Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy łatwo włamać się przez okna dachowe

tekst: Michał Mikołajski

Powszechnie uważa się, że okna dachowe są najmniej narażone na włamanie - niestety, tak nie jest.

Exif_JPEG_PICTURE
W bezpiecznych oknach dachowych stosowane są specjalne okucia, uniemożliwiające wymontowanie pakietu szybowego
fot. FAKRO
W domach z solidnymi oknami i drzwiami antywłamaniowymi standardowe okna połaciowe będą najsłabszym punktem. Złodzieje, którzy decydują się wejść po drabinie na dach, znają wiele sposobów na ich sforsowanie: rozbijają szybę, wymontowują ją lub otwierają skrzydło, podważając ramę i klamkę.

W oknach dachowych jest dużo łatwiej niż w pionowych wypchnąć skrzydło. By je otworzyć lub wyrwać z zawiasów, wystarczy mocniej nacisnąć nogą górną, zewnętrzną część okna. Dlatego warto wybierać te okna połaciowe, które mają fabrycznie wzmocnioną konstrukcję, okucia antywyważeniowe i klamkę zamykaną na klucz. Wyposażane są w szybę antywłamaniową P5A lub P4A (zależnie od producenta), ze wzmocnioną stalową ramką przytrzymującą szybę od zewnątrz. Można zastosować również blokady zabezpieczające przed obrotem skrzydła (np. w formie wygodnych w użyciu samowysuwających się rygli uruchamianych przyciskiem lub kluczykiem). Nie są one zbyt drogie i można je zamontować nawet samemu. Producenci oferują również specjalne nakładki na zawiasy, uniemożliwiające podniesienie i wyważenie skrzydła za pomocą prostych narzędzi. Innowacyjny system mocowania specjalnie wyprofilowanych zawiasów zapobiega pęknięciom drewna, wyrwaniu zawiasów i wepchnięciu skrzydła do środka. Metalowe profile wzmacniają również ramę ościeżnicy w miejscu ryglowania.

Okna połaciowe można dodatkowo zabezpieczyć zewnętrznymi roletami zasilanymi elektrycznie lub bateriami słonecznymi - szczególnie jeśli nie zastosowano szyb o odpowiedniej odporności na włamanie.

Uwaga! Decydując się na bezpieczne okna dachowe, warto rozważyć, czy nie zwiększyć też wytrzymałości konstrukcji dachu, wykonując solidne deskowanie. Bardzo popularne są obecnie dachy bez sztywnego poszycia - w przestrzeni między krokwiami układa się wełnę mineralną i folie, od środka płytę gipsowo-kartonową, od zewnątrz - dachówki na łatach. Może więc zdarzyć się tak, że złodziej - zamiast mocować się z oknem klasy WK2 - zdejmie kilka dachówek. Na dachach z mocnym deskowaniem i oknami WK2, jako pokrycie lepiej sprawdzą się blachy w dużych arkuszach niż pojedyncze dachówki.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Czy łatwo włamać się przez okna dachowe