Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Montaż okna w dachu

Tekst Jarosław Dąbrowski
Montaż okna w połaci dachu - Fot. Velux

Okna połaciowe, ze względu na miejsce wbudowania, muszą być osadzone tak, by nie przepuszczały wody płynącej po dachu. Mimo że producenci oferują komplet dopasowanych do siebie elementów montażowych, szczelność okien zależy przede wszystkim od wiedzy i umiejętności wykonawcy.

Okna dachowe są obecnie bardzo popularnym sposobem doświetlenia poddasza. By w pełni wykorzystać ich zalety, najlepiej zaplanować je jeszcze na etapie projektu. Wielkość przeszklenia należy bowiem dopasować do powierzchni pokoju (stosunek ten oscyluje wokół 1:8). Okno powinno być również usytuowane w taki sposób, aby jego dolna krawędź znalazła się na wysokości około 1 m nad podłogą, górna zaś - na poziomie 2 m. Jest to możliwe jedynie przy nie za wysokiej ściance kolankowej.

Przede wszystkim jednak, montaż okien połaciowych należy uwzględnić przy projektowaniu więźby dachowej, a dokładniej - rozstawu krokwi. Dobrze, jeśli odległość między krokwiami jest większa od szerokości okna o 4 cm, a przy zastosowaniu ramki dociepleniowej - nawet o 8 cm. Montaż okien jest wówczas znacznie łatwiejszy, bo odbywa się bez ingerencji w konstrukcję dachu. Zmniejsza to ryzyko popełnienia błędów, a dzięki temu - przeciekania dachu.

Osadzenie okna w dachu

Błędy popełnione w trakcie montażu okien połaciowych nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka; często dają o sobie znać dopiero po pewnym czasie, na przykład w postaci mokrych plam na obudowie wokół okna. Ich przyczyną może być woda pochodząca z opadów atmosferycznych (źle zamontowane okno) lub z kondensacji pary wodnej (źle ocieplone okno). Nie są temu winni producenci okien. Okna - jako produkt - są bez zarzutu. Za taki stan rzeczy odpowiadają montażyści. Dlatego nawet ci doświadczeni powinni mieć zawsze pod ręką instrukcję montażu w formie rysunków, dołączaną do każdego okna.

Szczelność. Zapewnia ją kilka elementów. Przede wszystkim jest to kołnierz uszczelniający, który powinien być dobrany do kształtu pokrycia dachowego (płaskiego lub profilowanego). Jeśli okna mają być połączone w zestawy - poziome i pionowe - trzeba to wcześniej zaplanować, konieczne jest bowiem użycie specjalnych modułów.

Okno z dachem łączy membrana dachowa (zwana przez montażystów foliowaniem), dopasowana rozmiarem do wielkości okna i wywinięta na jego ościeżnicę. Zadaniem jej jest odprowadzenie wody pochodzącej z kondensacji pary wodnej pomiędzy materiałem pokrycia a wstępnym kryciem.

Woda pojawiająca się pod nie do końca szczelnym pokryciem dachowym, powinna być odprowadzona poza obrys okna. Służy do tego umieszczana nad oknem rynienka odwadniająca, którą trzeba właściwie zamocować.

Ocieplenie. Wybór okien połaciowych o bardzo dobrej izolacyjności termicznej nie zwalnia od szczególnie starannego ocieplenia przestrzeni wokół okien. W przeciwnym razie na styku ościeżnicy z konstrukcją dachu powstaną mostki termiczne.

Materiał izolacji cieplnej - zwykle wełna mineralna - musi znajdować się na całym obwodzie zewnętrznym okna połaciowego, wypełniając szczelnie przestrzeń przy ościeżnicy. By było to możliwe, odległość między ramą okienną a krokwiami powinna wynosić 2-3 cm. Gdy okna połaciowe łączone są w zestawy pionowe lub poziome, izolację termiczną układa się również między nimi.

Dodatkowo można również skorzystać z oferty producentów i wybrać specjalne zestawy izolacyjne. Znacznie zmniejsza się w ten sposób ryzyko popełnienia błędów przy docieplaniu okna na poddaszu.

Właściwy montaż okien

Proces instalacji okien dachowych obejmuje kilka bardzo ważnych etapów. Dlatego powinny je montować osoby kompetentne, a nie przypadkowe, nieprzeszkolone przez producentów. Często winę za błędy montażowe okien dachowych ponoszą sami inwestorzy, szukający okazji cenowych. Osadzanie okien najlepiej więc zlecić profesjonalnej firmie dekarskiej. Warto jednak poznać te etapy montażu, które czasami są pomijane lub błędnie wykonywane, a mają istotny wpływ na funkcjonowanie okien.

Wykonanie wnęki wokół okna

Najlepiej, jeśli górna powierzchnia wnęki będzie przebiegać równolegle do podłogi, a dolna - prostopadle do niej. Zapewni to lepsze oświetlenie pomieszczenia i dobrą cyrkulację powietrza wzdłuż okna. Trzeba jednak pamiętać o ułożeniu ocieplenia wokół ościeżnicy. Inaczej miejsce to będzie przemarzało. Należy do tego celu wykorzystać standardowe materiały dostępne na rynku (wełnę mineralną, folie paroizolacyjne i płyty gipsowo-kartonowe) lub gotowe elementy obudowy (szpalety). Ważne, aby nie stosować pianki montażowej, która na stałe połączy ościeżnicę okna z dachem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Ile kosztują lepsze szyby okienne
Czy łatwo włamać się przez okna dachowe
Jak wybierać okna dachowe?

Skomentuj:

Montaż okna w dachu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej