Biurko do pracy w małym mieszkaniu. 20 propozycji
Biurko już nie musi być duże - z przenośnymi komputerami potrzebujemy coraz mniej miejsca do pracy. Zamiast gabinetów, solidnych biurek oraz regałów pełnych skoroszytów i segregatorów wystarcza już tylko niewielkie lekkie biurko, a nawet sam blat. Podpowiadamy gdzie znaleźć na nie miejsce?
Małe biurko w szafie
Biurko w szafie wnękowej lub wolno stojącej. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że w każdej chwili można zamknąć drzwi, ukrywając rozgardiasz panujący na blacie i półkach. Na domowe biuro warto też wykorzystać mniejszy mebel, na przykład szafkę wiszącą.
Z dawnego wyposażenia wolno stojącej szafy pozostała tylko górna półka. Zniknął drążek na wieszaki, pojawił się za to blat. Wewnętrzne powierzchnie rozwieranych drzwi, pomalowane farbą magnetyczną, to idealne tablice na notatki.
Biuro za przesuwanymi drzwiami
Producenci szaf wnękowych i garderób (np. Komandor, Elfa) oferują zarówno fronty, jak i różnorodne wyposażenie wnętrza schowka. Można więc nie tylko wybrać drzwi pasujące do wystroju pomieszczenia, ale także precyzyjnie określić liczbę potrzebnych półek czy wielkość blatu.
Fot. PICTURE PRESS
Biuro w sypialni
Sporą wnękę między dużą szafą a ścianą wypełnia mocowany do ściany blat oraz półki z płyty meblowej, przycięte na wymiar u stolarza. Do przechowywania dokumentów i przyborów służy szafka ustawiona przy ścianie. Całe wyposażenie, łącznie z obrotowym fotelem, jest białe, dzięki czemu nie dominuje w sypialni.
Biurko pod schodami
Przestrzeń pod schodami często pozostaje niewykorzystana, tymczasem to dobre miejsce na minibiuro - pod warunkiem, że kąt nachylenia schodów pozwala na swobodne wstawanie.
Biurko komputerowe w wersji mini
Zamocowany na mocnych zawiasach front wiszącej szafki to zarazem blat do pracy. Po jej skończeniu zamykamy laptop, chowamy go w szafce, podnosimy blat - i 'biuro' znów staje się zwykłym schowkiem.
Pokój dzienny przedzielono sięgającą sufitu ścianką z płyty gipsowo-kartonowej pokrytej tapetą. Ustawiono przy niej stylowe tekowe biurko i skórzany fotel, a od strony kąta wypoczynkowego - szafkę RTV.
Biurko szklane między jadalnią a salonem
Pion wentylacyjny, niefortunnie usytuowany pośrodku otwartej przestrzeni dziennej, obudowano płytami gipsowo-kartonowymi. We wnękach z dwóch stron powstała domowa biblioteczka, w trzeciej urządzono wygodne miejsce do pracy. Aby blat się nie niszczył, wykończono go szkłem.
Biurko z nadstawką
Blat z płyty laminowanej imitującej heban makassar przymocowano do ścianki w nogach łóżka. Na blacie znajdują się niewielkie schowki; dwa z nich są zamykane klapkami z lusterkami od spodu - dzięki temu mebel może służyć także jako toaletka. Na jednej z szafeczek zamontowano gniazdka elektryczne, nie trzeba więc używać przedłużacza.
Biurko w przedpokoju
Domowe minibiuro wkomponowano w wystrój przedpokoju, zaaranżowanego w mocnym czerwonym kolorze. Jako biurko służy kawałek płyty meblowej, na której mieści się monitor z klawiaturą i lampka. Wisząca nisko nad blatem pojemna szafka jest na tyle płytka, by nie przeszkadzała pracującej tu osobie.
Biurko w sypialni za ścianką
Miejsce do pracy zaaranżowane w pokoju dziennym bądź w sypialni warto oddzielić, choćby symbolicznie, od reszty pomieszczenia. Najlepsza będzie ścianka z łatwej w montażu płyty gipsowo-kartonowej - sięgająca do samego sufitu albo niepełnej wysokości. W tej sypialni: biegnąca skosem ściana, wystający przewód kominowy, a z drugiej strony łóżko - do takiego miejsca trudno byłoby dopasować standardowy mebel. Stąd pomysł na zamocowany do ściany blat, wycięty na wymiar. Niska ścianka może służyć jako dodatkowa półka.
Biurko w regale
Na całą ścianę albo tylko na jej fragmencie - niezależnie od rozmiaru mebla jedną z półek można zastąpić głębszym od niej blatem. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba się martwić o miejsce na przechowywanie materiałów potrzebnych podczas pracy - w zasięgu ręku mamy mnóstwo półek.
Biurko wkomponowano w duży regał, w którym oprócz otwartych półek i przegródek zaprojektowano również zamykane szafki. Nad blatem jest pusta wnęka, dzięki czemu mieści się tu monitor stacjonarnego komputera, a na ścianie pomalowanej farbą magnetyczną można wieszać karteczki z notatkami.
Biurko pod komputer - meble systemowe
Wielu producentów oferuje specjalne systemy, z których buduje się regały. Ten na zdjęciu (firmy Elfa) składa się z przykręcanych do ściany pionowych szyn i mocowanych do nich wsporników, na których opierają się półki i blat; w ofercie są też m.in. stelaże z koszykami. Zarówno blat, jak i półki można zawiesić na dowolnej wysokości.
Biurko z długim blatem
W regale zrobionym z płyty gipsowo-kartonowej jako biurko służy najniższa półka, zamocowana 78 cm nad podłogą - czyli na wysokości standardowych blatów. Dokumenty i przybory chowa się w zrobionych na wymiar szafkach, przypominających dawne biblioteczne szafy z katalogami.
Biurko przy oknie
Idealne rozwiązanie, jeśli pracujemy w dzień, bo naturalne światło jest najkorzystniejsze dla naszego wzroku. Miejscem do pracy może być ustawione tu standardowe biurko, zrobiony na wymiar blat, a nawet parapet - dostatecznie duży i zamontowany na odpowiedniej wysokości.
W roli biurka - dwa blaciki umieszczone jeden pod drugim. Na wyższym, zamontowanym na wysokości parapetu, można ustawić laptop, niższy służy jako półka.
Biurko podwójne i lampka na biurko
Zamontowany pod parapetem dębowy blat jest na tyle długi, że mogą przy nim wygodnie siedzieć dwie osoby; dla zwiększenia stabilności został pośrodku podparty nogą. Pod blatem zmieściły się trzy płytkie szuflady. Na takim dużym blacie powinna być lampka na biurko z długim ruchowym ramieniem, tak by mogła dobrze doświetlić obszar roboczy biurka.
Biurko z opuszczanym blatem
Po skończonej pracy wystarczy podnieść blat do pionowej pozycji (nie ma obawy, że niespodziewanie opadnie, bo na miejscu utrzymują go magnesy). Lampkę na którą brakuje tu miejsca, zastąpiło oświetlenie podszafkowe - listwa LED.
Biurko białe
To biurko, dzięki swojemu kolorowi dobrze wtapia się w tło. Zostało zaaranżowane w niewielkiej wnęce z oknem. Żeby słońce nie świeciło nam w oczy, zamontujmy w oknie jasne rolety, które ograniczą dopływ światła.
Biurko z pawlaczem
Kąt do pracy z eleganckim biurkiem i skórzanym krzesłem urządzono we wnęce na granicy przedpokoju i pokoju dziennego. Na podręczne akcesoria jest przeznaczona półka nad biurkiem; przedmioty, po które sięga się rzadziej, ukryto w pojemnej szafce pod sufitem, zamykanej ażurowymi drzwiczkami.
Biurko narożne
Początkującemu uczniowi wystarczy do odrabiania lekcji niewielkie biurko i kilka półek. Ale urządzając pokój, warto pomyśleć przyszłościowo - wyposażyć kąt do nauki w meble, które będą służyły dłużej. Tutaj obszerne narożne biurko i wiszące półki wkomponowano w szafki zamykane pełnymi frontami, przeznaczone na ubrania.
Biurko dla dziecka
Niewielką wnękę można wydzielić ściankami z płyt gipsowo-kartonowych albo wykorzystać gotową, przewidzianą na przykład na szafę. Urządzony w niej kąt do pracy jest mniej wyeksponowany, mamy również możliwość ukrycia go za drzwiami. Tutaj kąt do pracy urządzono na środku mieszkania - między aneksem wypoczynkowym a jadalnią. W niewielkiej wnęce, która powstała na tyłach przedpokojowej szafy, zmieścił się jedynie blacik w kształcie litery L i wąskie wiszące półki. Po zamknięciu składanych drzwi 'biuro' znika z oczu.
Wymiary biurka
Laptop nie zajmuje dużo miejsca, ale całkowity komfort pracy zapewni nam blat o głębokości co najmniej 75 cm - wtedy będzie gdzie bezpiecznie ustawić lampkę, przybornik, kubek z kawą itp. Minimalna szerokość blatu to 80 cm; jeśli pracujemy na komputerze stacjonarnym, zadbajmy o szerszy blat - minimum 120 cm.
Zaopatrz się w pojemniki do przechowywania: pudła, segregatory, teczki lub kosze, najlepiej ekologiczne, wykonane z papieru, rattanu lub wikliny. Można w nich przechowywać dokumenty i drobne przedmioty, jak farby, nici, narzędzia, które wcześniej leżały na wierzchu, a przez to gubiły się i cudownie odnajdywały co jakiś czas. Posegreguj rzeczy zgodnie z ich przeznaczeniem i zapakuj do odpowiednich, podpisanych pojemników. Dzięki temu zawsze znajdziesz to, czego potrzebujesz, nawet jeśli przedmioty nie będą znajdowały się w zasięgu Twojego wzroku. Co więcej, taki system przechowywania pozwoli Ci utrzymać porządek przez długi czas. Pojemniki do przechowywania możesz trzymać pod biurkiem, na meblach, a jeśli masz taką możliwość - w specjalnej szafce obok biurka.
- Więcej o: