Sofa pikowana: elegancki element wyposażenia. Pikowane sofy i kanapy
Sofa pikowana najczęściej jest kojarzona ze stylem glamour. Wysokie walory dekoracyjne takiego mebla czynią go idealnym dopełnieniem tej, wciąż popularnej, stylistyki. Sofa pikowana występuje jednak w tak wielu odsłonach, że bez problemu dobierzemy model, który wpisze się również w aranżacje skandynawskie czy minimalistyczne. Jak wybrać tapicerkę, aby sofa pikowana prezentowała się zgodnie z oczekiwaniami?
Sofa pikowana we wnętrzach
Sofa pikowana nie jest jedynym elementem wyposażenia wnętrz, który wyróżnia się takim sposobem zdobienia. Trend ten daje się zauważyć również w poduszkach, oprawach oświetleniowych, a nawet... tapetach ściennych (tutaj akurat mamy do czynienia ze wzorem graficznym imitującym pikowanie). Bufiasta, nieco przeskalowana estetyka wprowadza do aranżacji dodatkową dekoracyjną teksturę. W przypadku sofy pikowanej w skórzanej wersji jej detal wykończeniowy staje się mocnym akcentem, który przywodzi na myśl wnętrza amerykańskich barów czy eleganckie hotele z sofami w stylu Chesterfield. W subtelnych, kobiecych wnętrzach, utrzymanych np. w stylu retro, boho czy glamour, doskonale odnajdzie się natomiast sofa pikowana tapicerowana delikatniejszą tkaniną, jak welur czy szenil.
Sofa pikowana: Sweet Sit
Meble polskiej marki Sweet Sit z pikowanym siedziskiem, oparciem lub będące połączeniem obu kombinacji, pomimo swoich kompaktowych rozmiarów tworzą w przestrzeni poczucie wyjątkowego luksusu. Nowoczesne i uniwersalne wzornictwo sof pikowanych - oraz innych mebli - spod znaku Sweet Sit zdążyło zaskarbić sobie wielu zwolenników. Ponadczasowy design, funkcjonalność pozwalająca wykorzystywać sofy i narożniki zarówno do dziennego, jak i nocnego wypoczynku oraz kompaktowe wymiary sprawiły, że po tę markę zaczęli sięgać także polscy architekci wnętrz. Obecnie popularne sofy pikowane Olaf, Gaja, Nova, Nappa, Snap i Fiord projektanci z powodzeniem łączą z różnymi stylami w urządzaniu wnętrz i wprowadzają do rozmaitych pomieszczeń - od luksusowych apartamentów, po mieszkania w średnim standardzie.
Zobacz także:
Sofa pikowana: jak wybrać tapicerkę?
Zakup nowej sofy pikowanej bywa wyzwaniem. W poszukiwaniu idealnego modelu stajemy w obliczu różnych dylematów. Nowoczesna czy klasyczna? Bogato zdobiona czy minimalistyczna? Z wysokimi czy ukrytymi nóżkami? Jej bryła będzie jednym z najważniejszych kryteriów wyboru, ale to tkanina obiciowa i kolorystyka wpłyną w ogromnym stopniu na efekt. Na co zwrócić uwagę przy zakupie i jakie trendy panują w zakresie tkanin obiciowych?
Dobrze dobrane obicie nowej sofy pikowanej, poza wyznaczeniem dominującej we wnętrzu kolorystyki, potrafi zbudować klimat salonu, nadając przestrzeni dodatkowego wymiaru dekoracyjnego. Po określeniu własnych preferencji najlepiej przyjrzeć się zaletom każdego materiału wraz ze specjalistą z salonu meblowego. Warto wziąć pod uwagę nie tylko wygląd, ale i trwałość, wymagania dotyczące pielęgnacji oraz wygodę użytkowania.
Sofa pikowana: skóry i tkaniny
Poszczególne sofy pikowane mogą różnić się od siebie konstrukcją (tj. rodzajem wypełnienia i stelażem). Konstrukcja w pewnym stopniu determinuje wybór materiału obiciowego, który bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania. W związku z tym jednym meblom bardziej służy konkretny rodzaj tkaniny, inne zaś wyjątkowo korzystnie prezentują się w skórze. Pamiętajmy, że meble w obiciu skórzanym i tkaninowym dają zupełnie inne odczucia. Tkanina jest miękkim i ciepłym materiałem, podczas gdy skóra w pierwszym kontakcie bywa chłodna. Podobnie jak fotel samochodowy, skórzana sofa pikowana potrafi być gorąca w lecie i zimna w dotyku podczas zimowych miesięcy. W porównaniu zwłaszcza z meblami w miękkim obiciu szenilowym czy welwetowym, skórzane sofy bywają mniej przyjemne w dotyku. Jeśli więc planujemy ciepłe i przytulne wnętrze, wybierzmy opcję tkaninową, przy okazji odporną na ścieranie (wystarczy zapytać sprzedawcę o test Martindale’a, określający stopień odporności na ścieranie – im wyższy – tym tkanina będzie bardziej wytrzymała).
Sofa pikowana: struktura tkaniny
Materiały tapicerskie stosowane do wykończenia sofy pikowanej (i innych mebli wypoczynkowych) różnią się od siebie kolorystyką, wytrzymałością, miękkością oraz strukturą.
- Tkaniny szenilowe zawierają splot przędzy szenilowej, nadający miękkości i jedwabistego połysku. Charakterystyczną cechą tej tkaniny jest nieregularna powierzchnia, dająca ciekawy efekt gry światła i cienia.
- Popularne tkaniny welwetowe (zwane również pluszowymi) są z kolei aksamitnie gładkie, wprost idealne do weekendowego leniuchowania. Meble ubrane w taką tkaninę nabierają cech luksusowych, jednocześnie ocieplając i wprowadzając do przestrzeni przytulny, zmysłowy charakter.
- Inne popularne i przyjemne w dotyku obicia to tzw. floki. Flokowanie sprawia, że materiał jest z jednej strony miękki i aksamitnie miły, z drugiej zaś - gęsty i zwarty. Tkaniny flokowane są odporne na ścieranie i przez długi czas zachowują nienaganny wygląd.
Sofa pikowana: użytkowanie i parametry techniczne
Wybór gatunku obicia może mieć wpływ na żywotność i stopień zużycia sofy pikowanej. Wysokiej jakości materiały obiciowe (jak i wysokiej jakości skóry) są droższe, ale lepiej znoszą długotrwałe użytkowanie. Tkaniny, których wzorniki można obejrzeć w każdym salonie meblowym, różnią się kolorystyką, strukturą i właściwościami. Zatem już na etapie wyboru materiału można postawić na opcję, która pozwoli zminimalizować ryzyko potencjalnych zniszczeń. Sofa, narożnik czy fotel mogą być wykończone na przykład obiciem plamoodpornym. W przypadku zalania można je łatwo wyczyścić dedykowanym produktem lub gąbką z wodą i delikatnym detergentem. Warto wiedzieć, że łatwe czyszczenie tkanin i utrudnione wchłanianie płynów to dwie różne technologie. Tkaniny, które nie wchłaniają płynów, pokryte są specjalną powłoką, która w przypadku rozlanej cieczy gromadzi jej krople na powierzchni. Natomiast tkaniny łatwo czyszczące pokryte są specjalnymi molekułami, chroniącymi tkaninę przed wnikaniem zabrudzeń, dzięki czemu wszelkie plamy usuniemy szybko i bez problemu, a nasza sofa pikowana będzie długo cieszyła oczy w idealnej kondycji.
- Więcej o:
Bombki choinkowe od polskich producentów
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole
Czy komody sprawdzą się w salonie?
Tradycyjny i elegancki wigilijny stół - o tym musisz pamiętać
Anioły na choinkę: tradycja i inspiracje na święta
Nieustawny salon – jak urządzić przestrzeń trudną do zaaranżowania?
Miejsce do pracy w małym mieszkaniu
Wianki świąteczne: tradycja, symbolika i radosne oczekiwanie