Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domowa garderoba

Odpowiada Paweł Artyfikiewicz

Oczywiście jest wiele ważniejszych elementów domu, niż szafy i garderoby, ale niewątpliwie miejsce na ubrania też trzeba starannie zaplanować. Liczę na pomoc specjalistów. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Aleksandra Janowska, Gdynia

Garderoba to nie tylko miejsce przechowywania ubrań. Trzeba też mieć możliwość ich wyboru i przymierzenia
Garderoba to nie tylko miejsce przechowywania ubrań. Trzeba też mieć możliwość ich wyboru i przymierzenia
Fot. shutterstock.com

Jeśli nie uda się dobrze zaplanować wielkości, liczby i rozmieszczenia miejsc do przechowywania odzieży, to wkrótce okaże się, że najlepszą szafą jest... fotel ewentualnie krzesło przy stole. A to źle wróży funkcjonowaniu domu. Nawet ci najbardziej porządni będą mieli kłopot z utrzymaniem ładu.

Nie może być za mała

Garderoba to nie tylko miejsce przechowywania ubrań. Trzeba też mieć możliwość ich wyboru i przymierzenia, a do tego potrzebujemy przynajmniej 100, a najlepiej około 150 centymetrów odległości między szafą a ścianą bądź dwoma ciągami szaf. Przyjmuje się, że do w miarę swobodnego przebrania się wystarcza 1,5 m² wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Czasem zamiast garderoby lepiej wyznaczyć miejsce na pojemne szafy.

Osobne pomieszczenie - minimalna powierzchnia garderoby powinna wynosić niewiele mniej niż 4 m². Oczywiście im większe pomieszczenie, tym wygodniej będzie z niego korzystać. O funkcjonalności w dużym stopniu decyduje kształt wnętrza. Najlepiej, gdy szerokość pomieszczenia umożliwia ustawienie przy równoległych ścianach szaf o głębokości co najmniej 60 cm (ubrania będą się mniej gniotły, jeśli uda się wygospodarować przestrzeń o głębokości 70 cm). Jeśli szafy mają być zaopatrzone w przesuwne drzwi, trzeba uwzględnić jeszcze dodatkowe 10 cm na szyny, po których będą się przesuwać drzwi.

Zalety szafy - nie warto ulegać pokusie posiadania garderoby w formie osobnego pomieszczenia, gdy powierzchnia domu jest bardzo ograniczona. Pojawia się wówczas ryzyko, że zamiast garderoby będziemy mieli ciasną klitkę, która na dodatek zmniejszy przestrzeń i tak niewielkiego pokoju. Projektowanie garderoby we wnęce tylko kilkadziesiąt centymetrów głębszej niż szafa zamiast poprawić komfort, wyraźnie go pogorszy. Jednocześnie, przy planowaniu szaf, nie wolno zapominać o zachowaniu przed nimi wolnej przestrzeni, która pozwoli otworzyć drzwi i swobodnie korzystać z półek i drążków.

W dużym domu garderoby są czymś oczywistym. W mniejszym, gdy mamy do dyspozycji ograniczoną powierzchnię, trudniej jest podjąć jednoznaczną decyzję o zaplanowaniu garderoby w osobnym pomieszczeniu.

Gdzie planować miejsce na ubrania

1. W prywatnej części domu. Najwygodniej jest mieć garderobę blisko sypialni i łazienek, z dala od wzroku osób przebywających w przestrzeni dziennej. Warto ją sytuować tak, by prócz swej podstawowej funkcji spełniała też zadanie bufora izolującego wnętrza przed utratą ciepła (przy ścianie zewnętrznej) lub rozdzielała pokoje sypialne, stanowiąc barierę akustyczną pomiędzy nimi.
Jedna dla wszystkich - będzie wygodna, jeśli ulokujemy ją tak, by droga z pokojów do niej była mniej więcej taka sama dla wszystkich domowników. Wejście powinno być szerokie (najlepiej 90 cm), a miejsce na środku, pomiędzy półkami, na tyle duże, by mogły się w niej zmieścić nawet dwie osoby.

Przy każdej sypialni - indywidualne garderoby przeważnie powstają jako małe pomieszczenia wydzielone ścianą działową od reszty wnętrza. Uwaga! Trzeba dopilnować, żeby nie były za małe, bo będą niefunkcjonalne.

2. W strefie wejścia. W dobrze zaprojektowanym domu przy drzwiach wejściowych powinno być przewidziane miejsce na wierzchnie okrycia i buty. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest szatnia, czyli zamknięte pomieszczenie z wejściem z wiatrołapu lub z holu - łatwo dostępna zarówno dla mieszkańców, jak i ich gości. Bardzo ułatwia ona nie tylko przechowywanie odzieży i zachowanie porządku w strefie wejścia do domu, ale też uwalnia sień i hol od funkcji magazynowych, umożliwiając ich lepszą aranżację i włączenie w przestrzeń salonu. Gdy w strefie wejścia - ani w sieni, ani w holu - nie ma miejsca na odzież wierzchnią, warto poszerzyć jedno z tych pomieszczeń o 30-40 cm, by zyskać miejsce na szafę, nawet kosztem miejsca w bardziej reprezentacyjnej części przestrzeni dziennej domu. Widoczne stojące przy wejściu buty, czy porozrzucane szaliki bardzo szpecą wnętrza i dają efekt wiecznego bałaganu!

Garderoby na poddaszu

Większość budowanych w Polsce domów to budynki parterowe z użytkowym poddaszem, na którym urządza się prywatną część domu z sypialniami, łazienkami i oczywiście garderobami. Te ostatnie zwykle chętnie "upycha się" w mniej wartościowych miejscach pod skosami dachów. Ma to swoje zalety - chroni poruszających się po pokoju mieszkańców przed koniecznością ciągłego uważania na głowę, poza tym pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Jednak miejsca pod skosem jest znacznie mniej niż w pomieszczeniu o pełnej wysokości. Zanim więc - patrząc na plan przyszłego domu - uwierzymy, że wkrótce będziemy posiadaczami nie tylko własnej sypialni, ale też przestronnej garderoby, warto przyjrzeć się rysunkom z przekrojami poddasza. Trzeba zwrócić uwagę na ściankę kolankową, przy której mają powstać pomieszczenie lub szafa na ubrania. To właśnie jej wysokość będzie miała wpływ na użyteczność garderoby. Jeśli ma mniej niż metr, da się przy niej zaplanować jedynie półki i szuflady. Dopiero gdy jej wysokość wynosi około 150 cm, można pokusić się o wstawienie drążka i powieszenie na nim ubrań.

Warunki komfortu

Miejsce i sposób przechowywania ubrań warto dokładnie ustalić już na etapie projektu. Łatwiej wówczas dopilnować, by na przykład wnęki na szafy miały odpowiednie wymiary.

Do przechowywania odzieży nie trzeba naturalnego światła, dlatego na garderoby można przeznaczyć mniej cenną powierzchnię w wewnętrznej części domu, gdzie nie ma okien.

Miejsca do przechowywania ubrań i bielizny muszą być suche i dobrze wentylowane.

Im dalej jest do miejsc składowania rzeczy, z których codziennie się korzysta, tym większa niewygoda. Dziesięć minut na dotarcie do stroju karnawałowego to nie problem, ale piętnaście sekund na przejście z sypialni do garderoby co najmniej kilka razy w ciągu dnia, oznacza sześć godzin wędrówek w ciągu roku.

Ubrania powinny mieć swoje stałe miejsca, a jedne ubrania nie powinny zasłaniać innych; ciężkie pudła lub te o dużych gabarytach powinny być przechowywane w miejscach chronionych zamknięciem, a wysokie szafy i półki solidnie przymocowane do ścian.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Domowa garderoba