Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przycinanie żywopłotu

MP

Żywopłoty i topiary o przeróżnych kształtach są piękną ozdobą każdego ogrodu. Żywopłoty są również cenione za dodatkowe funkcje, jakie spełniają dla otoczenia. Przede wszystkim stanowią naturalny ekran odseparowujący prywatność domowników od świata zewnętrznego. Tłumiąc hałas, zapewniają więcej ciszy w ogrodowym azylu relaksu, chronią też przed wiatrem. Są jednym z naturalnych filtrów powietrza na posesji i są także schronieniem dla ptaków.

Przycinanie żywopłotu
Przycinanie żywopłotu
Fot. Honda

Przycinanie żywopłotu - latem

Sierpniowa pełnia lata to kalendarzowy termin letniego przycinania wybranych gatunków krzewów. Jest to czas na formowanie krzewów liściastych – zimozielonych i tych zrzucających liście oraz iglaków o dużym przyroście. Przycinanie formułujące wykonujemy tak często jak wymaga tego dany gatunek rośliny i zależnie od szybkości przyrostu, ale nie później niż do połowy sierpnia.

Wygląd żywopłotów zależy oczywiście od warunków pogodowych, ale przede wszystkim od atencji właścicieli ogrodu, czyli od jakości pielęgnacji – prawidłowego przycinania i dbałości o narzędzia, którymi przycinanie jest wykonywane.

Przycinanie żywopłotu - czym

Kluczowym elementem prawidłowego przycinania żywopłotów, oprócz terminu dostosowanego do gatunku krzewu, jest ostrze, które koniecznie musi być dobrze naostrzone i czyste. Przytępione lub tępe narzędzie kaleczy rośliny, a następnie komplikuje proces zabliźniania się ran i zwiększa podatność krzewów na infekcje.

Jak ciąć żywopłot

- Przycinanie krzewów wykonujemy tylko parę razy w roku, dlatego przed każdym użyciem nożyc należy je dokładnie sprawdzić i przygotować do pracy jak do pierwszego użycia w sezonie. Najważniejszą rzeczą jest kontrola stanu zużycia ostrza. W przypadku stwierdzenia dużego stopnia zużycia czy uszkodzenia, należy je wymienić na nowe. Dodatkowo w nożycach spalinowych, przed planowaną pracą warto sprawdzić przede wszystkim czy po ostatnim użyciu opróżniliśmy zbiornik i gaźnik z paliwa, by po dłuższej przerwie nie uruchamiać narzędzia na przestarzałym paliwie. Jest to niestety najczęściej popełniany błąd w eksploatacji urządzeń spalinowych, który wpływa na jakość pracy silnika, wydajność i żywotność urządzenia. Następnie warto także pamiętać o kontroli poziomu oleju oraz stanu filtrów powietrza i paliwa. Zużyte lub uszkodzone filtry również należy wymienić na nowe.

Mariusz Czarnocki, Menadżer Produktu Maszyny Ogrodnicze w Aries Power Equipment

Sprawne, prawidłowo użytkowane nożyce na swój sposób odwdzięczą się zapewniając szybkie wykonanie pracy z pożądanym efektem formowania, niezależnie czy zaplanowaliśmy kształtowanie żywopłotu w trapez, prostopadłościan, łuk. Urzeczywistnienie wizji owej formy ułatwiają ergonomiczne, idealnie wyważone i lekkie nożyce, którymi można pracować w każdej płaszczyźnie. Wygodne i przyjemne formowanie żywopłotów zgodnie z indywidualną wyobraźnią umożliwiają nożyce długie i krótkie z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. Te dwustronne ostrza, łączone z jednostką napędową wyposażoną w 4-suwowy silnik Honda o mocy 1 KM lub 1,3 KM, powstały z myślą o komforcie użytkownika i jakości pielęgnacji krzewów. Przeznaczone są do wykonywania precyzyjnych cięć w stabilnej pozycji bez konieczności schylania się czy korzystania z drabinki. Ich zasięg można dodatkowo zwiększyć za pomocą przedłużek o długości 50 cm lub 100 cm. Dzięki nowoczesnej konstrukcji silnika umożliwiającej obrót o 360º, nożycami można pracować w każdej płaszczyźnie. Dodatkowym udogodnieniem nożyc z Honda Versatool jest regulacja kąta pracy (nożyce krótkie - 54°, nożyce długie - 90°), co w przypadku nożyc długich zapewnia bardzo dokładne formowanie wyższych partii krzewów w każdej płaszczyźnie.


Praktyczną zaletą Honda Versatool jest nowoczesny, niezawodny czterosuwowy silnik Honda, który wyróżnia się niskim zużyciem paliwa, ponadnormatywnie obniżonym poziomie emisji spalin (o 85% niższy poziom emisji spalin od klasycznych urządzeń z silnikiem 2-suwowym), cichą pracą oraz niskimi wibracjami. Całe narzędzie, jednostka napędowa połączona z nożycami, jest ergonomicznie wyważone i wyposażone w wygodne uchwyty, które zwiększają komfort pracy nawet w przypadku dużych płaszczyzn krzewów do uformowania.

Jak należy pielęgnować żywopłoty. Cięcie, formowanie, odmładzanie

Przycinanie żywopłotu
Przycinanie żywopłotu - Versatool nożyce
Fot. Honda

Przycinanie żywopłotu - jak

  • Przycinanie najlepiej jest zacząć od powierzchni górnej, czyli od wyznaczenia wysokości krzewów.
  • Nożyce należy prowadzić zawsze od dołu ku górze,  zgodnie z kierunkiem wzrostu gałązek.
  • Należy zachować jak najmniejszej powierzchni cięcia.
  • Należy zadbać o dobry stan ostrzy - tępe narzędzia powodują rozszarpywanie tkanek i zamiast gładkiego cięcia powstaje poszarpana powierzchnia, która ciężko się zabliźnia. Przez te rany wnikają choroby i szkodniki.
  • Higiena pracy – przed użyciem narzędzi, sekatorów i nożyc, należy dokładnie oczyścić i odkazić ostrza, by uchronić rośliny przed infekcjami.
  • Estetyka formy – osiągnięcie idealnej linii prostej żywopłotu nie jest rzeczą łatwą i wymaga doświadczenia oraz wprawnej ręki. Najprostszym pomocniczym rozwiązaniem jest sznurek wzdłuż żywopłotu i przymocowany do wbitych w ziemię palików.
    Więcej o:

Skomentuj:

Przycinanie żywopłotu