Jak urządzić pokój gamingowy w domowym zaciszu? Pokój gracza
Pokój gamingowy - jak sama nazwa wskazuje - ma inne przeznaczenie niż tradycyjny gabinet. W związku z tym wymaga odmiennego podejścia projektowego oraz zadbania o dodatkowe elementy wyposażenia wnętrza. Jakie? O czym należy pamiętać, aby urządzić funkcjonalny i wygodny pokój gamingowy? Jaki fotel gamingowy będzie odpowiedni?
Gamingowy pokój gracza - podstawowe zasady aranżacji
Jak urządzić pokój gamingowy? Kiedy poruszamy się w przestrzeni wirtualnej, na tych kilka (a czasem nawet kilkanaście) godzin zapominamy o rzeczywistości, w tym o potrzebach własnego ciała. Wielogodzinne tkwienie w pozycji siedzącej znacząco obciąża kręgosłup, a skupione na obsłudze np. pada do gier nadgarstki i łokcie niemal "proszą się" o uraz. Jeśli zatem gry komputerowe są twoją pasją - i nie zamierzasz z nich rezygnować ani ograniczać czasu spędzanego na graniu - zainwestuj w fotel gracza. Co jeszcze jest potrzebne, aby zaaranżować nowoczesny pokój gamingowy?
Pozostałe elementy wyposażenia również muszą być dopasowane do tych specyficznych czynności. Tradycyjne biurko - lub, co gorsza, zwykły stół - nie wystarczą, potrzebne będzie biurko z możliwością regulacji wysokości - oraz z dużym blatem i dużą ilością miejsca pod nim, aby zapewnić sobie swobodę ruchów. Gamingowy pokój graczawymaga też odpowiedniego oświetlenia oraz paneli akustycznych, które zapewnią większy komfort i zapobiegną zniekształcaniu dźwięków odbijających się od ścian.
Jak zrobić pokój gamingowy w domu?
Nawet mały pokój gamingowy może być funkcjonalny - pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednie wyposażenie. Co się na nie składa?
Fotel gamingowy. Siedzisko dla gracza nie może być zwykłym krzesłem biurowym - czym powinno się charakteryzować?
- Ergonomia i poduszki. Dobry fotel gamingowy musi być tak wyprofilowany, aby umożliwiał prawidłowe ułożenie pleców - czyli zachowanie właściwej postawy w trakcie siedzenia. Przy zakupie zwróćmy uwagę, czy dany model został wyposażony w specjalne poduszki na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz karku, które będą podpierały te miejsca. Takie zabezpieczenie uchroni użytkownika przed bólem karku po wielogodzinnej grze.
- Antypoślizgowe podłokietniki. Gwarantują optymalne podparcie przedramion, zmniejszają obciążenie kręgosłupa i barków. Powinny być wykonane z materiału odpornego na odkształcenia, dzięki czemu będziemy mogli z niego korzystać latami.
- Funkcja relaksacyjna. Niektóre modele foteli gamingowych posiadaj funkcję bujania. Umożliwia ona nachylenie oparcia pod wybranym kątem i kojące, relaksujące bujanie. Zwiększa to komfort korzystania z fotela, ale także działa pozytywnie na organizm – „bujanie” zmniejsza napięcie mięśni i pobudza krążenie krwi.
- Podstawa na kółkach. Nikogo nie trzeba przekonywać, że fotele na kółkach są wygodniejsze niż tradycyjne. Pozwalają szybko odsuwać się i przysuwać do biurka, a nawet „podjechać” na krótkim dystansie po potrzebny przedmiot. Jedyny minus to ryzyko porysowania podłogi, ale nowoczesne fotele przeznaczone do pokoju gamingowego są wyposażone w miękkie kółka, które nie uszkodzą paneli.
- Przewiewna tapicerka. Wykończenie siedziska i oparcia to nie tylko kwestia estetyki. W przypadku fotela gamingowego powinna to być tkanina, która umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza.
Zobacz także: TOP 5 gier, na które czekamy tej wiosny! >>
Biurko gamingowe. Oprócz wspomnianej wcześniej możliwości regulacji blatu oraz przestrzeni pod nim ważne są też następujące cechy:
- Ciemny kolor - dzięki temu nie tworzy się kontrast pomiędzy jego powierzchnią a klawiaturą, myszką i monitorem - który mógłby rozpraszać uwagę i odciągać wzrok od akcji na ekranie.
- Duży blat, mogący pomieścić dwa monitory - wielu graczy używa więcej niż jednego monitora, dlatego warto od razu zadbać o taką możliwość nawet, jeśli zaczyna się od pojedynczego.
- Uchwyty na akcesoria - na przykład na słuchawki czy pady, a nawet na kubek z napojem, który unieruchomiony nie będzie stwarzał ryzyka rozlania napoju, jak ma to miejsce, kiedy zwyczajnie stawiamy go na blacie obok klawiatury.
- Podest na jednostkę centralną komputera. Najlepiej, aby podest był na kółkach, które w razie potrzeby można zablokować - mobilność ułatwia użytkowanie oraz utrzymanie porządku na stanowisku gamingowym. Podest można dokupić oddzielnie i dopasować go do posiadanego sprzętu.
Pomysły na pokój gamingowy to jednak coś więcej niż tylko meble. Co jeszcze jest ważne? Ten rodzaj pasji można realizować również poprzez kolekcjonowanie figurek i innych pamiątek związanych z różnymi grami. Przydadzą się zatem gablotki ścienne lub stojąca witryna, w której zaaranżujemy wystawę ulubionych memorabiliów. Jeśli metraż na to pozwala, warto w pokoju gamingowym umieścić wygodną sofę, na której będzie można odpocząć w przerwie od grania. Przyda się też niewielka lodówka na napoje i drobne przekąski, które dobrze jest mieć pod ręką.
Bardzo ważne jest właściwe oświetlenie pokoju gamingowego. Najlepiej postawić na mniejsze oprawy rozmieszczone w kilku różnych punktach pokoju zamiast jednej lampy sufitowej. Oprawy muszą mieć taką budowę, aby rozpraszały światło, nie mogą świecić w oczy ani odbijać się od monitora. Warto wybrać modele z opcją regulacji natężenia światła, aby móc dopasować jego ilość do danej gry oraz na potrzeby wykonywania innych czynności w tym pomieszczeniu.
Równie ważnym aspektem przy urządzaniu pokoju gamingowego jest jego wytłumienie. Nie zawsze gramy ze słuchawkami na uszach, dlatego dobrze jest zadbać o to, by dźwięki płynące z głośników nie odbijały się od ścian jak w studni. Można do tego celu wykorzystać gotowe panele akustyczne, dostępne np. w sklepach internetowych, a nawet grube zasłony, które można rozciągać na ściany na czas grania. Przyda się też wytłumienie drzwi, aby odgłosy dobiegające z pozostałej części mieszkania nie przeszkadzały w grze - i odwrotnie - aby odgłosy grania nie uprzykrzały życia domownikom.
Pokój gamingowy dla nastolatka
Pokój gamingowy dla nastolatka to zazwyczaj pomieszczenie wielofunkcyjne. Jednocześnie jego sypialnia, miejsce przyjmowania gości, przestrzeń do nauki, odpoczynku i oddawania się innym pasjom. Stanowisko do grania staje się zatem jednym z elementów wyposażenia, a nie jego sercem. Aby poszczególne funkcje we wnętrz nie "kłóciły się" ze sobą, warto je oddzielić, np. ażurową przesłoną wykonaną z drewna lub nawet zasłoną umieszczoną na szynie na suficie.
Czy pokój gamingowy dla dziewczyny będzie inny niż pokój gamingowy dla chłopca? Podobnie, jak w przypadku "zwykłych" aranżacji, wszystko zależy od upodobań. Z pewnością jednak ten wiek będzie generował większą potrzebę kolekcjonowania pamiątek z gier, dlatego można w ramach niespodzianki przygotować nastolatkowi tematyczną aranżację całego pokoju, z motywami z ulubionych tytułów.
Pokój gamingowy na poddaszu - czy to dobre rozwiązanie?
Posiadanie poddasza ma swoje plusy i minusy, na co największy wpływ ma obecność skosów pod dachem. Można je ciekawie wykorzystać, ale często bywają prawdziwym utrapieniem. A czy pokój gamingowy na poddaszu to dobry pomysł? Z pewnością takie rozwiązanie sprawi, że część dzienna na parterze domu będzie wolna od odgłosów grania, zatem oddając się swojej pasji, nie będziemy przeszkadzali pozostałym domownikom. Miejsce pod skosami można z kolei zagospodarować na półki i ekspozytory mieszczące memorabilia z gier oraz na worki do siedzenia, które zastąpią sofę i fotele.
Skomentuj:
Jak urządzić pokój gamingowy w domowym zaciszu? Pokój gracza