Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Kontener mieszkalny

MW
Kontenery mieszkalne to obecnie komfortowe, w pełni wyposażone domy, a nie mało estetyczne baraki. - BoConcept

Ostatnio coraz częściej mówi się o „alternatywnych" możliwościach zamieszkania we własnym domu. Bynajmniej nie chodzi tu o dom eko, z gliny czy ze słomy, ale o kontener mieszkalny.

Czym jest kontener mieszkalny?

Generalnie kontenery kojarzymy najczęściej jako zaplecze biurowe czy socjalne służące pracownikom budowlanym. Są one także wykorzystywane jako lokale zastępcze dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, np. w czasie klęsk żywiołowych, stając się niekiedy ich jedynym domem. Poza tym wciąż pokutuje opinia, że są to zimne, mało estetyczne baraki, tymczasowe prowizorki, które po spełnieniu swojej funkcji należy jak najszybciej rozebrać. Nic mylnego – obecne kontenery mają nowoczesną, trwałą konstrukcję z ocynkowanej na sztywno blachy, oraz wyposażone są niezbędne instalacje i sanitariaty
Dziś obserwujemy również zainteresowanie kontenerami mieszkalnymi w nieco innym zakresie, a mianowicie jako stałego miejsca zamieszkania, własnego lokum, które z założenia jest tańsze niż budowa domu.

Budynki kontenerowe to alternatywa dla tradycyjnego budownictwa, a do tego w duchu zero waste - Flexicube

Nowoczesny kontener mieszkalny od 35 do 50 m2

Taka powierzchnia kontenera z powodzeniem zadowoli pojedynczą osobę, ale może też służyć całej rodzinie. Co ważne, kontenery można ze sobą łączyć, zwiększając w ten sposób dostępną powierzchnię. W takim kontenerze możemy znaleźć i pełnowartościową łazienkę z ubikacją, prysznicem i umywalką, i kuchnię z wielofunkcyjnymi urządzeniami (typu lodówka, piekarnik), a także wyposażenie dodatkowe, np. alarm czy klimatyzator. Kontener ma ponadto kompletną instalację elektryczną z oświetleniem i gniazdkami. Istnieje również opcja zamontowania w nim dodatkowych drzwi czy okna albo rolet.  
W takim nowoczesnym kontenerze mieszkalnym da się mieszkać nawet przez cały rok, ponieważ zewnętrzna konstrukcja (ściany, dach, podłoga) choć wykonana z blachy, jest ocieplona (najczęściej wełną mineralną).

Kontener mieszkalny – projekt

Aby można było zamieszkać w domu-kontenerze jego projekt musi mieścić się w granicach prawa. Co to oznacza? Jeśli nasz kontener będzie miał mniej niż 35 m2 powierzchni i nie będzie trwale związany z gruntem, nie musimy mieć pozwolenia na budowę, czyli stawiamy go na tam, gdzie chcemy. Wystarczy zgłoszenie. Jeśli natomiast  moduły będą przekraczały wskazaną powierzchnię, a dodatkowo obiekt będzie z tym gruntem trwale związany (będzie miał fundamenty), musimy uzyskać pozwolenie na budowę.

Jak zbudować kontener mieszkalny?

Projekt kontenera możemy zamówić w specjalistycznych firmach, które produkują kontenery pod indywidualne zamówienie klienta. Wówczas otrzymujemy kompleksową obsługę od projektu, po wykończenie i wyposażenie, aż po załatwienie wszelkich formalności. Ci, którym bliska jest idea zero waiste mogą zdecydować się na kontener używany, z odzysku i zaadaptować go na cele mieszkalne.
Wybierając drugą propozycję, najpierw musimy pozyskać kontener mieszkalny (może to być model transportowy albo kontener morski). Jak wspomnieliśmy, kontenery możemy ze sobą, niczym klocki, łączyć aby uzyskać pożądana przestrzeń mieszkalną. Proces adaptacji kontenera obejmuje między innymi przygotowanie podłoża lub fundamentów (gdy dom nie będzie mobilny), wycięcie otworów na stolarkę okienną i drzwiową i montaż tej stolarki, rozprowadzenie instalacji elektrycznej i hydrauliki oraz położenie dachu i podłogi, a na końcu wykończenie wnętrza. Często trzeba też dodatkowo wzmocnić konstrukcję kontenera, bo chociaż z założenia jest on wytrzymały, to jednak nie miał on spełniać funkcji typowo mieszkalnych (warto w tym celu zastosować specjalne profile lub belki). Na koniec nie możemy naturalnie zapomnieć o ociepleniu takiej konstrukcji (poza wełną do ocieplenia stosuje się styropian lub piankę poliuratanową) i wyborze systemu ogrzewania (najczęściej jest to ogrzewanie podłogowe; warto też rozważyć na dachu montaż paneli słonecznych).  

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak jak na tradycyjnym domu również i na kontenerze zamocować panele słoneczne - Shutterstock.com

Gdzie można postawić kontener mieszkalny?

Kontener mieszkalny możemy postawić albo na własnej działce albo posadowić go na wodzie. Najlepiej zrobić to na działce uzbrojonej we wszystkie media, aby mieć pewność komfortowego lokum.  

Ile kosztuje kontener mieszkalny?

Wszystko zależy od projektu kontenera (jego rozmiaru, stanu, dodatkowych elementów na które się zdecydujemy). Można powiedzieć, iż jest to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście im dom-kontener będzie większy/nowocześniejszy, tym więcej za niego zapłacimy. Do tego trzeba doliczyć koszt wszelkich prac adaptacyjnych plus koszt związany z załatwianiem formalności. Jednak nadal jest to opcja znacznie bardziej korzystna finansowo niż tradycyjna budowa domu.

Komfortowy kontener przypomina komfortowy tradycyjny budynek mieszkalny - Shutterstock.com

Jak wyposażyć kontener mieszkalny?


Kontener mieszkalny, aby był w pełni funkcjonalny musi być wyposażony, jak już powiedzieliśmy, niezbędne instalacje i sprzęty. Czyli powinien mieć instalację elektryczną, ogrzewanie, łazienkę, aneks kuchenny, a także inne podstawowe elementy wyposażenia – łóżko i szafę.  W zależności od potrzeb i powierzchni  możliwości jest więcej – dodatkowe moduły umożliwią stworzenie salonu z kanapą, stołem i krzesłami lub innej przestrzeni, a nawet wstawienie kominka.
A wnętrze? To już zależy od naszego ulubionego stylu. Ale w tak specyficznym miejscu świetnie sprawdzi się styl industrialny/loftowy bądź nowoczesny.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Świadectwo energetyczne - czym jest, czy jest potrzebne i kto może je wystawić?
Dom ze styropianu. Ulotna moda czy solidna alternatywa?
Ocieplenie trudnych miejsc w domu energooszczędnym

Skomentuj:

Kontener mieszkalny

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej