Sofa i stolik - nierozłączna para
To idealna para do wypoczynku, czy to przy porannej kawie czy popołudniowej herbacie. Ten zestaw potrafi też uatrakcyjnić wygląd salonu, podkreślić jego charakter oraz uczynić wnętrze bardziej przytulnym.
Zazwyczaj pierwszą wybieramy sofę, która ze względu na swój rozmiar ma ogromny wpływ na wygląd salonu. Oprócz ciekawego designu musi też być wygodna. Dla każdego z nas oznacza to coś innego. To zależy od gabarytów domowników oraz tego, jaką pozycję przyjmują podczas siedzenia czy leżenia. Dla jednych z nas będzie wygodne głębokie siedzisko i niskie oparcie, inni docenią węższe siedzisko, za to oparcie z wysokim zagłówkiem. Niektórzy uwielbiają „zapaść się” w miękkim meblu, a część osób woli twarde modele. Właśnie dlatego wybierając sofę warto wybrać się do sklepu stacjonarnego i wypróbować różne typy mebli. Gdy już zdecydujemy się na konkretny mebel czeka nas kolejne zadanie, a mianowicie dobór stolika. Nie lekceważmy tej kwestii, bo chociaż zazwyczaj to jest niewielki mebel, to potrafi wiele zmienić. Część z dostępnych na rynku modeli ma bardzo ciekawy wygląd, który podkreśli lub delikatnie odmieni charakter salonu.
Sofa i stolik: trójkąt do pary
Designem przypominają meble z ubiegłego wieku, więc darzymy je sentymentem. Idealnie wpasują się we wnętrze urządzone w stylu skandynawskim (w tym przypadku dobierz do nich sofę na cienkich nóżkach) i vintage (tu trójkątne stoliki najładniej wyglądają w parze z aksamitną sofą). W salonie o charakterze eklektycznym możesz zestawić je z dowolną kanapą.
Zobacz także:
Sofa i stolik: na okrągło
Wybór okrągłych stolików jest ogromny. Pasują niemal do każdego stylu wnętrza i rodzaju sofy, dlatego cieszą się ogromną popularnością. Niektóre modele mają zdejmowany blat i kosz zamiast nóg, do którego można włożyć salonowe tekstylia – poduszki, koce, pledy. Jeśli wybierzesz model na metalowych nogach lub stelażu, dodasz lekkości całej aranżacji.
Zobacz także:
Sofa i stolik: drewniana uroda
Stoliki drewniane mogą wydawać się ciężkie i nieporęczne, jednak dobrane do właściwej sofy dodadzą wnętrzu przytulności. Ich zaletą jest też właśnie materiał, który nigdy nie wychodzi z mody, a obecnie mocno wpisuje się w modne style boho i eko. Jasne drewno ładnie komponuje się z białymi, kremowymi lub pastelowymi sofami, natomiast ciemne (np. orzech) idealnie wygląda w połączeniu z szarością, granatem lub butelkową zielenią.
Zobacz także:
Sofa i stolik: cztery proste kąty
Popularne kubiki to bardzo praktyczne meble, zwłaszcza stworzone na metalowej ramie. Są lekkie, więc można je przestawiać według potrzeb. Bardzo ładnie prezentują się z blatem drewnianym, kamiennym lub szklanym. Dopasować je można do wnętrz urządzonych niemal w każdym stylu – wszystko zależy od tego, jaki rodzaj wykończenia wybierzesz.
Zobacz także:
Sofa i stolik - błyszczący glamour
Elegancja, przepych, błysk oraz dobra jakość – to wyróżniki stylu glamour. Tworząc go zacznij od wyboru sofy. Musi ona być solidna i koniecznie błyszcząca, dlatego sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju tkaniny z delikatnym połyskiem, np. welur oraz metalowe, wypolerowane lub polakierowane na wysoki połysk nóżki, podłokietniki itd. W stylu tym szlachetne metale są bardzo ważne, więc stolik dobierz w kolorze platyny, złota lub srebra. Idealnie sprawdzi się tu też szkło oraz wszelkie lustrzane powierzchnie.
Industrialny charakter
Pofabryczne wnętrza niejako narzucają styl salonu. Dobrze do nich pasuje minimalistyczna sofa, na metalowych (tym razem czarnych lub stalowych) nóżkach. Obicie mebla możemy wybrać dowolne, warto jednak trzymać się ciemniejszej palety barw, np. brązów, grafitów czy granatów. Stolik koniecznie z metalowymi akcentami. Dobrze też wygląda, ciemne drewno, najlepiej z odzysku lub stylizowane na stare.
Ponadczasowa klasyka
Wybór sofy do stylu klasycznego jest bardzo ważny – musi ona jednoznacznie kojarzyć się z elegancją oraz minionymi czasami. Dlatego sprawdzą się tu solidne meble o ozdobnych, koniecznie drewnianych, nogach, podłokietnikach czy dekoracyjnych listwach na oparciu. Obicie wykonane powinno być z naturalnych materiałów, może być dodatkowo ozdobione pikowaniem lub marszczeniem. Do takiego mebla warto dobrać stolik, wykonany ze dobrej jakości drewna, np. orzecha, wykończonego na wysoki połysk. Jeśli chcemy nawiązać do epoki mocarstw kolonialnych, wybierzmy mebel o orientalnym charakterze, jakby został właśnie przywieziony ze skolonizowanego państwa.
W zgodzie z naturą
Upodobanie do naturalnych materiałów pozyskanych zgodnie z zasadami zrównoważonych upraw to cecha charakterystyczna zarówno stylu eko, jak i boho. Tutaj liczy się nie tyle wygląd co sama filozofia. Właśnie dlatego meble wykonane są zazwyczaj z drewna (najlepiej gatunków szybko rosnących, jak sosna), wikliny, suszonych traw itp. Obicia również powinny być z naturalnych tkanin, np. bawełny czy lnu. Ważne są też kolory – koniecznie te, które najczęściej spotykamy w przyrodzie, ale o jasnej, spokojnej tonacji, które czynią z naszych wnętrz spokojną strefę wypoczynku i relaksu.
W stylu vintage
Choć vintage oznacza stare, zabytkowe rzeczy, w obecnej nomenklaturze najczęściej kojarzone jest przedmiotami z ubiegłego wieku, a zwłaszcza stylistyki lat 50., 60. i 70., kiedy to zarówno światowy, jak i polski design przeżywał prawdziwy rozkwit. Wówczas powstało wiele mebli, które do dziś są pożądanymi ikonami, a to pragnienie spowodowało nieprzemijającą modę na urządzanie wnętrz w stylistyce epoki PRl-u. Nie trudno znaleźć sofę właśnie w tym stylu, zazwyczaj to dość prosty model na cienkich nóżkach, przypominjący popularną wówczas kanapę. Stolik w tym stylu również ma cienkie drewniane lub metalowe nóżki, często jest trochę wyższy od teraźniejszych modeli.
Skomentuj:
Sofa i stolik - nierozłączna para