Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

10 najpiękniejszych roślin doniczkowych

Katarzyna Jodłowska-Turek

Każdy chce mieć piękne kwiaty w swoim otoczeniu. Możemy wybrać takie, które urzekająco kwitną, mają dekoracyjne liście czy owoce, pięknie pachną, a nawet takie, które oczyszczają powietrze.

Ściana z zielonych roślin może być ciekawą aranżacją mieszkania
Ściana z zielonych roślin może być ciekawą aranżacją mieszkania
Shutterstock.com

Najładniejsze kwiaty doniczkowe do domu

Każdy chce mieć w mieszkaniu piękne rośliny doniczkowe. Najpiękniej wyglądają te, które są zdrowe i okazałe. Aby kwiaty dobrze się czuły w naszym mieszkaniu muszą mieć optymalne warunki do swojego rozwoju i musimy otoczyć je swoją opieką. Większość nas nie ma czasu na pielęgnację roślin z dużymi wymaganiami, więc proponuję Wam 10 roślin, którym nie wiele potrzeba do "szczęścia." Na liście znalazły się rośliny kwitnące, pachnące i te które pomogą nam oczyścić powietrze:

  • pelargonia pachnąca
  • palma areka
  • ketmia
  • psianka
  • skrzydłokiwat
  • cyklamen
  • paproć
  • monstera
  • storczyk
  • hoja

Najpiękniejsze wiosenne kwiaty doniczkowe. Rośliny cebulowe w domu

Hoja
Hoja
Shutterstock.com

Hoja o wonnych kwiatach 

To niezwykłe pnącze ma piękne kwiaty w kształcie małych parasolek, które wyglądają jakby zostały odlane z wosku. Gdy hoja przekwitnie, nie wolno usuwać szypułek kwiatowych, bo w ich miejscu pojawią się nowe kwiaty. Rośliny te mogą wspinać się po podporach. Kwiat ten idealnie sprawdzi się w dobrze doświetlonym mieszkaniu. Latem podlewamy dwa razy w tygodniu, zimą wystarczy tylko raz. Uwaga, hoja bardzo źle znosi przesadzanie i zmianę miejsca – gubi wtedy liście.

Cyklamen
Cyklamen
Shutterstock.com

Cyklamen kwitnący zimą 

Rośliny te uwielbiamy za sercowate, dekoracyjne liście i wdzięczne kępki kwiatów, długo utrzymujące się na pędach. Kwiaty cyklamenów można spotkać w szerokiej gamie kolorystycznej – od białego, poprzez różowe, fioletowe, łososiowe, do czerwonych. Pierwsze kwiaty cyklamenów pojawiają się już późną jesienią, wtedy gdy większość roślin doniczkowych właśnie przestaje kwitnąć. Roślina lubi półcień, toleruje przeciągów i wysokiej temperatury. 

Oryginalne kwiaty doniczkowe. 10 roślin łatwych w pielęgnacji

Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat
Shutterstock.com

Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze 

To jeden z moich ulubionych kwiatów, który nie dość, że pięknie kwitnie, to jeszcze pozytywnie wpływa na otoczenie – oczyszcza powietrze z substancji toksycznych, wydzielanych m.in. przez meble czy plastikowe wykładziny. Potrafi kwitnąć nawet cały rok, a jego kwiaty są bardzo oryginalne – mają biały kolor, delikatny zapach, i kształtem przypominają skrzydła.  Skrzydłokwiat powinien być uprawiany w półcieniu w wilgotnej glebie.

Storczyk
Storczyk
Shutterstock.com

Storczyk must have 

Jak Polska długa i szeroka, wszyscy pragną uprawiać orchidee i nic dziwnego, bo te niezwykłe rośliny stanowią wyjątkową i elegancką ozdobę każdego wnętrza. Storczyki są dość wymagające – dobrze rosną na jasnych stanowiskach i w półcieniu. Orchidee nie lubią zbyt dużej wilgotności, nie można dopuścić, by ich korzenie stały w wodzie. Roślinę podlewajmy raz w tygodniu. Najlepszym sposobem jest umieszczenie doniczki z rośliną w wodzie (np. w misce) na pół godziny  i potem przeniesienie jej do specjalnej osłonki do storczyków. 

 

Monstera
Monstera
Shutterstock.com

Monstera - wnętrzarski hit 

To pnącze o dużych, sercowatych liściach z charakterystycznymi wycięciami jest niezmiennie popularne od kilku sezonów. Powinniśmy zapewnić mu dużą doniczkę z drenażem. Docelowy rozmiar rośliny to nawet 2-3 metry. Nie lubi ostrego słońca, więc musi stać z dala od okna. Jako roślina tropikalna uwielbia zraszanie liści (2-3 razy w tygodniu). By zachować atrakcyjny wygląd liści, roślinę należy nawozić płynnym nawozem wieloskładnikowym co 3 tygodnie, a liście przemywać wilgotną szmatką i raz na miesiąc stosować nabłyszczacz.

Kwiaty doniczkowe duże do mieszkania

Paproć
Paproć
Shutterstock.com

Paproć - powrót do PRL

Choć kojarzy się z babcinymi wnętrzami, dziś znów jest popularna. Nie jest zbyt wymagająca, a do wnętrza wprowadza magiczną atmosferę lasu i dobrze wpływa na zdrowie. Warto postawić ją w sypialni lub koło telewizora, bo oczyszcza powietrze i łagodzi promieniowanie z urządzeń elektrycznych. Nie kwitnie, ale jej pierzaste liście mają wiele uroku i pasują do każdego wnętrza. Paprocie polecane są do zacienionych mieszkań. Źle znoszą przesuszanie i zalanie, więc trzeba je podlewać z rozwagą, sprawdzając wilgoć gleby palcem. 

Psianka
Psianka
FLORA DANIA

Psianka z koralikami 

Ta niezwykła roślina doniczkowa ceniona jest za przepiękne pomarańczowoczerwone lub żółte owoce. Należy pamiętać, że jej owoce nie są jadalne, a zjedzone mogą przysporzyć wielu kłopotów żołądkowych. Rośliny te są wieloletnie i po owocowaniu dalej mogą zdobić nasze wnętrza. Psianki najlepiej rosną w dobrze nasłonecznionym miejscu. Latem warto je wynieść na balkon lub taras. Podlewamy je raz na dwa tygodnie, a podczas wzrostu nawozimy. Gdy owoce zaczną opadać, skracamy pędy rośliny mniej więcej o połowę.

Róża chińska
Róża chińska
Shutterstock.com

Ketmia róża chińska

Niezwykłe kwiaty w kolorach bieli, czerwieni, pomarańczy, różu, żółci i purpury mają szeroką grupę zwolenników. Nawet bardzo młode okazy ketmi potrafią obrodzić w ogromne, dekoracyjne kwiaty i choć utrzymują się one zaledwie 1-2 dni, są prawdziwym widowiskiem. Roślina zwykle wydaje bardzo dużo pąków, z których niemal codziennie od kwietnia do października rozwijają się kwiaty. Róża chińska uwielbia bardzo jasne i ciepłe stanowiska. Należy ją regularnie podlewać – tak by podłoże stale było lekko wilgotne.

 

Palma
Palma
Shutterstock.com

Palma areka jako gwiazda

Areka to wyjątkowo dekoracyjna roślina o pięknym wachlarzu liści. Rośnie dość wolno i jej maksymalna wysokość w domu to ok. 170 cm. Najlepiej rośnie na jasnym lub lekko zacienionym stanowisku. Podlewamy ją umiarkowanie i codziennie zraszamy liście. Co dwa lata przesadzamy ją do większej donicy, wypełnionej mieszanką ziemi do palm. Regularnie usuwamy stare, zżółknięte liście. W fazie wzrostu palmę warto zasilić nawozem raz na dwa tygodnie. Latem można ją wynieść na balkon.

Pelargonia
Pelargonia
Shutterstock.com

Pelargonia pachnąca i lecząca

Geranium ma same zalety. Ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe, jej listki pachną cytryną… a zapach ten cudownie wpływa na nasze zdrowie – odpręża i pomaga w walce z katarem. Roślina jest łatwa w uprawie i można ją szybko rozmnożyć. Latem jest strażnikiem w walce z komarami, które zniechęca do przebywania w naszym mieszkaniu. Nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska, może rosnąć wszędzie. Najlepiej sprawdzi się w sypialni – pomoże nam lepiej zasnąć.

    Więcej o:

Skomentuj:

10 najpiękniejszych roślin doniczkowych