Jak pielęgnować kwiaty cięte w wazonie?
Pachnące bukiety kwiatów w naszych domach to prawdziwa uczta dla zmysłów i duszy. Abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się tą piękną ozdobą, musimy o nią dbać stosując odpowiednie narzędzia do przycinania kwiatów w ogrodzie i w domu.
Kwiaty cięte do wazonu
Jeśli lubimy dekorować domy ciętymi kwiatami to koniecznie zadbajmy o to, aby na rabatach w naszych ogrodach znalazło się kilka okazałych bylin o pięknych kwiatach i dekoracyjnych liściach. Doskonałe bukiety stworzymy np. z piwonii chińskiej, która ma duże, pachnące kwiaty w kolorach czerwonym, różowym lub białym, czy różnych odmian tulipanów. Niezwykle popularne są także róże, a wśród nich króluje odmiana „Ingrid Bergman", o aksamitnie czerwonych płatkach. Takie bukiety to prawdziwa ozdoba w każdym domu. Jak o nie zadbać?
Ścinanie i przycinanie kwiatów do bukietów
Zabieg cięcia i przycinania kwiatów do bukietów wykonamy przynajmniej trzykrotnie. Najpierw ścinamy kwiaty na rabatach. Po przyniesieniu ich do domu przycinamy łodygi jeszcze raz, przed włożeniem do wody. Po kilku dniach odświeżmy końcówki łodyg przycinając je ponownie, a kwiaty będą dłużej w dobrej kondycji. Do cięcia i przycinania kwiatów w rabatach i wazonach używajmy ostrych narzędzi, jak poręczny, lekki sekator czy nożyczki ogrodowe.
Nożyczki SP15 SolidTM
Nożyczki SP13 SolidTM
Idealnym narzędziem do tych wszystkich zabiegów będzie np. nowy sekator do kwiatów SP14 SolidTM. Docenią go z pewnością miłośniczki róż, gdyż narzędzie posiada specjalne otwory do usuwania liści i kolców z łodygi. Sprawnie przetnie zarówno łodygę do 10 mm, jak i drobną gałązkę.Taki sekator to niezbędnik w każdym domu.
Kolejną nowością, która sprawdzi się w pielęgnacji kwiatów ciętych są nożyczki SP13 SolidTM. Nożyczki mają cienkie, precyzyjne ostrza. Są bardzo wygodne w obsłudze dzięki rączkom pokrytym powłoką SoftgripTM. Wśród nowości do przycinania kwiatów znajdziemy również model nożyczek SP15 SolidTM. Wszystkie te narzędzia sprawdzą się nie tylko w pielęgnacji bukietów, lecz także zielników czy rabat kwiatowych na balkonach, nie wspominając o ogrodach. Pielęgnacja kwiatów przy ich pomocy to prawdziwa przyjemność.
Pielęgnacja ciętych kwiatów
- Po pierwsze – kwiaty zbieraj wcześnie rano lub wieczorem, kiedy jest nieco chłodniej. Nie róbmy tego w środku słonecznego i ciepłego dnia, gdyż rośliny mogą szybko zwiędnąć. Do przeniesienia kwiatów przyda się płaski, szeroki kosz.
- Po drugie – koniecznie przytnij łodygi przed włożeniem do wazonu.
- Po trzecie – wodę w wazonie wymieniaj co drugi lub co trzeci dzień. W razie potrzeby dolewaj wody - niektóre kwiaty, jak np. tulipany pobierają bardzo dużo wody z wazonu.
- Po czwarte – nie ściskaj kwiatów w wazonie, aby mogły zachować swoją formę.
- Po piąte – usuń zbędne liście z dolnych części łodyg. Pamiętaj, że znajdujące się w wodzie liście stanowią pokarm dla mikroorganizmów, co sprawia, że stan wody się pogarsza i zaczyna mieć brzydki zapach.
- Po szóste – usuń zwiędnięte kwiaty i liście z bukietu. Umyj dokładnie wazon, ponownie przytnij rośliny, które wciąż dobrze się trzymają i wstaw je do świeżej wody.
Narzędzia przydatne do pielęgnacji kwiatów ciętych
- sekator do kwiatów SP14 SolidTM – ok. 35 zł
- nożyczki SP13 SolidTM – ok. 33 zł
- nożyczki SP15 SolidTM – ok. 33 zł
- Więcej o:
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) - jak wygląda? Pielęgnacja i najpopularniejsze odmiany
Cięcie w ogrodzie późną wiosną
Kiedy przycinać czereśnie? Jak bardzo przycinać czereśnie?
Kiedy przycinać trawy ozdobne: poradnik ogrodnika
Przycinanie drzew i krzewów przed wiosną
Przycinanie róż. Jak i kiedy trzeba przycinać róże
Kiedy jest najlepszy termin na przycinanie tuj
Przycinanie krzewów owocowych - poradnik