Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Suchy tynk, czyli ściany wykończone płytami gipsowymi

Iwona Szczepaniak
Elastyczne płyty gipsowo-kartonowe Glasroc F Riflex firmy Rigips umożliwiają wbudowywanie wklęsłych i wypukłych powierzchni łukowych. Minimalny promień dla powierzchni łukowych wypukłych wynosi 1000 mm, a dla powierzchni łukowych wklęsłych - 600 mm. W celu uzyskania mniejszych promieni gięcia możliwe jest zastosowanie dodatkowych zabiegów takich jak gięcie wstępne lub namaczanie. - Fot. Rigips

Płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe to dobry sposób na wykończenie ścian, gdy chcemy uniknąć prac mokrych. To właśnie dlatego nazywa się je suchymi tynkami.

Płyty gipsowe lepiej wybrać, gdy zależy nam na przyspieszeniu prac wykończeniowych. Od razu po zakończeniu montażu można je bowiem malować, tapetować lub układać na nich płytki ceramiczne.

Płyty gipsowo-kartonowe

Składają się z gipsowego rdzenia oklejonego obustronnie kartonem. Taka konstrukcja sprawia, że są stosunkowo lekkie, gładkie i sztywne. Łatwo dają się ciąć, wystarczy do tego piła, a czasem tylko ostry nóż. Zależnie od przeznaczenia, stosuje się następujące odmiany płyt:

- zwykłe - typu A, w kolorze białym lub jasnoszarym - do pomieszczeń suchych (pokoi, sypialni, garderób), w których wilgotność powietrza nie przekracza 70%;

- wodoodporne - typu H2, w kolorze zielonym - z hydrofobizowanym rdzeniem gipsowym i impregnowanym kartonem, do pomieszczeń mokrych (kuchni i łazienek), w których wilgotność może wynosić nawet 85% przez 10 godzin (maksymalnie).

Płyty gipsowo-kartonowe produkuje się w kilku grubościach; te stosowane najczęściej mają 9,5 mm i 12,5 mm. Ich długość wynosi od 250 do 300 cm (najlepiej, jeśli jest równa lub większa od wysokości pomieszczenia), a standardowa szerokość - 120 cm.

Płyty gipsowo-włóknowe

Mają jednorodną budowę: składają się z masy gipsowej (80%) i włókien papieru (20%) uzyskanych w procesie recyklingu. W czasie produkcji oba te naturalne surowce miesza się z wodą - bez dodatkowych środków wiążących - a następnie poddaje sprasowaniu pod wysokim ciśnieniem. Po wysuszeniu i impregnowaniu płyty przycinane są do odpowiednich formatów. Niektóre z płyt gipsowo-włóknowych dodatkowo okleja się z obu stron matami z włókna szklanego. Dzięki domieszce celulozy płyty gipsowo-włóknowe mają większą wytrzymałość mechaniczną i odporność na wilgoć niż płyty gipsowo-kartonowe, ale są też od nich cięższe. Produkuje się tylko jeden rodzaj płyt gipsowo-włóknowych przeznaczony zarówno do pomieszczeń suchych, jak i o podwyższonej wilgotności.

Płyty gipsowo-włóknowe stosowane jako suche tynki mają grubość 10 mm i 12,5 mm oraz wymiary od 100×150 cm do 600×254 cm.

Ceny materiału:

- Tynk gipsowy - 6-11 zł/m2

- Tynk cementowo-wapienny - 13-20 zł/m2

- Płyty gipsowo-kartonowe zwykłe o wymiarach 120×260 cm i grubości 12,5 mm - 10-21 zł/szt.

- Płyty gipsowo-kartonowe wodoodporne o wymiarach 120×260 cm i grubości 12,5 mm - 15-32 zł/szt.

- Płyty gipsowo-włóknowe o wymiarach 250×125 cm i grubości 10 mm - 25-30 zł/m2

Suche tynki produkują między innymi:

- Fermacell, www.xella.pl

- Knauf, www.knauf.pl

- Norgips, www.norgips.pl

- Rigips Polska, www.rigips.pl

Zobacz montaż płyt gipsowych na klej - krok po kroku



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Ściany w łazience na sucho
Zabudowa poddasza - układanie płyt g-k i spoinowanie styków
Uszczelnienie ścian w łazience - folia w płynie

Skomentuj:

Suchy tynk, czyli ściany wykończone płytami gipsowymi

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej