Zaplecze, czyli pomieszczenia drugiego planu
W swoim domu musimy się czuć spokojnie i bezpiecznie, a najlepiej gdybyśmy do tego czuli się wygodnie. Żyjemy w czasach, gdy coraz częściej pracujemy w domu, robimy zakupy online, spotykamy się z przyjaciółmi na domowych kolacjach. Możemy obserwować, jak zmienia się i dostosowuje do wymogu czasów organizacja przestrzeni we współczesnych domach jednorodzinnych.
Domowe biuro, sauna, garderoba, toaletka, pokój rekreacyjny, taras, biblioteka, spiżarnia to pomieszczenia, bez których… możemy sobie wyobrazić dom. Co więcej, większość domów jednorodzinnych nie ma tego typu pomieszczeń. A przecież każde z nich ułatwia i umila nam codzienność. Dlatego decydując się na budowę domu lub duży remont, warto jest przemyśleć projekt i poprowadzić prace tak, aby wyodrębnić tzw. pomieszczenia drugiego planu.
Domowe biuro
Domowe biuro to aktualnie jedno z ważniejszych pomieszczeń. W czasach pracy zdalnej i hybrydowej ciężko wyobrazić sobie dzień pracy przy kuchennym blacie. Organizacja przestrzeni z miejscem przygotowanym wyłącznie do pracy z komputerem to już taki must have współcześnie budowanego domu. Świetnie, jeśli mamy na tyle przestrzeni, że możemy przeznaczyć na domowe biuro jedną z sypialni lub wybrać projekt domu z gabinetem lub biblioteką.
Centralnym miejscem takiego pomieszczenia będzie oczywiście biurko lub blat do pracy z wygodnym krzesłem biurowym. Ważnym elementem będzie również doświetlenie miejsca pracy. Warto tutaj tak zaaranżować przestrzeń, aby mieć dostęp do światła dziennego. Jak również na jak najwcześniejszym etapie zaplanować lampę biurkową do pracy, oświetlenie górne i dostęp do kontaktów, aby móc podłączyć monitor, komputer czy ładowarkę do telefonu lub słuchawek.
Toaletka wraca do łask
O toaletce marzą i małe dziewczynki, i dorosłe kobiety, i osoby pasjonujące się makijażem. Toaletka przestała być już tylko domeną kobiet. Równie często korzystają z niej panowie! Jedno jest pewne, fajnie jest mieć specjalne miejsce do tego, żeby móc oddawać się swoim codziennym rytuałom, czy też pielęgnować hobby. Toaletka w sypialni sprawdzi się niezależnie od tego, czy chcemy siedząc przy niej użyć kremu na noc, zrobić makijaż czy zaplanować kolejny dzień w swoim kalendarzu.
Toaletka świetnie organizuje przestrzeń w sypialni. Może też być niezwykle intrygującym elementem dekoracyjnym. Współczesne toaletki, w zależności od potrzeb aranżacyjnych, przybierają bardzo różne formy. Możemy się spotkać zarówno z niewielkimi biureczkami lub nawet blacikami, jak i kunsztownie zdobionymi konsolami z lustrem.
Gdzie umieścić toaletkę w sypialni? To zależy przede wszystkim od tego, ile miejsca możemy na nią przeznaczyć. W przypadku dużej, przestronnej sypialni możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone. Jeśli do dyspozycji mamy mniej miejsca, warto rozważyć np. zamontowanie dużego lustra na ścianie i umiejscowienie przed nim konsoli lub blatu.
Biblioteka
Bibliofile, entuzjaści czytania traktują swoje kolekcje książek z niebywałą wręcz troską. O ile samo obcowanie z lekturą może odbywać się na fotelu w salonie, na leżaku na trasie czy też w sypialni, to miejsce przechowywania książek jest osobną kwestią.
Niewielu inwestorów decyduje się na wyodrębnienie osobnego pomieszczenia na domową bibliotekę. Jednak zawsze można tak zaaranżować przestrzeń, żeby domowy księgozbiór miał swoje należne miejsce. Może to być np. specjalnie do tego przygotowana witryna w salonie, może to też być półka na książki w sypialni. Warto też „poszukać” przestrzeni, którą można w ten sposób zagospodarować. Świetnie sprawdzi np. przestrzeń na antresoli, jeśli takową mamy. Możemy wówczas nie tylko zadbać o regały na książki, ale i o przygotowanie specjalnego miejsca do czytania. Pamiętajmy wówczas o wygodnym fotelu, stoliku oraz – przede wszystkim – o oświetleniu. W miejscu, gdzie będziemy oddawać się lekturze, potrzebujemy zarówno górnego oświetlenia, jak i lampki, która daje nam oświetlenie punktowe, które możemy skierować w dowolnym kierunku.
WF w domu
Sport to zdrowie. Chyba wszyscy wiemy i zgadzamy się z tym, że regularne ćwiczenia powinny być już częścią naszej codzienności. Stąd coraz częściej korzystamy z klubów fitness, siłowni, biegamy, chodzimy na basen. Idąc z trendem zdrowego stylu życia
i zmian, jakie wprowadziła w nasze życie np. pandemia, zaczynamy również trenować w domu.
Prywatna domowa siłownia to luksus. Jednak coraz więcej inwestorów decyduje się na zaaranżowanie w domu tego typu pomieszczenia. Siłownia w warunkach domowych najczęściej przyjmuje formę pokoju relaksacyjnego. W takim pomieszczeniu, oprócz ciężarków i urządzeń do ćwiczeń, możemy również postawić stół bilardowy, na ścianie powiesić tarczę do rzutek. Często w pokoju relaksacyjnym montowany jest rzutnik TV, stoi tam i wygodna sofa. Jej zadanie to pomieścić nie tylko domowników, ale i znajomych w czasie ciekawego seansu filmowego lub podczas oglądania zdjęć z wakacji.
Spiżarnia, garderoba i pralnia
Spiżarnia zlokalizowana przy kuchni nie jest niczym nowym. W przypadku spiżarni bardziej możemy mówić o rozwiązaniu, które zostało na długi czas zapomniane i teraz wraca do łask – zarówno w projektach architektów, jak i potrzeb ze strony samych inwestorów.
Spiżarnia przywraca w kuchni ład, pozwala też na większe szaleństwo aranżacyjne w strefie dziennej. Dzięki niej możemy ukryć przed wzrokiem naszych gości i domowników małe sprzęty kuchenne typu mikser, dodatkowe paczki makaronu i słoiki z dżemem. Umówmy się, te przedmioty nie są raczej ozdobą pomieszczenia.
Podobnie jest z garderobą czy pralnią. I choć możemy bez nich spokojnie funkcjonować, to jednak jeśli już je mamy, to łatwiej jest utrzymać porządek i zorganizować życie w domu.
W funkcjonalnie zabudowanej garderobie zawsze będziemy mieli wolne półki pod sufitem. Możemy tam umieścić np. odzież narciarską, która jest nam potrzebna tylko przez kilka tygodni w roku. Poza tym argumentem przemawiającym na korzyść garderoby jest możliwość umieszczenia tu odzieży wszystkich domowników.
Z kolei w pralni możemy – obok pralki i suszarki – trzymać wszystkie detergenty i na stałe mieć np. rozłożoną deskę do prasowania z żelazkiem. Niby możemy postawić ją w dowolnym miejscu i prasować. Ale lepiej schować te sprzęty, bo po prostu wygląda to nieestetycznie.
A może sauna?
Nie tylko Finowie powiadają, że sauny są świątynią duszy i ciała. Ci, co korzystają z nich współcześnie, również wiedzą, że uzyskuje się w nich wewnętrzny spokój, likwiduje stres. Nic dziwnego, że popularność tego rodzaju urządzeń wzrasta i niejeden z nas chciałby korzystać z sauny w zaciszu własnego domu. Okazuje się, że wystarczy nieduże, odizolowane pomieszczenie w domu lub w ogrodzie, by spełnić to marzenie.
Sauna koniecznie musi być wykonana z materiałów odpornych na działanie powietrza o wysokiej temperaturze. Wykonuje się ją z drewna o małej ilości żywicy i sęków, np. ze świerku skandynawskiego, jodły kanadyjskiej lub cedru, który lubiany jest przez swój niezwykły aromat. Pamiętajmy jednak, że prawdziwa sauna to nie tylko kabina! Korzystanie z niej wiąże się bowiem z koniecznością chłodzenia ciała poza jej obrębem – pod prysznicem, w basenie lub na świeżym powietrzu (opcja szczególnie atrakcyjna zimą!). Trzeba więc tak zorganizować przestrzeń w domu, by w bezpośrednim sąsiedztwie sauny znalazł się przynajmniej natrysk. Dobrze jest też zapewnić korzystającym z sauny wygodny aneks do odpoczynku – z leżakiem i stolikiem.
Taras jako dodatkowe pomieszczenie
Może nie do końca zaliczymy taras do „domowego zaplecza”, niemniej jednak w nowoczesnych domach przyjął on funkcję dodatkowej strefy dziennej. W czasie ciepłych, wiosennych i letnich miesięcy jest niemal przedłużeniem salonu, a nawet jadalnią na świeżym powietrzu.
Na tarasie organizujemy kolacje przy grillu, odpoczywany czy czytamy na leżaku. Taras może też zostać nawet naszą siłownią. Warto zatem zadbać o jego przestrzeń i wyposażenie (leżaki, hamaki, stół z krzesłami). Nie zapominajmy też o tym, że taras cieszy nas tak naprawdę dopiero wtedy, gdy mamy wokół niego rośliny i zadbany ogród.
- Więcej o:
Idealny dom dla dwojga – jaki powinien być?
Dom z garażem dwustanowiskowym – jakie są plusy i minusy?
Zmiany w projekcie domu. Jakie, kiedy i ile kosztują?
Przyjazny projekt domu - zdrowy, zielony i komfortowy
Darmowe projekty domów. Czy warto zainteresować się tą propozycją?
Dwa poziomy, czyli dom piętrowy
Zaplecze, czyli pomieszczenia drugiego planu
Elewacje domów - zdjęcia