Feng shui - zasady harmonii. Jak urządzić salon zgodnie z feng shui?
Do feng shui często podchodzimy z przymrużeniem oka, jednak jest to nauka licząca wiele lat.
Czym jest feng shui? Zasady harmonii
Feng shui to, wbrew obiegowej opinii, nie sztuka dekoracji wnętrz, a nauka o życiu w harmonii z otoczeniem. Feng shui wskazuje, jak rozplanować pomieszczenia w domu czy mieszkaniu. Znajdziemy tam też wytyczne dla aranżacji poszczególnych wnętrz, w tym najważniejszego, jakim jest salon. To tutaj spędzamy najwięcej czasu z rodzina i przyjmujemy gości. O czym musimy pamiętać, kiedy planujemy urządzenie go w zgodzie z feng shui?
Feng shui: umiejscowienie salonu
Najbardziej zalecany jest kierunek południowo-wschodni, ale akceptowany jest zachód, południowy-zachód i południe. Salon zgodny z feng shui powinien być pierwszym pomieszczeniem, na jakie napotykamy po wejściu do domu. Widok na miejsce, w którym spędzamy czas z innymi (kącik wypoczynkowy), napełni nas dobrą energią. Jednocześnie salon powinien znajdować się w centrum domu, a także być oddzielony od łazienki. Salon wg feng shui musi być duży, aby energia mogła w nim swobodnie przepływać.
Feng shui: kolory
Idealne kolory salonu zgodnego z feng shui, gdzie przyjmujemy gości i gdzie chcemy wprowadzić dobrą energię, są związane z energią Yang. Będzie to zatem kolor czerwień, a także pomarańczowy oraz żółty. Nie muszą one dominować w salonie, nie musimy wszystkich ścian malować na tak intensywne kolory. Wystarczy, że będą to energetyzujące elementy wyposażenia wnętrz, jak poduchy, misy czy inne dekoracyjne przedmioty. Szczegółowa wiedza na temat feng shui pomaga dobrać idealne kolory do salonu w zależności od stron świata.
Feng shui: meble
W salonie, nie tylko zgodnym z feng shui, najważniejszymi elementami są meble wypoczynkowe - sofa, narożnik, fotele. Aby zapewnić sobie dobre samopoczucie, kiedy spędzamy na nich wolne chwile, powinny być odpowiednio ustawione. Kluczowa rolę odgrywa ich położenie w stosunku do drzwi wejściowych. Wejście powinno być widoczne z perspektywy siedzącej osoby. Wyobraź sobie, że siedzisz tyłem do wejścia. Czy byłoby to dla Ciebie komfortowe? Intuicyjnie wyczuwamy, że nie jest to dla nas dobre. Feng shui też nie zaleca takiego ustawienia. Jeżeli za plecami będziemy mieli ścianę, podświadomie będziemy czuli się pewniej i bezpieczniej, a co za tym idzie - lepiej wypoczniemy.
Feng shui a telewizor
Czy telewizor wg feng shui powinien być ustawiony w centralnym punkcie salonu, jak zwykliśmy to robić? Oczywiście, że nie. Bardziej odpowiedni będzie umieszczenie w najważniejszym miejscu kominka, wokół którego będzie toczyło się rodzinne życie i przyjęcia dla przyjaciół. Nie są polecane stoły ze szklanymi blatami. Lepsze samopoczucie, a przy okazji cieplejszy i bardziej przytulny charakter wnętrza, zapewni stół wykonany z drewna - najlepiej okrągły, ewentualnie owalny lub ośmiokątny. Feng shui uczy, aby unikać ostrych kątów i szpiczastych elementów. A jeśli lubimy dekorować wnętrza kwiatami, lub mamy zamiar dopiero wprowadzić je do domu lub mieszkania - ich liście powinny mieć miękkie linie i zaoblone kształty.
Feng shui jako źródło inspiracji do aranżowania wnętrz
Feng shui to ogromna skarbnica wiedza, którą Chińczycy zdobywali przez tysiące lat, obserwując zmiany w przyrodzie i otoczeniu - oraz ich wpływu na człowieka. Doświadczenie pozwoliło im odkryć, jak użytkować dobrą energię, a jak ograniczać czy eliminować wpływ negatywnej. Opisaliśmy kilka najbardziej podstawowych, bardzo uproszczonych zasad tej chińskiej sztuki - ale zachęcamy do zgłębiania jej arkanów. Pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z porad konsultanta do spraw feng shui - nie tylko, kiedy urządzamy dom, ale również na etapie budowy. Idealnym rozwiązaniem będzie zaproszenie go do współpracy już przy wyborze działki lub mieszkania. Prawdziwe feng shui jest bardziej skomplikowane od przeciętnego wyobrażenia na jego temat- wiąże się z ogromem wiedzy oraz... obliczeniami. Warto jednak zapoznać się z podstawową wiedzą na ten temat, aby lepiej zorganizować przestrzeń w swoim domu.
Jakie dekoracje do domu warto kupić? Ozdabiamy wnętrza
Kolory: jak je dobierać we wnętrzach? Paleta barw
- Więcej o: