Zalety domów prefabrykowanych. Jak porównywać oferty?
Domy prefabrykowane wielu inwestorom kojarzą się wyłącznie z czasami PRL-u i blokami wznoszonymi z wielkiej płyty. Standard takich bloków był niski, a wykonanie - przeważnie fatalne. Tymczasem nowoczesne technologie budowania z elementów gotowych pozwalają na wznoszenie budynków mniejszych, jednorodzinnych, a przy tym zapewniają maksymalne uproszczenie inwestycji i skrócenie czasu jej trwania.
Prefabrykacja jest także gwarancją krótkiego czasu trwania budowy. Poza etapem wykonania fundamentów, niemal całkowicie wyeliminowane są prace mokre (betonowanie, tynkowanie itp.). Zbędne stają się przerwy technologiczne (nieodzowne przy wznoszeniu domów murowanych), a oddanie domu pod klucz odbywa się naprawdę szybko (po kilku tygodniach).
Prowadzenie prac jest również uniezależnione od pogody. Łączenie prefabrykatów z keramzytobetonu może odbywać się praktycznie w każdych warunkach. Nawet w przypadku prefabrykatów wykonanych z drewna, nie ma niebezpieczeństwa ich zamoczenia. Poszczególne elementy są bowiem "zamknięte" i mogą zamoknąć jedynie powierzchownie.
Budowa z prefabrykatów to również odcięcie się od niesolidności ekip wykonawczych. Firmy produkujące elementy domu, zapewniają też ich montaż na placu budowy. Doświadczone, autoryzowane zespoły korzystają ze sprawdzonych procedur oraz szczegółowych instrukcji, co eliminuje przypadkowość i "radosną twórczość" budowlańców.
Domy prefabrykowane niemal bez ograniczeń
Prefabrykacja, bez względu na wybraną technologię, nie oznacza ograniczenia inwencji architektonicznej inwestora w kwestii wyboru projektu, sposobu wykończenia czy firmy.
Projekt. Dom powstający z wielkowymiarowych elementów może być wykonany zarówno według projektu typowego (z bazy projektów firmy lub zaadaptowanego z innej technologii), jak i indywidualnego, zaproponowanego przez klienta.
Standard wykończenia. Duża dowolność jest także w kwestii wykończenia. Firmy oferują przeważnie wykonanie budynku w stanie deweloperskim. Możliwe są jednak inne ustalenia - zamówienie domu w stanie surowym otwartym lub wykończenie "pod klucz". Wymaga to współpracy głównego wykonawcy z podwykonawcami.
Producent. Prefabrykaty są duże i ciężkie. Transport gotowych elementów i sprzętu potrzebnego do ich montażu kosztuje. Ponieważ jednak sytuacja na rynku jest nie najlepsza, firmy wznoszące domy w technologiach prefabrykowanych skłonne są obecnie do negocjacji oraz ustaleń bardzo korzystnych dla klienta. Argument odległości nie powinien być decydujący.
W ofercie producentów można znaleźć domy wykonywane w wielu różnych technologiach. Najpopularniejsze są prefabrykowane w szkielecie drewnianym i z keramzytobetonu.
Jak porównywać oferty domów prefabrykowanych
Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru producenta jest niska cena metra kwadratowego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak upewnić się, za co właściwie płacimy.
Umowa. Sprawdźmy, co dokładnie oznaczają określenia "standard deweloperski" i "pod klucz". Najlepiej będzie w umowie nie tylko precyzyjnie określić zakres prac, ale także wyszczególnić parametry techniczne materiałów (a nawet ich konkretne nazwy), które zostaną użyte. Dowiedzmy się też, czy uwzględniony został transport elementów na budowę.
Fundament. Zwykle firma oferująca domy prefabrykowane nie przygotowuje fundamentu; te prace trzeba wykonać we własnym zakresie, postępując zgodnie z zaleceniami producenta domu. Fundamentu nie wlicza się wtedy do ceny domu. Jeśli jednak firma oferuje (opcjonalnie) samodzielne przygotowanie fundamentu, zawsze warto z tego skorzystać - nawet wtedy, gdy jest to nieco droższe, niż zatrudnienie lokalnych wykonawców.
Jakość materiałów i wykonawstwa. Zawsze bezpieczniej wybrać sprawdzonego producenta. Jeśli decydujemy się na technologię szkieletu drewnianego, powinniśmy sprawdzić, czy firma ma aktualny certyfikat. Można się tego dowiedzieć w organizacji skupiającej firmy budujące domy z drewna - w Stowarzyszeniu "Dom Drewniany" lub Centrum Budownictwa Drewnianego.
Rzadziej stosowane technologie
Oprócz domów prefabrykowanych w technologii szkieletowej (najczęściej z drewna, ale spotyka się też z metalu) i keramzytobetonowej, na rynku można spotkać inne rodzaje prefabrykatów.
Mur pruski. Prefabrykaty imitujące mur pruski są odmianą konstrukcji szkieletowej. To technologia bardzo efektowna wizualnie, ale jest co najmniej o 25% droższa od zwykłych ścian szkieletowych. Ściana domu z prefabrykatów imitujących mur pruski jest wykonana niemal identycznie, z tym że zamiast samego styropianu, od zewnątrz układana jest konstrukcja szachulcowa (z drewna klejonego warstwowo), a pomiędzy jej elementami umieszcza się styropian pokryty płytkami klinkierowymi.
Płyty zrębkowo-cementowe. Wytwarza się je ze zrębków drzewnych i mieszanki cementowej wzbogaconej szkłem wodnym. Są one dostarczane na plac budowy wraz z ociepleniem ze styropianu. Płyty ustawia się na fundamencie, łącząc je ze sobą klamrami. W ten sposób powstaje rodzaj szalunku, który należy wypełnić mieszanką betonową. Budowa domu nie jest jednak zbyt łatwa. Doprowadzenie go do stanu surowego otwartego zajmuje od półtora do dwóch miesięcy.
Ceramiczne. Wielkowymiarowe elementy ścienne bazujące na pustakach ceramicznych. Termoizolację przegród montuje się na placu budowy, a gotowa ściana wymaga otynkowania. Można stosować stropy drewniane lub z cienkich płyt żelbetowych.
Panele styropianowe. Wzmacniane są konstrukcją stalową. Duże elementy ze styropianu są łączone z ceownikami i kątownikami (wokół krawędzi oraz na płaszczyznach wewnętrznych i zewnętrznych paneli). Ich zadaniem jest nie tylko wzmocnienie konstrukcji, ale montuje się do nich elementy wykończeniowe.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Budowa domu systemem gospodarczym
Zbuduj dom w miesiąc! Historia budowy domu prefabrykowanego
O zaletach domów murowanych
Zamieszkaj w domu z prefabrykatów
Domum.pl – nowa innowacyjna platforma oferuje domy prefabrykowane od zaufanych producentów
Od osobistej potrzeby do biznesu - historia powstania Modulo House
Sztuczna inteligencja w budownictwie modułowym
Budownictwo modułowe wspiera rozwijające się polskie szkolnictwo