Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybierać okna dachowe?

Tekst Robert Klos

Okna dachowe można montować w każdym dachu, którego pochylenie jest większe niż 15 st.

8211715 https bi
Fot. FAKRO
Nie ma znaczenia, czy jest to dach domu dopiero budowanego, czy już istniejącego (choć oczywiście w tym pierwszym będzie to łatwiejsze dla wykonawcy). Montaż nie jest skomplikowany i można przeprowadzić go samodzielnie, korzystając z instrukcji dołączonej do okna. Zazwyczaj w komplecie znajdują się kątowniki montażowe, wkręty i kliny do poprawnego ustawienia. Osobno trzeba dokupić specjalny kołnierz (dobiera się do rodzaju pokrycia dachowego: inny do płaskiego, a inny np. do falistego).

Ramy i szyby

Ramy. Najczęściej robi się je z klejonego warstwowo drewna sosnowego. Na rynku są też okna z profili PVC o budowie komorowej i usztywnionych rdzeniem stalowym. Od strony zewnętrznej ramy są zazwyczaj osłonięte blachą (z aluminium, miedzi, tytanocynku). Jeśli osłony takiej nie ma, okna drewniane co kilka lat trzeba oczyścić i pomalować; okna z plastiku nie wymagają żadnej konserwacji poza myciem. Trwałość i wytrzymałość obu rodzajów okien jest podobna.

Szyby. Okna połaciowe mają szyby zespolone; zewnętrzna jest zwykle ze szkła hartowanego, o większej odporności na uderzenia. Szyby mogą być laminowane folią chroniącą przed rozpryskiwaniem się rozbitego szkła, antywłamaniową, lustrzaną, absorpcyjną lub refleksyjną.

Kształty i wymiary

Typowe okna połaciowe to prostokąty o wymiarach od 55×78 cm do 114×140 cm. Można też kupić (na zamówienie) okna o nietypowych kształtach (np. łukowe) oraz w dowolnych wymiarach. Okna dachowe można montować pojedynczo, albo łączyć w zestawy: jedno nad drugim lub zetknięte bokami. Zwykle kilka połączonych okien prezentuje się efektowniej niż jedno duże.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wybierać okna dachowe?