Projektowanie domu

Projekt gotowy domu jednorodzinnego jest częścią projektu budowlanego, który razem z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę trzeba złożyć do starostwa. Projekt domu zawiera różne rysunki, wykazy, opisy i dokumenty.

Wizualizacja domu. W projekcie domu zwykle najbardziej naszą uwagę przyciąga jego kolorowa prezentacja, zwana wizualizacją, czyli opracowany graficznie na komputerze wizerunek domu, często do złudzenia przypominający zdjęcie gotowego budynku.

Plany domu. Widać na nich rozkład i wzajemne usytuowanie pomieszczeń, ich proporcje.

Rzut parteru to rysunek pokazujący umowne przekrojenie budynku płaszczyzną poziomą na wysokości 1 metra nad podłogą. Dzięki temu na planie są widoczne wszystkie najważniejsze elementy domu, na przykład okna, które zwykle umieszcza się na wysokości 80-90 cm nad podłogą.

Adaptacja projektu. Do uzyskania pozwolenia na budowę niezbędny jest projekt budowlany. Aby projekt gotowy stał się projektem budowlanym, niezbędna jest jego adaptacja do warunków wynikających z konkretnej lokalizacji. Często też niezbędna jest adaptacja projektu do potrzeb inwestora.

Przekrój pionowy domu. Gdy umownie przekroimy dom płaszczyzną pionową, prostopadłą do stropów, otrzymamy przekrój pionowy domu. Najczęściej dom „tnie się” przez schody, żeby pokazać najbardziej skomplikowane konstrukcyjnie miejsca w domu. Przekrój domu pokazuje wysokości pomieszczeń i różnice w poziomach.
 • Projekt domu z zapasowym pokojem na parterze

  Projekt domu z zapasowym pokojem na parterze

  Taki osobny, zapasowy pokój (na parterze albo górnej kondygnacji) to bardzo przydatna przestrzeń. Nawet jeśli na początku nie ma jasno określonego przeznaczenia, gwarantuje gospodarstwu <br>domowemu pewną elastyczność, swobodę, ponieważ może spełniać różne funkcje.

 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z wejściem od południa?

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z wejściem od południa?

  Dom z wejściem od południa to to problematyczne rozwiązanie dla osób, które lubią południowe światło. Dlatego, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego projektu domu z wejściem od południa. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych błędów i dostosować projekt do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

 • Projektowanie wnętrz: pomysły na wnęki duże i małe

  Projektowanie wnętrz: pomysły na wnęki duże i małe

  Nie każde pomieszczenie jest prostym pudełkiem o czterech ścianach, czasem jego przestrzeń urozmaicają wnęki. Jeśli dobrze je wykorzystamy, może się okazać, że mają wiele zalet.

 • Projekty domów bliźniaków

  Projekty domów bliźniaków

  Budowa domu w zabudowie bliźniaczej może być dobrą alternatywą dla domów wolno stojących. Projekty domów bliźniaków to propozycja m.in. na wąskie działki. Jest to również idealna oferta dla rodzin dużych, wielopokoleniowych. Ponadto budowa segmentu bliźniaka jest zwykle rozwiązaniem korzystnym dla kieszeni.

 • Garaż w domu czy koło domu?

  Garaż w domu czy koło domu?

  Garaż stał się nieodłącznym elementem współczesnego domu jednorodzinnego. Co więcej - dziś nie zaleca się wznoszenia garażu mniejszego niż na dwa samochody. Jednak mimo wszystko jego potężna bryła nie powinna dominować nad samym domem.

 • Dom skromny, ale wygodny: jak osiągnąć taki efekt

  Dom skromny, ale wygodny: jak osiągnąć taki efekt

  Na czym zaoszczędzić, a w co zainwestować, by - za rozsądną kwotę - stać się właścicielem wygodnego, a jednocześnie niedrogiego i łatwego w utrzymaniu domu?

 • O czym trzeba pamiętać, planując budowę domu?

  O czym trzeba pamiętać, planując budowę domu?

  Architekci mówią, że pracując z klientami nad projektem ich przyszłego domu, bez trudu rozpoznają tych, którzy do tej pory mieszkali w budynkach wielorodzinnych. Można ich poznać po tym, że nie znają istotnych aspektów życia w domu jednorodzinnym. Zatem - o czym trzeba pamiętać, planując budowę domu?

 • Domy bliźniaki: budowanie w duecie

  Domy bliźniaki: budowanie w duecie

  Domy w zabudowie bliźniaczej nie dają wprawdzie tyle wolności co domy jednorodzinne, ale są pozbawione mankamentów charakterystycznych dla szeregówek.

 • Schowki

  Schowki

  Tym razem kilka słów o najbardziej lekceważonej przestrzeni we współczesnym domu, czyli o pomieszczeniu gospodarczym. Zauważam bowiem, że powoli zanika ono w nowych projektach domów. Tak jakby mieszkańcy przestali już korzystać z różnych schowków, graciarni, spiżarni, warsztatów itp.

 • Domowa garderoba

  Domowa garderoba

  Oczywiście jest wiele ważniejszych elementów domu, niż szafy i garderoby, ale niewątpliwie miejsce na ubrania też trzeba starannie zaplanować. Liczę na pomoc specjalistów. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Aleksandra Janowska, Gdynia

 • Sypialnia: jak ją urządzić?

  Sypialnia: jak ją urządzić?

  W sypialni spędzamy około 1/3 życia. Głównie po to, żeby odpocząć, wyciszyć się i zregenerować siły. Są też i inne funkcje sypialni, ale pominiemy je jako nieistotne dla tematu niniejszego tekstu. A temat ten brzmi: jak powinna wyglądać sypialnia główna w domu i jak ją urządzić? Będzie więc mowa o sypialni rodziców.

 • Dobre miejsca na schowki

  Dobre miejsca na schowki

  Wygodnie - znaczy pod ręką! To znacznie ważniejsze niż dodawanie kolejnych metrów do powierzchni domu. Na nic zdadzą się rozmaite schowki, jeśli nie powiążemy ich z miejscami, w których będziemy potem wykorzystywać przechowywane rzeczy.