Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Oczyszczanie powietrza w domu

Tekst: Ewa Stroik
Technologia Sharp Plasmacluster jest jedną z najskuteczniejszych metod w walce ze smogiem i cząsteczkami stałymi zawartymi w powietrzu, KIG75EUW, Sharp - Sharp

Gdy jesienią spędzamy więcej czasu w domach, ważna staje się jakość powietrza, którym oddychamy. Powinno być ono właściwie oczyszczone, bo może zawierać alergeny, roztocza czy napływające z zewnątrz szkodliwe związki chemiczne, będące składnikiem smogu. Musimy także zadbać o jego odpowiednie nawilżenie.

Oczyszczanie powietrza w domu w sezonie grzewczym

Wiele osób zauważa, że w okresie grzewczym nasilają się objawy alergii, a katar czy kaszel występują nawet u tych, którzy pozornie nie są na nic uczuleni. I chociaż w naszym klimacie nie da się żyć w czasie jesieni i zimy, a nawet przez pewną część wiosny bez ogrzewania, to jednak odbija się ono na jakości powietrza we wnętrzach. Decyduje o niej wilgotność powietrza (nie może być zbyt duża ani zbyt mała) oraz zanieczyszczenie. Zależnie od potrzeb możemy zaopatrzyć się w oczyszczacze albo nawilżacze powietrza lub wybrać urządzenia, które łączą obie funkcje. Taka inwestycja na pewno poprawi komfort przebywania w mieszkaniu.

Najnowsza generacja oczyszczaczy powietrza z nową półprzewodnikową technologią wykrywania formaldehydu, Dyson Formaldehyde, - Dyson

Smog i inne lotne zanieczyszczenia 

Smog i inne lotne zanieczyszczenia są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Możemy jednak zadbać o dobre samopoczucie, wyposażając mieszkania w oczyszczacz powietrza. Celem tego urządzenia jest pochłanianie oraz filtrowanie z atmosfery wszelkich zanieczyszczeń, takich sierść, włosy, nieprzyjemny zapach, dym tytoniowy, kurz, bakterie, grzyby, pyłki. Jest to produkt niezbędny w domu, w którym mieszkają alergicy czy małe dzieci, gdyż neutralizuje działanie szkodliwych dla zdrowia alergenów. Najbardziej ekonomiczne są urządzenia z jonizacją powietrza – działają na zasadzie produkcji jonów ujemnych, które powodują opadanie zanieczyszczeń. Przy zakupie oczyszczacza przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na Wskaźnik Emisji Czystego Powietrza (CADR), który jest podawany w metrach sześciennych powietrza oczyszczanego w ciągu 60 minut). Im jest on wyższy, tym wydajniejsze jest dane urządzenie.

Oczyszczanie powietrza dostosowane do potrzeb

Oczywiście musimy pamiętać o dostosowaniu wydajności do kubatury pomieszczenia, w którym będzie stał oczyszczacz. Istotnym parametrem jest pobór prądu, ponieważ to urządzenie będzie działać przez wiele godzin lub nawet bez przerwy. Na wygodę użytkowania wpływają również takie elementy jak zdalne sterowanie, wskaźniki zanieczyszczenia filtra i poziomu skażenia powietrza czy poziom wytwarzanego przez oczyszczacz hałasu. Najważniejsza funkcja – oczyszczanie – jest nierozerwalnie powiązana z filtrem zastosowanym w urządzeniu. Te warstwowe wyłapią większe zanieczyszczenia, jak sierść, pyłki czy włosy. Elektrostatyczne najlepiej pochłaniają zapachy, filtry wodne skutecznie oczyszczają i nawilżają powietrze, zaś te z węgla aktywowanego skutecznie eliminują zanieczyszczenia gazowe oraz związki lotne. Oczyszczacze dostępne są w wielu ciekawych formach, dzięki czemu możemy dobrać je do aranżacji wnętrza.

Oczyszczanie powietrza w domu - mat. producentów

Nawilżanie powietrza w domu

Dla prawidłowego funkcjonowania i komfortu człowieka istotna jest wilgotność powietrza we wnętrzach. Zawartość pary w pomieszczeniach zamkniętych nie może być zbyt wysoka – łatwiej wtedy o rozwój grzybów i pleśni, nie może też być zbyt niska, ponieważ spowoduje wysychanie błony śluzowej na przykład nosa, co otwiera bramę do naszego organizmu różnego rodzaju wirusom i bakteriom. Optymalna wilgotność powinna zamykać się w przedziale 40-60%, jednak w granicach 30-65% też jeszcze będziemy się czuć w miarę komfortowo.

Zdrowe powietrze jesienią i zimą

W okresie jesienno-zimowym zazwyczaj powietrze w pomieszczeniach, szczególnie tych z centralnym ogrzewaniem, jest zbyt suche, dlatego warto pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza. Czasem mogą wystarczyć pojemniki z wodą wieszane bezpośrednio na kaloryferach, jednak jeśli pomimo to stale odczuwamy dyskomfort (suche, podrażnione oczy, suchość w nosie i gardle), powinniśmy zastanowić się nad zakupem nawilżacza zasilanego energią elektryczną. Dostępne są urządzenia parowe, które zapewniają sterylność wypuszczanej mgiełki, ponieważ podgrzewanie eliminuje bakterie, jednak ten typ nawilżacza zużywa stosunkowo dużą ilość prądu. Nawilżacze ewaporacyjne wytwarzają zimną mgiełkę. Powietrze jest zasysane do urządzenia, nawilżone i za pomocą wentylatora wypuszczone do pomieszczenia. Ten typ nawilżaczy jest energooszczędny, ale niestety praca wentylatora wiąże się z szumem.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Najbardziej popularne są nawilżacze ultradźwiękowe, które są bardzo ciche. Działają na zasadzie ultradźwięków, które rozbijają cząsteczki wody i w ten sposób tworzy się widoczna mgiełka, która następnie jest wyrzucana do pomieszczenia za pomocą wentylatora. Najważniejszym kryterium wyboru urządzenia jest wielkość pomieszczenia. Jeśli będzie zbyt duża dla parametrów nawilżacza – poziom nawilżenia nie zmieni się w zadowalający sposób, jeśli zbyt mała – możemy doprowadzić do zawilgocenia. Inne ważne cechy to wydajność, która wyrażana jest w mililitrach lub gramach na godzinę (ml/h lub g/h) lub w litrach na dobę (l/doba), wielkość pojemnika na wodę – im większy, tym rzadziej trzeba będzie go napełniać, automatyczne wyłączanie po jego opróżnieniu, łatwość napełniania i czyszczenia.

Urządzenia energooszczędne

Ponieważ nawilżacz jest urządzeniem, które z założenia ma pracować przez wiele godzin, powinien być energooszczędny. Nawilżacze mogą mieć też dodatkowe funkcje – jonizują powietrze ujemnie (co jest istotne, gdy w pomieszczeniu znajduje się komputer czy telewizor, które produkują jony dodatnie, wpływające negatywnie na nasz organizm), oczyszczają je z kurzu, pyłków czy bakterii, mają też możliwość aromaterapii, która dodatkowo może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie.

Oczyszczanie powietrza w domu - mat. producentów

BARDZO WAŻNA JEST WODA, KTÓREJ UŻYWAMY W NAWILŻACZACH. POWINNA BYĆ ZDEMINERALIZOWANA. MOŻEMY JĄ TEŻ SAMODZIELNIE FILTROWAĆ W POPULARNYCH DZBANKACH FILTRUJĄCYCH. TO ZAGWARANTUJE DŁUGIE UŻYWANIE PŁYTKI JONIZACYJNEJ, KTÓRA PRZY ZASTOSOWANIU WODY Z KRANU MOŻE SZYBKO POKRYĆ SIĘ MINERALNYM OSADEM.

Oczyszczanie powietrza w domu - Shutterstock

Oczyszczanie powietrza w domu - moc roślin

Choć na pewno nie zastąpią dobrego filtra, rośliny oczyszczające powietrze pomogą poprawić jakość atmosfery w mieszkaniu. Zieleń działa jak naturalne filtry, dezaktywując wiele niewidocznych gołym okiem toksyn (nawet z dymu tytoniowego) i fal (z urządzeń elektronicznych). Dodatkowo rośliny doniczkowe niwelują w pewnym stopniu niekorzystne działanie drobnoustrojów i alergenów. To najłatwiejszy i najmilszy dla oka sposób na walkę z zanieczyszczeniami, a w roli oczyszczających powietrze pomocników świetnie sprawdzą się nawet popularne gatunki, które od lat goszczą w naszych domach, np. skrzydłokwiat, rapis wyniosły, bluszcz pospolity, paprotka, dracena obrzeżona, sansewieria.

Oczyszczanie powietrza w domu - Shutterstock

Zobacz także:

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Sprzątanie mieszkania jesienią
Mieszkanie z rynku wtórnego
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania

Skomentuj:

Oczyszczanie powietrza w domu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej