Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Dom w standardzie pasywnym: budowa krok po kroku

Wojciech Stasiak
Dom w standardzie pasywnym. - Fot. Bartosz Makowski

W minionym tygodniu prezentowaliśmy dom w standardzie pasywnym, który pod każdym względem służyć może jako wzorzec budownictwa energooszczędnego. Dziś pokazujemy, krok po kroku, jak ten dom powstawał.

Dom miesiąca - fot. Bartosz Makowski

Dom w standardzie pasywnym: posadowienie

Prezentację, o której wspominamy, można znaleźć TUTAJ.

Realizacja budynku rozpoczęła się od wykonania płyty fundamentowej z systemem grzewczym. Kolejnym etapem było postawienie konstrukcji w technologii prefabrykowanej, montaż ścian, stropu i dachu. Następnie zamontowano stolarkę okienną. Jakość materiałów i wykonania prac zostały potwierdzone w trakcie pierwszej próby szczelności na poziomie n50 = 0,26 h-1 (próba n50 określa ilość wymian powietrza w budynku w ciągu godziny). Dla budynków pasywnych granicznym kryterium n50 jest wynik 0,6 h-1. Końcowy wynik testu szczelności w tym budynku wyniósł 0,22 h-1.

Na zdjęciu powyżej: Dom posadowiony jest na płycie fundamentowej (zaizolowanej polistyrenem ekstrudowanym) z systemem grzewczym (zasilanym z powietrznej pompy ciepła). Grubość polistyrenu pod płytą to 30 cm, co daje współczynnik przenikania ciepła U=0,11 W/(m2K). Budowa całej płyty fundamentowej trwała 5 dni.

Dom miesiąca - Tomasz Pijarczyk

Dom w standardzie pasywnym: betonowanie

Zalanie płyty mieszanką betonową i jej zatarcie trwało jeden dzień, natomiast pielęgnacja świeżego betonu to dwa tygodnie pracy dla inwestora, szczególnie latem, gdy woda szybko odparowuje.

Dom miesiąca - Tomasz Pijarczyk

Dom w standardzie pasywnym: stawianie ścian

Prefabrykacja ścian nośnych budynku oraz przygotowanie elementów stropu i dachu nastąpiło w fabryce wykonawcy. Gotowe ściany zostały ustawione za pomocą dźwigu i przymocowane do płyty w kilka dni. Dzięki tej technologii stan surowy powstał praktycznie w miesiąc.

Dom miesiąca - Tomasz Pijarczyk

Dom w standardzie pasywnym: uszczelnianie

Konstrukcja ścian i dachu wykonana została z drewna i wypełniona wełną drzewną. Całkowita grubość ścian i dachu wynosi 57,6 cm (na którą składa się 0,5 m szerokości belka dwuteowa, wypełniona materiałem izolacyjnym oraz warstwy wykończeniowe). Współczynnik U ścian i dachu wynosi 0,079 W/(m2K ).

Aby zapewnić odpowiednią szczelność powietrzną budynku, użyto folii i taśm paroszczelnych. Ponadto wykorzystano płyty OSB, sklejone na wszystkich łączeniach. Dodatkowo ważne było zapewnienie ciągłości wiatroszczelności budynku przy zastosowaniu folii i membran wiatroszczelnych oraz specjalnych płyt drewnopochodnych.

Dom miesiąca - Tomasz Pijarczyk

Dom w standardzie pasywnym: montaż okien

Okna i drzwi to kolejne bardzo istotne elementy budynku pasywnego. Dlatego ważny jest ich montaż. W tym domu okna zostały zainstalowane za pomocą taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych, bardzo dokładnie sklejonych na wszystkich łączeniach. Jakość montażu potwierdził test szczelności budynku na poziomie 0,22 wymiany powietrza na godzinę. To rewelacyjny wynik, trzykrotnie lepszy niż graniczna wartość dla budynków pasywnych (0,6 h-1).

Dom miesiąca - Tomasz Pijarczyk

Dom w standardzie pasywnym: montaż ogrodu zimowego

Montaż ogrodu zimowego wymagał od dostawcy sprowadzenia ekspertów niemieckich i przeszkolenia ekipy polskiej. To w Polsce pierwszy taki ciepły montaż systemu przeznaczonego do budynku pasywnego. Wyzwaniem było logistyczne ustalenie prac między wykonawcą budynku a montażystami dachu, gdyż otwór pod dach musiał być w bardzo dokładnie przygotowany i uszczelniony.
Prace trwały 2 dni.

Tomasz Pijarczyk

Dom miesiąca - Tomasz Pijarczyk

Dom w standardzie pasywnym: przeszklenia

Montaż szklanej konstrukcji, podobnie jak przygotowanie otworu, trwał 2 dni. Aluminiowy szkielet ustawiony został przez ekipę, ale już same przeszklenia, niezwykle ciężkie z uwagi na parametry, układane były za pomocą dźwigu.

Dom miesiąca - Tomasz Pijarczyk

Dom w standardzie pasywnym: montaż paneli fotowoltaicznych

W trakcie trwania prac wykończeniowych zewnętrznych i wewnętrznych zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne. Dzięki temu rozwiązaniu inwestorzy korzystali już z darmowej energii słonecznej podczas budowy domu.

Tomasz Pijarczyk

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Mała „rewolucja” – pustaki ceramiczne Porotherm 25 3x1/3 Dryfix
Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?
Jak zminimalizować problem przegrzewania budynków?

Skomentuj:

Dom w standardzie pasywnym: budowa krok po kroku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej