Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Domy prefabrykowane: dom gotowy od zaraz

Iwona Szczepaniak

Domy prefabrykowane to dobre rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy nie mają czasu na prowadzenie budowy i sprawdzanie postępu prac.

Domy prefabrykowane - Fot. DANWOOD

Domy prefabrykowane: budowa bez obciążeń

Coraz popularniejszą formą budowy domów jest prefabrykacja. Polega ona na wcześniejszym przygotowaniu elementów ścian, stropów i dachu w fabryce. Zapewnia im to wysoką jakość i precyzję wykonania. Każdy element ma swoją kartę oraz specyfikację wszystkich materiałów
wykorzystywanych do jego przygotowania. Ponadto każdy etap produkcji podlega kontroli. Staranność i dokładność wykonania ścian i stropów zmniejszają koszt wykończenia.

Zalety domów prefabrykowanych

Korzyści z prefabrykacji jest jednak więcej. Jedną z ważniejszych jest odciążenie inwestorów. Budowę domu z prefabrykatów można porównać do wizyty w salonie samochodowym. Wybiera się model, personalizuje ofertę zgodnie ze swoimi potrzebami, a całą resztą zajmuje się firma, która czuwa nad procesem produkcji, montażu gotowych elementów na budowie oraz wykańczania domu. Po uzgodnionym czasie odbiera się gotowy dom.

Właściwie do obowiązków inwestora należy jedynie zebranie niezbędnej dokumentacji, złożenie jej we właściwym urzędzie i ubezpieczenie budowy. Choć i to nie zawsze, ponieważ niektóre firmy oferują również pomoc przy załatwieniu wszystkich formalności. Nie trzeba co kilka dni jeździć na budowę, pilnować ekip, sprawdzać postęp prac i jakość ich wykonania.

Dodatkowo nie ma ograniczeń związanych z pogodą. Prace na placu budowy są zredukowane do minimum. Taki dom można budować także zimą lub w mało sprzyjających warunkach.

Czytaj też: Nowe prawo budowlane. Dobre zmiany dla inwestorów

Dlaczego dom prefabrykowany - Fot. Isover Polska

Jak szybko powstają domy prefabrykowane?

Inwestorzy przede wszystkim cenią sobie w technologii prefabrykacji przewidywalność - zarówno jeśli chodzi koszty jak i czas budowy, który jest kilkakrotnie krótszy przy domach prefabrykowanych niż przy budowaniu tradycyjnym.

Domy prefabrykowane: jaka szybko powstają?

Najszybciej buduje się domy w technologiach suchych (na przykład w szkielecie drewnianym), ponieważ można prefabrykować całe ściany, łącznie ze wstawieniem okien i drzwi. Dom prefabrykowany nie powstanie jednak w ciągu zaledwie jednego miesiąca i nie od razu można się do niego wprowadzić. Jest to tylko teoria.

Sam proces produkcji elementów w fabryce trwa około 3-4 dni. Kolejne 2-7 dni zajmuje montaż domu na placu budowy. Później trzeba go jeszcze wykończyć z zewnątrz i wewnątrz. Zazwyczaj w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia prac budynek jest całkowicie wykonany. Ostatecznie - włączając w to czas potrzebny na załatwienie niezbędnych formalności - okres oczekiwania na wprowadzenie się do gotowego domu wynosi co najmniej 3-4 miesiące.

Domy prefabrykowane: szybka budowa, rachunki do zapłaty

Decydując się na dom prefabrykowany, musimy zadbać o sfinansowanie budowy. Przy prefabrykowanych technologiach płatności następują najczęściej jedna po drugiej, bo też budowa przebiega szybciej. W niektórych firmach trzeba wyłożyć pieniądze już na prefabrykację elementów. Jest to trudny moment dla inwestora, bo pieniądze są już wydane, a na budowie nie widać jeszcze efektów. Za to kiedy przyjeżdża dźwig i zaczyna się montaż domu z prefabrykowanych elementów, który powstaje w ciągu kilku dni (do stanu surowego), efekt jest spektakularny.

Czytaj też: Ile kosztują fundamenty. Kompleksowe podsumowanie

Domy prefabrykowane wznosi się na standardowych fundamentach - Fot. DANWOOD

Projekt domu prefabrykowanego i zamówienie konstrukcji

Jak zacząć? Przede wszystkim trzeba przejrzeć ofertę producentów domów prefabrykowanych i wybrać jednego z nich. Z dopasowaniem projektu nie powinno być większego problemu. Technologie prefabrykacji pozwalają bowiem na wybudowanie domu według każdego projektu, nawet nietypowego, wykonanego na indywidualne zamówienie.

Teoretycznie może to być nawet projekt, dla którego uzyskano już pozwolenie na budowę. Dużo praktyczniej i ekonomiczniej jest jednak budować w technologii prefabrykowanej, wybierając ją już na etapie projektowania. Kolejnym etapem jest ustalenie naszych oczekiwań.

Domy prefabrykowane: projekt, lokalizacja i zmiany

Na podstawie rozmów i szkiców wnętrz, architekci z firm zajmujących się prefabrykacją przygotują poglądowe rysunki przedstawiające usytuowanie domu (wraz z obiektami dodatkowymi) na działce, jego elewacje i sposób wykończenia pomieszczeń. Niektóre z firm dają możliwość dwukrotnego wprowadzania zmian w ramach podpisanej umowy. Później każda dodatkowa poprawka jest dodatkowo płatna.

Decydując się na dom prefabrykowany, powinniśmy pamiętać, że większość ważnych decyzji musimy podjąć już na etapie projektu. Stosowana technologia produkcji i montażu umożliwia łatwą i szybką przebudowę, rozbudowę czy modernizację takiego domu.

Czytaj też, jak zawrzeć dobrą umowę z wykonawcam

Domy prefabrykowane: wybór technologii - Fot. Domikon

Domy prefabrykowane: jaka technologia?

Większość technologii prefabrykacji jest energooszczędna. Bez kłopotu zejdziemy ze współczynnikiem przenikania ciepła U ścian poniżej 0,15 W/(m2K), a przegroda wcale nie będzie gruba. Dzięki temu przy tym samym obrysie ścian zewnętrznych, będziemy mieli większą powierzchnię mieszkalną niż w domu wybudowanym tradycyjnie. W domach prefabrykowanych znacznie łatwiej jest też zapewnić szczelność konstrukcji i wyeliminować mostki cieplne.

Domy prefabrykowane szkieletowe i keramzytobetonowe

Spośród dostępnych technologii najczęściej wybierane są prefabrykaty drewniane i keramzytobetonowe.

Dom prefabrykowany drewniany. Szkielet elementów wykonuje się z drewna, pochodzącego z certyfikowanych źródeł. Tarcica bez żadnych uszkodzeń i wad poddawana jest precyzyjnej obróbce - w pierwszym etapie jest suszona komorowo do wilgotności 14 proc. (+/- 2 proc.), następnie czterostronnie strugana i fazowana na krawędziach. To gwarantuje zachowanie wytrzymałości oraz wymiarów każdego elementu.

Tak przygotowaną konstrukcję ścian wypełnia się izolacją termiczną z wełny mineralnej i wykańcza w całości jeszcze w fabryce: po stronie wewnętrznej - płytami gipsowo-kartonowymi, a po stronie zewnętrznej - warstwą elewacyjną, przygotowaną do nałożenia tynku. Prefabrykowana jest również więźba dachowa. Jej elementy, dostosowane do pokrycia dachowego, montuje się na budowie.

Domy prefabrykowany keramzytobetonowy. Elementy produkuje się z mieszanki keramzytobetonowej. Ich grubość wynosi od 10 do 24 cm, a pozostałe wymiary dostosowuje się do projektu domu i specyfiki technologii. Ograniczeniem są tu możliwości transportowe. Maksymalne wymiary prefabrykatów to 9 m długości i 3,65 m wysokości. Ich waga nie może przekroczyć 8 ton.

Wykonane z prefabrykatów ściany zewnętrzne mogą być dwu- lub trójwarstwowe. Ocieplenie wykonuje się na budowie. Ściany z keramzytobetonu są niepalne, mają dobrą izolacyjność akustyczną i termiczną, a także dużą akumulacyjność cieplną.

Standard wykonania do wyboru. Dom pod klucz - Fot. DANWOOD

Domy prefabrykowane: standard wykonania do wyboru

Dom prefabrykowany możemy zamówić w różnym standardzie. Choć trudno jest jednoznacznie opisać dokładny zakres prac (każdy producent ustala go sam), to w większości firm mamy trzy opcje. Roboty ziemne i wylanie płyty fundamentowej zwykle będziemy musieli przygotować we własnym zakresie.

Stan surowy zamknięty. Obejmuje postawienie ścian wraz oknami i drzwiami wejściowymi, wykonanie stropów, ścianek działowych i schodów. Dom ma wykonany także dach.

Stan deweloperski. Dom jest całkowicie wykończony z zewnątrz oraz częściowo wewnątrz. Mamy więc ściany przygotowane do malowania lub raz pomalowane na biało, sufity, parapety, drzwi wewnętrzne. Rozprowadzone są wszystkie instalacje, ale nie ma armatury sanitarnej i osprzętu elektrycznego lub jest w najbardziej podstawowej wersji.

Stan pod klucz oznacza lokum gotowe do zamieszkania. Wybierając tę opcję, wiele oszczędzamy. Nie tylko wydatków, związanych z jego wykończeniem, ale także czasu i nerwów. Poszukiwanie materiałów wykończeniowych, układanie podłóg, położenie płytek, urządzanie kuchni i łazienki, malowanie ścian wymagają sporo czasu, a także orientacji w branży.

Dom prefabrykowany z certyfikatem czy bez niego - Fot. Lipińscy Domy

Dom prefabrykowany: z certyfikatem czy bez niego

Od 2009 roku każdy nowo wybudowany dom oddany do użytku powinien mieć świadectwo charakterystyki energetycznej. Trzeba jednak pamiętać, że proces projektowania i budowy każdego domu jest złożony. Poza odpowiednią konstrukcją przegród oraz precyzyjnym i szczelnym wykonaniem z nich konstrukcji, ogromny wpływ na energooszczędność mają warunki panujące na działce (strefa klimatyczna, lokalizacja działki względem stron świata, stopień nasłonecznienia i zacienienia itp.), na które przecież firma stawiająca dom z prefabrykatów nie ma wpływu.

Zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu może być różne dla tego samego projektu w różnych lokalizacjach. Niemniej jednak niektórzy producenci wydają takie świadectwa dla wybudowanych przez siebie domów. Z nich dowiemy się, ile budynek będzie potrzebował wybranego rodzaju paliwa do ogrzewania.

Domy prefabrykowane energooszczędne i pasywne

Są na rynku również firmy oferujące budowę prefabrykowanych domów energooszczędnych w standardzie NF15 lub NF 40, a także pasywnych z certyfikatem PHI Darmstadt. Proces certyfikacji takiego domu pasywnego przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest weryfikacja projektu budowlanego. Całą dokumentację projektową wraz z wnioskiem składa się do Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego. Weryfikacja projektu trwa średnio 14 dni.

Drugi etap to potwierdzenie uzyskania jak najniższego współczynnika zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania. w tym celu przeprowadza się dwa testy szczelności powietrznej budynku. Pierwszy wykonuje się w stanie surowym zamkniętym, drugi - dla wykończonego budynku. Badanie szczelności przeprowadza się metodą ciśnieniową (zwaną Blower Door Test). Po wykonaniu badania opracowywany jest raport techniczny, wskazujący poziom szczelności badanego budynku i ewentualne miejsca przecieków powietrza.

Uwaga! Certyfikaty wydawane są dla każdego domu indywidualnie. To, że producent je deklaruje, nie oznacza jednak, że wszystkie oferowane przez niego domy są objęte certyfikatem.

Czytaj więcej na temat badania szczelności i izolacji termicznej budynku

Ile kosztuje dom prefabrykowany - Fot. DANWOOD

Ile kosztują domy prefabrykowane?

Koszt budowy domu prefabrykowanego o konstrukcji drewnianej jest zbliżony do kosztu zakupu mieszkania czy budowy domu w technologii tradycyjnej. Dokładne porównanie wydatków na etapie kosztorysowania jest możliwe tylko w wtedy, gdy za budowę domu w technologii tradycyjnej odpowiada jedna wyspecjalizowana firma.

Kiedy inwestor decyduje się na popularny w Polsce system gospodarczy, takie porównanie jest możliwe, ale dopiero po zakończeniu budowy domu murowanego. Wynika to z dużej liczby zmiennych, jaką należy wziąć pod uwagę stawiając dom w technologii tradycyjnej oraz fakt, że w czasie budowy z reguły pojawiają się nieprzewidziane wcześniej koszty, które najczęściej przekraczają wstępny budżet o 11-20 proc.

Domy prefabrykowane: przewidywalne koszty

Z domem prefabrykowanym sprawa jest zdecydowanie prostsza, ponieważ jedną z zalet tej technologii jest przewidywalność - zarówno jeśli chodzi o czas budowy, jak i o koszty. Decydując się na budowę domu prefabrykowanego, mamy pewność, że jedna firma realizuje i nadzoruje cały proces - począwszy od projektu poprzez produkcję elementów w fabryce, a na budowie i wykończeniu samego domu skończywszy. Ponadto czas budowy domu i koszty z tym związane są z góry ustalone.

Przyjmuje się, że statystyczny dom budowany w Polsce to wolno stojący budynek parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej około 150 m2. Taki dom prefabrykowany to wydatek rzędu 430 tysięcy złotych z wykończeniem pod klucz lub około 350 tysięcy złotych w stanie deweloperskim. Warto w tych szacunkach uwzględnić również koszty przyszłej eksploatacji domu, które w technologii prefabrykowanej są dużo niższe od wydatków na dom budowany w technologii tradycyjnej.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Dom szkieletowy na ile lat, czyli kanadyjczyk po 20 latach
Jak dobrze zaplanować budowę domu. Przerwy technologiczne
Zalety domów prefabrykowanych. Jak porównywać oferty?

Skomentuj:

Domy prefabrykowane: dom gotowy od zaraz

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej