Suchy tynk, czyli ściany wykończone płytami gipsowymi
Iwona Szczepaniak
Elastyczne płyty gipsowo-kartonowe Glasroc F Riflex firmy Rigips umożliwiają wbudowywanie wklęsłych i wypukłych powierzchni łukowych. Minimalny promień dla powierzchni łukowych wypukłych wynosi 1000 mm, a dla powierzchni łukowych wklęsłych - 600 mm. W celu uzyskania mniejszych promieni gięcia możliwe jest zastosowanie dodatkowych zabiegów takich jak gięcie wstępne lub namaczanie. - Fot. Rigips
Płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe to dobry sposób na wykończenie ścian, gdy chcemy uniknąć prac mokrych. To właśnie dlatego nazywa się je suchymi tynkami.
1 z 4Elastyczne płyty gipsowo-kartonowe Glasroc F Riflex firmy Rigips umożliwiają wbudowywanie wklęsłych i wypukłych powierzchni łukowych. Minimalny promień dla powierzchni łukowych wypukłych wynosi 1000 mm, a dla powierzchni łukowych wklęsłych - 600 mm. W celu uzyskania mniejszych promieni gięcia możliwe jest zastosowanie dodatkowych zabiegów takich jak gięcie wstępne lub namaczanie. - Fot. Rigips
2 z 4Zabudowa stelaża wanny 'zieloną' płytą kartonowo-gipsową, jako przygotowanie podłoża pod ułożenie płytek. Warto pamiętać, że tak płyta nie jest całkowicie wodoodporna. W miejscach bezpośredniego działania wody, takich jak okolice umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej wymaga położenia folii w płynie. - Fot. Knauf
3 z 4Płyty gipsowo-kartonowe - Fot. Knauf
4 z 4Płyty gipsowo-włóknowe - Fot. Knauf
Płyty gipsowe lepiej wybrać, gdy zależy nam na przyspieszeniu prac wykończeniowych. Od razu po zakończeniu montażu można je bowiem malować, tapetować lub układać na nich płytki ceramiczne.
Płyty gipsowo-kartonowe
Składają się z gipsowego rdzenia oklejonego obustronnie kartonem. Taka konstrukcja sprawia, że są stosunkowo lekkie, gładkie i sztywne. Łatwo dają się ciąć, wystarczy do tego piła, a czasem tylko ostry nóż. Zależnie od przeznaczenia, stosuje się następujące odmiany płyt:
- zwykłe - typu A, w kolorze białym lub jasnoszarym - do pomieszczeń suchych (pokoi, sypialni, garderób), w których wilgotność powietrza nie przekracza 70%;
- wodoodporne - typu H2, w kolorze zielonym - z hydrofobizowanym rdzeniem gipsowym i impregnowanym kartonem, do pomieszczeń mokrych (kuchni i łazienek), w których wilgotność może wynosić nawet 85% przez 10 godzin (maksymalnie).
Płyty gipsowo-kartonowe produkuje się w kilku grubościach; te stosowane najczęściej mają 9,5 mm i 12,5 mm. Ich długość wynosi od 250 do 300 cm (najlepiej, jeśli jest równa lub większa od wysokości pomieszczenia), a standardowa szerokość - 120 cm.
Płyty gipsowo-włóknowe
Mają jednorodną budowę: składają się z masy gipsowej (80%) i włókien papieru (20%) uzyskanych w procesie recyklingu. W czasie produkcji oba te naturalne surowce miesza się z wodą - bez dodatkowych środków wiążących - a następnie poddaje sprasowaniu pod wysokim ciśnieniem. Po wysuszeniu i impregnowaniu płyty przycinane są do odpowiednich formatów. Niektóre z płyt gipsowo-włóknowych dodatkowo okleja się z obu stron matami z włókna szklanego. Dzięki domieszce celulozy płyty gipsowo-włóknowe mają większą wytrzymałość mechaniczną i odporność na wilgoć niż płyty gipsowo-kartonowe, ale są też od nich cięższe. Produkuje się tylko jeden rodzaj płyt gipsowo-włóknowych przeznaczony zarówno do pomieszczeń suchych, jak i o podwyższonej wilgotności.
Płyty gipsowo-włóknowe stosowane jako suche tynki mają grubość 10 mm i 12,5 mm oraz wymiary od 100×150 cm do 600×254 cm.
Skomentuj:
Suchy tynk, czyli ściany wykończone płytami gipsowymi