Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

"Nowoczesna elegancja", czyli nagrodzony ogród

Materiał prasowy

Paulina Jończyk otrzymała prestiżową nagrodę A'Design Award & Competition za swój projekt ogrodu o nazwie "Modern Elegance". To jedno z najbardziej prestiżowych i wpływowych wyróżnień w dziedzinie designu na świecie, co stanowi jedno z najwyższych osiągnięć w karierze projektanta ogrodów. Nagroda potwierdza doskonałość i innowacyjność projektu oraz jego wyjątkową wartość w świecie designu ogrodowego.

Ścieżka z płyt zatopionych w murawie
Ścieżka z płyt zatopionych w murawie
Fot. Paulina Jończyk

Projekt został zainspirowany kształtem domu i schematem kolorystycznym elewacji, a także nowoczesnymi, eleganckimi ogrodami o prostych liniach, które harmonijnie komponują się z otaczającym wiejskim krajobrazem. Celem było stworzenie projektu ogrodu dla czteroosobowej rodziny, który stanowiłby łącznik między otaczającym krajobrazem a nowoczesnym stylem domu.

Założenia projektu 

Ogród o średniej wielkości, położony na wsi. Przed rozpoczęciem projektu przeprowadzono standardowe pomiary wysokości oraz analizy glebowe. Elementy architektury ogrodowej są zaprojektowane w minimalistycznym stylu. Przy projektowaniu ogrodu architektka kierowała się nowoczesnym i eleganckim stylem panującym w domu właścicieli, co przełożyło się na spójność domu i ogrodu.

Wyzwaniem było dostosowanie ogrodu do wysokości domu i oddzielnego garażu oraz wąskich przejść między domem a ogrodzeniem. Dodatkowym problemem był widok z dużych okien salonu bezpośrednio na zabudowania gospodarcze znajdujące się na sąsiedniej działce. Klienci chcieli mieć atrakcyjny widok z okien domu przez cały rok.

Ogród został podzielony na dwie części:

  • reprezentacyjną od frontu 
  • rekreacyjną od tyłu

Ścieżki zostały zredukowane do minimum, harmonizując z geometrią domu. Wzdłuż zachodniej elewacji budynku, tuż pod dużymi oknami domu, znajduje się dwupoziomowy taras. W dalszej części ogrodu znajduje się duża trawa z miejscem do gry w piłkę nożną, plac zabaw, miejsce na ognisko otoczone bujną zielenią.

Architektka krajobrazu chciała zaprojektować ogród spójny z otaczającym krajobrazem, który przyciągnie wzrok swoją prostotą, ale nie zagłuszy charakteru wiejskiej okolicy. Ogród miał być atrakcyjny o każdej porze roku. Wiosną kwitną rośliny cebulowe, latem kolorowe byliny i krzewy, a jesienią w ogrodzie dominują różne gatunki traw ozdobnych i przebarwiające się krzewy. Ważną rolę odgrywa również punktowe oświetlenie, które podkreśla niezwykłe pokroje roślin po zmroku. 

Realizacja

Projekt został zakończony w 2019 roku. Budowa ogrodu rozpoczęła się jesienią 2019 roku i została zakończona jesienią 2020 roku w Garwolinie, Polska.

Wszystkie elementy nawierzchni, podjazdów, chodników i tarasów korespondują z kolorystyką elewacji domu. Małe elementy architektury ogrodowej, takie jak dekoracyjne panele, plac zabaw, ławki przy ognisku, wykonano z drewna. Plac zabaw został zaprojektowany indywidualnie w minimalistycznym stylu, co czyni go elementem dekoracyjnym ogrodu. Ściana elewacyjna przylegającego budynku, która początkowo stanowiła problem, została wykorzystana jako tło dla nasadzeń roślin. Nawadnianie i oświetlenie ogrodu wspierane jest przez technologię smart home.

Wymiary działki

Długość działki 57 m, szerokość średnio 27 m. Powierzchnia około 1500 m2.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

"Nowoczesna elegancja", czyli nagrodzony ogród