaste obok - srebrnych lub ciemnozielonych. Zimowy ogród ożywi już jedna taka grupa.
Kompozycje mieszane
Zdjęcie powyżej: Główną rolę na tej scenie grają kłosy miskantów oraz niski berberys z czerwonymi owocami. Role drugoplanowe powierzono niewielkim zimozielonym krzewom iglastym i liściastym. Poniżej: Tu działa na widza energia wzniesionych pędów dereni, jeżyn, żarnowców i wierzb, a także niezwykła harmonia ich kolorów.
Zakładając w ogrodzie rabaty, nie zapomnijmy o umieszczeniu na nich przynajmniej dwóch, trzech roślin ładnych zimą. Sadźmy je dosyć blisko, bo w grupie dają lepszy efekt. Gatunki zimozielone możemy łączyć z tracącymi liście krzewami i drzewkami, gatunki większe z mniejszymi, te o masywnej budowie z ażurowymi. Zwróćmy też uwagę na kolory: kompozycję w beżach i szarościach ożywmy np. czerwienią owoców. Ciekawy zestaw uzyskamy z roślin o różnej fakturze: przy gładko strzyżonych bukszpanach świetnie wyglądają czupurne kępy traw lub nagie gałązki berberysów.
Efektowny pokrój
Zdjęcie powyżej: Jałowiec chiński 'Plumosa' przybrał po wielu latach efektowną sylwetkę. Jest prawdziwym królem trawnika zimą i w pozostałych porach roku. Poniżej: Uroda dwóch płaczek: brzozy 'Youngii' oraz wiśni 'Kiku-shidare' rozbłysła w pełni, gdy ich pędy pokryje śnieg.
Gdy z pędów opadną liście, drzewa z większą wyrazistością prezentują swoje sylwetki i układ gałęzi.
W kompozycjach "grają" pokrojem, który jest szczególnie efektowny u form kulistych, płaczących i kolumnowych, a także u drzewek szczepionych na pniu. Warto też włączać do aranżacji bezlistne krzewy oraz gatunki iglaste. One także przybierają najrozmaitsze sylwetki. Jest mnóstwo wysokich oraz niskich stożków i kolumn, które warto zestawiać z odmianami kulistymi czy tymi o pokroju miotlastym. Przydają się też iglaki płożące oraz dziwolągi przypominające np. sylwetki czarownic ? możemy je sadzić na przykład wśród zimozielonych krzewinek i paproci.
Ogród zimowy na tarasie
Zdjęcie powyżej: Zestaw złożony z modrzewnicy, szałwii lekarskiej, wrzosu, turzycy i owocującej golterii.
Zima na tarasie i balkonie też może być kolorowa. Zapewnią to karłowe odmiany gatunków iglastych, zimotrwała trzmielina Fortune`a, niskie krzewinki, takie jak wrzosy i wrzośce, runianka. Trzeba tylko pamiętać o ociepleniu doniczki i podlewaniu roślin przy dodatniej temperaturze.
Ogród zimozielony
Zdjęcie powyżej: Spośród czterech zimozielonych roślin w tym zestawie każda ma inny pokrój: żywotnik kolumnowy, bukszpan kulisty, paproć rozłożysty, epimedium wzniesiony, kępiasty. Poniżej: Laurowiśnia ma wzniesione pędy i duże zimotrwałe liście. Nie zbrązowieją od słońca, jeśli krzew będzie nieco ocieniony. Na samym dole: Tu rosną same niskie iglaki, ze srebrzystym jałowcem łuskowym 'Blue Star' i starym żywotnikiem 'Danica' na czele.
Wiele osób pozwala gatunkom iglastym dominować w ogrodzie, bo to sprawia, że jest on zielony także zimą. By jednak nie wydawał się zbyt monotonny, sadźmy odmiany o różnych odcieniach: ciemne, srebrzyste i żółte. Te barwne znajdziemy m.in. wśród cyprysików, jałowców i żywotników. Rośliny iglaste wspiera 'armia' zimozielonych gatunków wrzosowatych z różanecznikiem i kalmią na czele, a także bukszpan i trzmielina Fortune'a występująca w odmianach biało- i żółtozielonych. A do kompletu niskie krzewinki: runianka, barwinek, lawenda i golteria. Jest więc w czym wybierać.
Trwałe byliny
Zdjęcie powyżej: W tej kompozycji jest sporo bylin: bergenia sąsiaduje z lawendą, werbeną patagońską i trawą pampasową. Na pierwszym planie ? niska odmiana rudbekii lśniącej. Poniżej: Pędy rozplenicy (na pierwszym planie) i miskanta (z tyłu) wyglądają świetnie pod lekkim okryciem ze śniegu. Ale silne opady przygniotą je do ziemi.
Mogą one zdobić ogród wciąż zielonymi liśćmi (np. turzyce, bergenie, grupa rozchodników i paproci) albo pod postacią zaschniętych pędów z ciekawymi owocami na szczycie, jak na przykład kłosy traw. Na skalniaku, jeśli nie ma śniegu, zielenią się rojniki, rozchodniki i żagwin. Wisienką na torcie są jednak kwitnące zimą ciemierniki.
Piękne pędy
Zdjęcie powyżej: Rudzik przysiadł obok srebrnej jeżyny tybetańskiej, derenia białego o czerwonych pędach i derenia rozłogowego o pędach żółtych.
Uroda pędów drzew i krzewów ujawnia się właśnie zimą, gdy nie ma liści. Mogą się one wyróżniać kolorem, jak to widać na zdjęciu, albo przyciągać wzrok niebanalnym kształtem. Bywają poskręcane, tzw. staśmione, pokryte dużymi kolcami lub łuszczącą się korą. Czasem ozdobę stanowią narośla. Rośliny te największe wrażenie robią w masie.
- Więcej o:
Ogród swobody i naturalny
Pożytki z zimnej szklarni [Ekspert radzi]
Dokarmianie ptaków zimą w ogrodzie i na balkonie
Projekt rabaty: w angielskim stylu
"Nowoczesna elegancja", czyli nagrodzony ogród
Prestiżową nagrodę 2022 European Property Awards otrzymał Olivia Garden, jedyny w Polsce ogród egzotyczny, który znajduje się w Business Centre
Ogród formalny w nowoczesnej odsłonie
Ogród piękny zimą