Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mieszkanie z antresolą w Łodzi, w nadbudówce starej kamienicy. Aranżacja wnętrz 50 m kw.

Tekst: Ewa Staręga

W mieszkaniu o niedużym metrażu najważniejsza jest przestrzeń. Zaaranżowana z użyciem tylko najpotrzebniejszych mebli i w jednorodnej kolorystyce daje poczucie swobody i przestronności. Obejrzyj aranżację mieszkania z antresolą, które powstało w nadbudowanej nad starą, łódzką kamienicą kondygnacji.

Schody w salonie - mieszkanie z antresolą
Aranżacja małego mieszkania z antresolą wymaga szczególnego projektu schodów. Stanowią bowiem one u urodzie całego wnętrza - stają się jego głównym elementem wyposażenia. Powinny nawiązywać charakterem do reszty wykończenia mieszkania.
Zdjęcia: Michał Skorupski, stylizacja: Agnieszka Wrodarczyk

Łódzkie Polesie. Część Śródmieścia, rozciągająca się na zachód od ulicy Piotrowskiej. Od połowy XIX wieku zamieszkana przez bogatych fabrykantów, ale i zwykłych robotników. Dzisiaj zaniedbana, lecz pełna urokliwych zabytków, pałaców, czynszówek, starych zakładów rzemieślniczych, scenerii rodem z filmów – to tutaj kręcono oscarową „Idę” Pawła Pawlikowskiego, a także „Kingsajz” Juliusza Machulskiego. Jeszcze do niedawna dzielnica cieszyła się złą sławą, ale teraz, pomału rewitalizowana, zyskuje na popularności wśród osób, które chcą mieszkać w klimatycznym miejscu.

Projektowanie mieszkania z antresolą

Właśnie tutaj, skuszeni niebanalną lokalizacją, Sylwia i Bartek z psem Karmelkiem kupili 50-metrowy lokal, nadbudowany nad ostatnim piętrem starego budynku. Wykonanie projektu aranżacji powierzyli swoim przyjaciołom, architektom z pracowni 3XEL Architekci. – Chcieliśmy wykorzystać wszystkie atuty mieszkania w starej kamienicy, ale ponieważ był to nowy, deweloperski apartament, nie zamierzaliśmy udawać stylistycznie, że znajdujemy się w starej tkance – tłumaczą projektanci Justyna Kolasa i Patryk Ławrynowicz.

Powstało nowoczesne, przyjazne wnętrze, z wyraźnym podziałem na funkcje. Nieduży poziom parteru pomieścił strefę dzienną z wejściem, łazienką oraz kuchnię z jadalnią, a część wypoczynkowa została przeniesiona na antresolę. Tam umieszczono również sypialnię młodego małżeństwa.

Schody w mieszkaniu z antresolą – dobre miejsce na schowki

W mieszkaniu znajdują się sprytnie ukryte miejsca do przechowywania rzeczy. Dużo takiej powierzchni architekci wygospodarowali w zabudowie schodów, w której kryją się nawet sprzęty potrzebne do pracy w pobliskiej kuchni. Ich usytuowanie pod schodami zostało przewidziane z rozmysłem podczas tworzenia projektu: – Nie chcąc zabudowywać przestrzeni w mieszkaniu, zdecydowaliśmy się nie wieszać górnych szafek kuchennych. Sylwia, mimo iż bardzo lubi gotować i ma sporo akcesoriów do gotowania, chętnie przystała na ten pomysł – opowiadają projektanci. – Dzięki temu niewielki parter wydaje się bardziej przestronny, wyposażony tylko w najpotrzebniejsze meble.

Sypialnia pod skosem

W sypialni miejsce na ubrania znalazło się pod skosem dachu. Dobudowane do ścianki kolankowej szuflady i szafki wykorzystują niską, niewygodną do użytkowania powierzchnię. Praktyczna szafa z drążkiem do wieszania ubrań powstała we wnęce po prawej stronie od wejścia do pomieszczenia.

Mieszkanie wysokie na 3,3 m, pełne oddechu dzięki antresoli i smukłym oknom, urządzono w bardzo porządkującym małą przestrzeń białym kolorze z dominującą barwą naturalnego drewna oraz czarnymi i zielonymi akcentami.

Aranżacja łazienki w stylu loftowym

Na uwagę zasługuje kilka charakterystycznych detali, z których właściciele są szczególnie dumni. I tak łazienkę zdobi umywalka obsadzona w żeliwnej podstawie starej maszyny do szycia, odziedziczonej po dziadku właścicielki. A surowego charakteru dodają wnętrzu czarne, tanie, przemysłowe oprawki na żarówki oraz stylizowane łączniki i gniazdka elektryczne.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mieszkanie z antresolą w Łodzi, w nadbudówce starej kamienicy. Aranżacja wnętrz 50 m kw.