Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kalendarz cięcia drzew i krzewów na cały rok

Katarzyna Jodłowska

Niewprawny ogrodnik może przeoczyć czas w którym jego krzewy i drzewa potrzebują cięcia

Nożyc szpalerowych używamy do cięcia stożków. Mają długie ramiona i ostrza, co ułatwia uzyskanie równej linii cięcia. Zaczynamy przycinać roślinę od dołu, a kończymy na wierzchołku. Niewprawnym w cięciu radzę do stożków przyłożyć bambusowe kijki i po nich prowadzić nożyce.
Nożyc szpalerowych używamy do cięcia stożków. Mają długie ramiona i ostrza, co ułatwia uzyskanie równej linii cięcia. Zaczynamy przycinać roślinę od dołu, a kończymy na wierzchołku. Niewprawnym w cięciu radzę do stożków przyłożyć bambusowe kijki i po nich prowadzić nożyce.
Fot. Danuta Młoźniak

Dobra wiadomość jest taka, że istnieją rośliny, które nie powinny być przycinane:

  • drzewa iglaste o wyraźnym pniu głównym takie jak np. świerk czy jodła
  • różaneczniki i azalie, kalmie, magnolie, kaliny, oczary, wawrzynki wilczełyko, perukowce podolskie oraz sumaki octowce
  • mahonia pospolita

Na tych roślinach można jedynie wykonywać cięcie sanitarne - wycinać uszkodzone  pędy uszkodzone wczesną wiosną - w marcu.

Luty

W czasie suchej, ciepłej pogody zaczynamy przycinanie najbardziej wytrzymałych na mróz gatunków. U większości krzewów skracamy pędy przynajmniej o 1/3, aby ładnie się rozkrzewiły. Usuwamy też pędy zaschnięte, połamane i chore oraz takie, które krzyżują się lub rosną do środka krzewu. Jeśli pogoda utrzymuje się powyżej 5 st C tniemy chore i uszkodzone pędy porzeczki i agrestu.  Formujemy młode drzewka owocowe.

Przycinanie krzewów owocowych - poradnik

Marzec

Wycinamy  w całości najstarsze pędy pozostawiając silne i zdrowe młode pędy krzewów owocowych. Formujemy młode drzewka owocowe. Cięcie główne gruszy, jabłoni i pigwy. W marcu możemy zająć się także krzewami derenia. Gałęzie przycinamy około 10-20 cm nad ziemią. Dzięki temu zabiegowi roślina pięknie się rozkrzewi. Na początku marca przycinamy krzewy budlei, tamaryszka, tawuły japońskiej, ketmii syryjskiej, hortensji czy pięciornika. Jeśli mamy w naszym ogrodzie laika raz na kilka lat warto przyciąć wczesną wiosną pędy, by odmłodzić roślinę.

Wiosenne cięcie krzewów


Kwiecień

Tniemy ozdobne krzewy zimozielone oraz róże. Niektóre gatunki krzewów, takie jak forsycja, tawuła wczesna i pigwowiec, już przekwitły. Zanim w maju wypuszczą młode przyrosty, te stare z zaschniętymi kwiatami trzeba skrócić o 1/2 lub 1/3 i nadać krzewom regularny pokrój. Dzięki temu rozkrzewią się i na młodych przyrostach zawiążą pąki na przyszły rok.

Maj

Przycinamy krzewy ozdobne wcześnie kwitnące.  Krzewy i drzewa tworzące żywopłoty mają pod koniec maja już spore przyrosty. Skracamy je na równej wysokości za pomocą nożyc ręcznych lub elektrycznych. Pozostawiamy tylko 1-5 cm najmłodszych pędów, wyrosłych tej wiosny.


Czerwiec

Cięcie krzewów ozdobnych zrzucających liście na zimę takich jak lilak(bez) czy tamaryszek. Przycina się też pędy róż powtarzających kwitnienie (2 oczka poniżej kwiatostanu) aby pobudzić roślinę do ponownego kwitnienia.

Usuwamy przekwitłe kwiatostany wielkokwiatowych rododendronów. Można je po prostu odgiąć i wyłamać, starając się nie uszkodzić tworzących się pod nimi pąków. Przycinamy żywopłoty liściaste i iglaste w drugiej połowie miesiąca. Tegoroczne przyrosty pędów skracamy mniej więcej o 2/3 długości. 


Lipiec

Prześwietlanie jabłoni - usuwa się drobne zewnętrzne gałęzie zacieniające dojrzewające owoce. Skracamy przekwitłe gałęzie jaśminowców. Jeśli chcemy, by krzewy nie były zbyt wysokie, warto też przyciąć ich zbyt długie młode pędy, które jeszcze nie kwitły. Skracamy pędy glicynii, tnąc je przy podstawie, tuż za 5.-6. węzłem. Przycinamy żywopłoty liściaste (z bukszpanu, ligustru itd.).

Sierpień

Przycinamy żywopłoty z roślin iglastych. Cięcie malin porzeczek i agrestu, skracanie pędów bocznych jeżyn. Ścinamy przekwitłe łodygi róż nad pierwszym górnym pięciolistkowym liściem. Dzięki temu szybciej zawiążą się nowe pąki i zmniejszymy ryzyko porażenia pędów szarą pleśnią.

Wrzesień

Krzewów już nie przycinamy. Robimy to tylko w razie konieczności, np. by usunąć chore lub połamane gałęzie. Pod koniec lata można ciąć też drzewa ozdobne takie jak brzozy, klony kasztanowce i wiązy. Jest to też odpowiednia pora na przycięcie orzechów włoskich.

Październik

Nie przycinamy już gałęzi, aby nie pobudzać roślin do wypuszczenia pędów. Ich delikatne tkanki nie zdążyłyby zdrewnieć przed zimą i z pewnością zostałyby uszkodzone przez mróz. Lekkie przycięcie pędów róż.

Listopad

Pod koniec listopada należy przyciąć piękne i popularne pnącza - powojniki (za wyjątkiem tych, które kwitną na przełomie kwietnia i maja).

Zimowe cięcie drzew i krzewów

Grudzień 

W czasie odwilży można podciąć dzikie odrosty drzew owocowych: jabłoni, grusz i śliw.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kalendarz cięcia drzew i krzewów na cały rok