Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

W starej fabryce tytoniu - mieszkanie w Łodzi

Tekst: Ewa Staręga
Aranżacja części dziennej - zdjęcia: DARIUSZ JARZĄBEK, stylizacja: 3XEL ARCHITEKCI

Mieszkanie miało nawiązywać do miejsca, w którym się znajduje. Powstało zatem nowoczesne wnętrze z industrialną nutą – w jego aranżacji projektanci wykorzystali ciekawe pomysły i rozwiązania urozmaicające surowy, wyważony klimat.

Prezentowane mieszkanie mieści się w Łodzi na Starym Polesiu, na dawnych terenach fabryki włókienniczej Karola Kretschmera, przekształconych po I wojnie światowej w fabrykę tytoniu. Obecnie zespół budynków został zrewitalizowany i  rozbudowany. Znajdują się tu lokale usługowe, hotel, biura, a także mieszkania lofty i apartamenty. W  tak szacownym miejscu architekci z  pracowni Projekt 3XEL Architekci postawili sobie za cel zaaranżować wnętrza 40-metrowego mieszkania – z poszanowaniem historycznych odniesień, ale w  niedosłowny sposób.

W  tym mieszkaniu kluczowy był kontekst i  lokalizacja. Ale mimo tego, że było projektowane w  kontekście dawnych łódzkich fabryk, chcieliśmy uniknąć wrażenia wnętrza industrialnego i loftowego. Staraliśmy się zaczepić o delikatne nawiązania materiałowe i kolorystyczne, urządzone bez zbędnego przepychu i upiększeń. We wnętrzu, projektowanym dla córki inwestorów, wprowadzono kilka zmian w ścianach działowych. Największa z  nich to przeniesienie drzwi sypialni z  holu wejściowego do pokoju dziennego. Decyzja o zamknięciu ściany sypialni od strony holu i wprowadzenie tam okienka łączącego hol z  sypialnią okazała się bardzo korzystna.

tłumaczą architekci Justyna Kolasa i  Patryk Ławrynowicz.

Zobacz także: 90-metrowe mieszkanie w Łodzi z dekoracyjną cegłą w roli głównej >>

Dzięki temu zabiegowi powstało od strony przedpokoju dodatkowe miejsce na przechowywanie pod i nad okienkiem, a ponadto przeszklenie doświetla hol przy zachowaniu prywatności. Zaś od strony sypialni, zamurowanie w tym miejscu drzwi pomogło zagospodarować całą ścianę w lekkiej zabudowie meblowej i zmieścić tu obszerne biurko do pracy. Na pierwszy rzut oka widać, że w mieszkaniu dominują proste formy i  minimalna paleta barw. Kolory chociaż oszczędne – biel, szarość, czarne detale – zostały zdecydowanie przełamane ciepłym brązem w odcieniu gliny i tytoniu. Malowanie ścian, a w szczególności sufitów, wydziela strefy mieszkania i jest zabawą formy z kolorem. Brąz zastosowany na ścianach dodaje charakteru, ale też wizualnie powiększa niewysokie (255 cm) wnętrze. Proste meble wolno stojące ze sklepu Ikea – szafka pod telewizorem, szafki nocne, łóżko czy kanapa – przeplatają się z również powściągliwymi w wyglądzie meblami, wykonanymi na zamówienie przez stolarza – szafa, szafka przy okienku i półki w przedpokoju, meble kuchenne oraz zabudowa meblowa w sypialni z lekkimi wizualnie metalowymi relingami. Na tle oszczędnego w  wyrazie wyposażenia świetnie wyróżnia się kilka ciekawych pomysłów aranżacyjnych i  produktowych. W  salonie nad stołem króluje papierowa lampa Jaimego Hayona.

Zobacz także: Metamorfoza kawalerki w Łodzi >>

Formakami JH5, a  w  sypialni mobilne, zawieszone na czarnych relingach lampy Mayday włoskiej marki Flos. Oryginalnie malowane ściany i  sufity, przeszklenia ze zbrojoną siatką w  przedpokoju i  w  łazience czy powiększająca przestrzeń lustrzana ściana w przedpokoju to interesujące, mocne akcenty łódzkiego mieszkania, na które warto zwrócić uwagę.

Aranżacja strefy wypoczynkowej - zdjęcia: DARIUSZ JARZĄBEK, stylizacja: 3XEL ARCHITEKCI

W prostym, oszczędnie urządzonym mieszkaniu główną rolę odgrywa kilka interesujących pomysłów aranżacyjnych. Najważniejszy z nich to zabawa modnym ostatnio odcieniem brązu, przywodzącym na myśl kolor gliny. Barwna powierzchnia ociepla dość surowe w wyglądzie wnętrze, otulając je od strony ścian, ale też fragmentów sufitów.

Zobacz także: Trzypokojowe mieszkanie w Łodzi. Wystrój niskim kosztem >>

Widok na ścianę z drzwiami do sypialni - zdjęcia: DARIUSZ JARZĄBEK, stylizacja: 3XEL ARCHITEKCI

Drzwi prowadzące do sypialni, zamurowane od strony holu wejściowego, zostały przeniesione do salonu. Skrzydło z ukrytą ościeżnicą (niewidoczną opaską wokół drzwi) pomalowano na ten sam, brązowy kolor co ściana. Wygląda dokładnie tak jak mur, wtapia się w tło ściany, co jest idealnym rozwiązaniem w niewielkich mieszkaniach.

Stół i krzesła w strefie dziennej - zdjęcia: DARIUSZ JARZĄBEK, stylizacja: 3XEL ARCHITEKCI

Papierowe lampy dodają wnętrzom lekkości. Mogą mieć formę klasycznych kul, ale też niepowtarzalnych, designerskich perełek. Pięknie rozpraszają światło, tworząc domowy klimat.

Zobacz także: Przytulny apartament z widokiem na centrum Łodzi >>

Wejście do sypialni - zdjęcia: DARIUSZ JARZĄBEK, stylizacja: 3XEL ARCHITEKCI

Oryginalna barwa ścian, mocny akcent aranżacyjny tego wnętrza, jest łatwa do zmiany wraz z nowymi trendami kolorystycznymi. Kiedy przeminie moda na brąz, wystarczy przemalować ściany, sufit i drzwi.

Miejsce do pracy w sypialni - zdjęcia: DARIUSZ JARZĄBEK, stylizacja: 3XEL ARCHITEKCI

Od strony sypialni, nad blatem biurka, widać okienko wychodzące na hol wejściowy. Jego metalowa, czarna rama wraz z poziomymi i pionowymi relingami konstrukcji wieszaka oraz plamą malowanej na brązowo ściany tworzy graficzną kompozycję.

Zobacz także: Mieszkanie z antresolą w Łodzi, w nadbudówce starej kamienicy. Aranżacja wnętrz 50 m kw. >>

Łóżko w sypialni - zdjęcia: DARIUSZ JARZĄBEK, stylizacja: 3XEL ARCHITEKCI

Ażurowe metalowe meble – szafki nocne i łóżko ze sklepu Ikea – współgrają z koncepcją wyposażenia całego mieszkania w lekkie, wolno stojące elementy. Surowe w wyglądzie umeblowanie nawiązuje do industrialnych odniesień.

Miejsce do pracy w sypialni - zdjęcia: DARIUSZ JARZĄBEK, stylizacja: 3XEL ARCHITEKCI

Mobilne lampy marki Flos służą oświetleniu biurka do pracy oraz jako lampka nocna przy łóżku. Specjalnie na potrzeby ruchomego oświetlenia architekci zaplanowali do nich dodatkowe relingi, wykonane z malowanych na czarno metalowych profili.

Zobacz także: Zdjęcia mieszkań >>

Widok na wejście do łazienki - zdjęcia: DARIUSZ JARZĄBEK, stylizacja: 3XEL ARCHITEKCI

W holu ściana wraz z drzwiami do łazienki została wykonana z luster. Połyskujące tafle rozświetlają i powiększają wizualnie przestrzeń malowaną na ciemny kolor. Niemal niezauważalne w lustrzanej ścianie drzwi do łazienki to powtórzenie z salonu pomysłu na ukryte, niegenerujące dodatkowych podziałów ścian, chowane skrzydło drzwi. Przede wszystkim jednak w lustrach można się swobodnie przejrzeć od stóp do głów.

Okienko w ścianie pomiędzy holem a sypialnią wykonano z użyciem coraz bardziej modnego szkła zbrojonego. - zdjęcia: DARIUSZ JARZĄBEK, stylizacja: 3XEL ARCHITEKCI

W holu ściana wraz z drzwiami do łazienki została wykonana z luster. Połyskujące tafle rozświetlają i powiększają wizualnie przestrzeń malowaną na ciemny kolor. Niemal niezauważalne w lustrzanej ścianie drzwi do łazienki to powtórzenie z salonu pomysłu na ukryte, niegenerujące dodatkowych podziałów ścian, chowane skrzydło drzwi. Przede wszystkim jednak w lustrach można się swobodnie przejrzeć od stóp do głów.

Lustra na ścianie, za którą znajduje się łazienka - zdjęcia: DARIUSZ JARZĄBEK, stylizacja: 3XEL ARCHITEKCI

Brąz, barwa ziemi to zapowiadany przez producentów farb do wnętrz kolor roku 2021. Brąz potrafi zaskoczyć mnogością wariantów swoich odcieni.

Aranżacja łazienki - zdjęcia: DARIUSZ JARZĄBEK, stylizacja: 3XEL ARCHITEKCI

Monochromatyczna biel kwadratowych, prostych płytek Marazzi SistemaC została przełamana intensywnym granatowym kolorem fug, powtarzającym barwę sufitu.

Aranżacja łazienki - zdjęcia: DARIUSZ JARZĄBEK, stylizacja: 3XEL ARCHITEKCI

Obejmująca pomieszczenie granatowa płaszczyzna sufitu i fragmentu ścian ociepla surowy wygląd wnętrza. Przytulnego wystroju dodają również smukłe, sięgające sufitu, drewniane drzwi szafki. Kryje się za nimi pralkosuszarka i praktyczne półki.

Widok na szafę w przedpokoju - zdjęcia: DARIUSZ JARZĄBEK, stylizacja: 3XEL ARCHITEKCI
Rzut mieszkania - Rys. Delfina Grzelak
Meble i dekoracje pasujące do prezentowanych wnętrz - CK 10 2020/Wybór: Ewa Staręga, Opracowanie graficzne: Marta Jedlińska
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Oświetlenie na szynoprzewodzie
Świece: ciepłe światło we wnętrzach
Dodatki, które dodają wnętrzu przytulności

Skomentuj:

W starej fabryce tytoniu - mieszkanie w Łodzi

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej