Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zabudowa poddasza: 35 porad

Ewa Pietruszczak, Zbigniew Jankowski

Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na wykończenie skosów poddasza. Mimo że powszechnie się ją wykonuje, można przy tym popełnić sporo błędów. Radzimy, jak ich uniknąć.

zabudowa poddasza
Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na wykończenie skosów poddasza. Mimo że powszechnie się ją wykonuje, można przy tym popełnić sporo błędów. Radzimy, jak ich uniknąć. Określ wysokość poddasza. Gdy dach ma połacie o dużym nachyleniu, przestrzeń pod nim jest duża. Oznacza to, że będziemy musieli zapłacić za ogrzanie dość dużej kubatury. Dlatego, zanim rozpoczną się prace wykończeniowe, warto zastanowić się nad tym, czy nie podzielić poddasza na dwie kondygnacje (dolną - mieszkalną i górną - nieużytkową). Przy takim wariancie rachunki za ogrzewanie domu zmniejszymy o około 15 proc. Taki wybór będziemy jednak mieli tylko wtedy, gdy dach ma więźbę krokwiowo-jętkową lub płatwiowo-kleszczową. Wystarczy wtedy w poziomie jętek lub kleszczy wykonać strop lub przynajmniej sufit, nad którym układa się ocieplenie. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że połacie izoluje się termicznie tylko do tego miejsca, a nieocieplona część górna może nam posłużyć za niewielki składzik na rzadko używane rzeczy.
Fot. Shutterstock.com/Yarygin

Zabudowa g-k

Prowadzenie prac w odpowiednich warunkach cieplno-wilgotnościowych jest ważne z uwagi na to, że gips łatwo chłonie wilgoć. W nadmiernie wilgotnym środowisku płyty zwiększają swoje wymiary (pęcznieją) i zmniejsza się ich wytrzymałość. Obudowa w dość krótkim czasie pokrywa się rysami, a pęczniejące płyty mogą nawet spowodować deformację rusztu.

Ważne jest też odpowiednie przechowywanie płyt gipsowo-kartonowych; często w składach budowlanych leżą miesiącami na zewnątrz pod zadaszeniem i chłoną wilgoć z powietrza. Także na budowie, gdzie jest często podwyższona wilgotność, płyty stawia się, opierając o ścianę. Wystarczy kilka dni i są powykrzywiane (powinny leżeć, najlepiej na folii).

Kolejność montażu płyt na poddaszu ma duże znaczenie. Najpierw układa się płyty na ścianach kolankowych, a dopiero później na sufitach i skosach dachowych. Przy rozplanowaniu ułożenia płyt należy zwracać uwagę, aby krawędzie płyt nie tworzyły spoin krzyżowych. Przesunięcia poprzecznych krawędzi płyt muszą wynosić minimum jedną odległość między profilami. Spoiny podłużne na sąsiednich płaszczyznach muszą być przesunięte względem siebie o minimum 50 cm. Aby uzyskać odpowiednie połączenia, szczeliny między przenikającymi się płaszczyznami obudowy nie mogą być większe niż 3-4 mm.

Ryzyko pojawienia się rys i pęknięć w obudowie można znacznie zmniejszyć, układając płyty gipsowo-kartonowe w dwóch warstwach. Pierwszą mocuje się ze zwiększonym rozstawem wkrętów (co 30-35 cm). Druga warstwa jest przykręcana z przesunięciem spoin wkrętami rozmieszczonymi mniej więcej co 20 cm.

Duży wpływ na wykończenie poddasza ma też jakość szpachlowania spoin. Każdy błąd i niestaranność będą później wyraźnie widoczne na obudowie.

Kształt poddasza wymaga docinania znacznej liczby płyt. Cięte krawędzie nie są obłożone kartonem. By zwiększyć przyczepność masy szpachlowej, cięte brzegi płyt zwilża się wodą lub gruntuje. Dopiero wtedy spoiny wypełnia się kolejnymi warstwami specjalnie do tego przeznaczonej masy szpachlowej (nie gładzi gipsowej!), odpowiednio mocnej lub dodatkowo zbrojonej włóknami szklanymi. Wciska się ją dokładnie w szczeliny między płytami, a następnie wtapia w styk taśmy. Dopiero na to można położyć zwykłą gładź gipsową, którą daje się łatwo szlifować.

Odbiór prac budowlanych - zabudowa poddasza

Zlecając prace nad zabudową poddasza, warto szczegółowo ustalić z wykonawcą, co ma być zrobione, w jakim terminie i jakie materiały zostaną wybrane do wykonania obudowy.

Dobrze jest też umówić się z wykonawcą na sukcesywne fotografowanie każdej kolejnej warstwy zabudowy poddasza, która za kilka godzin zostanie ukryta pod następną. To lepszy sposób niż robienie zdjęć samemu. Nie wstrzymamy i nie opóźnimy prac, a dodatkowo zmobilizujemy wykonawcę do większej staranności.

Płaszczyzny płyt gipsowo-kartonowych. Po wyszpachlowaniu złącz płyt i narożników, sprawdzamy płaszczyzny i geometrię połaci poddasza. Po przyłożeniu łaty o długości 2 m, nie powinno być odchyłek większych niż 5 mm.

Wewnętrzne styki ściany kolankowej ze skosem połaci nie powinny odchylać się od poziomu więcej niż 8 mm na długości 2 metrów.

Styki płyt i narożniki. Pasy masy szpachlowej na stykach powinny być szerokie co najmniej na 50 cm; wtedy nierówności są mniej widoczne. Tak samo należy szpachlować narożniki. Dobrze wykonane spoiny między płytami gipsowymi nie powinny być widoczne, gdy spojrzy się pod kątem na pomalowaną ścianę lub sufit.

Spod warstwy masy gipsowej nie może być widoczny metalowy profil narożnika. Jeśli do zabezpieczenia naroży były stosowane specjalne taśmy, na przykład tuff-tape, linia przez nie utworzona powinna być prosta, a wzdłuż taśmy nie może być widocznych pęcherzy.

Zabudowa poddasza - Cena robocizny i materiału

Materiały używane do zabudowy poddasza, powinny być starannie wyselekcjonowane i wysokiej jakości. Kolejną sprawą przy planowaniu zabudowy jest wybór doświadczonego specjalisty, który zagwarantuje nam, że będziemy się cieszyć estetyczną i szczelną zabudową poddasza przez wiele lat. Wszystko to oznacza wydatki.
Przy wyborze materiałów nie warto skupiać swojej uwagi na tych najtańszych. Wysoka jakość użytych komponentów sprawi, że konstrukcja przetrwa wiele lat bez utraty swoich pierwotnych właściwości. A to oznacza brak kosztownych remontów. Płyty należy dobrać zgodnie z warunkami ich użytkowania. Gipsowo – kartonowe nadają się do pomieszczeń o wilgotności do 70%. Tam, gdzie wilgotność jest wyższa, warto zainwestować w płyty impregnowane. W pierwszym przypadku oznacza to koszt około 30 złotych za m2. W drugim cena materiałów może sięgnąć nawet 50 złotych.
Jeśli planujesz zatrudnić specjalistę do montażu płyt, to musisz się liczyć z wydatkiem od 50 do 100 złotych. Tu ceny uzależnione są od regionu, a także doświadczenia danej firmy i szybkości pracy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zabudowa poddasza: 35 porad