Idealny dom dla dwojga – jaki powinien być?
Kiedy spotykam się z osobami planującymi budowę domu, to staram się im przekazać jedną z najważniejszych rzeczy, którą powinni zrobić. Zanim przystąpią do wyboru idealnego projektu, powinni dokładnie przeanalizować i określić własne potrzeby. Jakim wymogom musi odpowiadać perfekcyjny dom dla pary? Jaką powinien mieć powierzchnię, rozkład pomieszczeń i czym się wyróżniać?
Widać, że Polacy pokochali niewielkie, proste domy. Niestety, w znacznej mierze jest to miłość z rozsądku, a nie z wyboru. Za takimi decyzjami stoją wysokie ceny mieszkań oraz utrzymujące się wysokie oprocentowania kredytów hipotecznych. Czynniki ekonomiczne są bardzo ważne, ale coraz większą rolę zaczynają odgrywać jeszcze inne zmiany zachodzące w naszym społeczeństwie.
Demografia zaczyna grać pierwsze skrzypce
Przeważającym modelem rodziny nie jest już dwa plus dwa, jak było to jeszcze kilkanaście lat temu, ale dwa plus jeden, a coraz więcej par w ogóle nie decyduje się na posiadanie dzieci. Łatwo się więc domyślić, że domy przeznaczone dla dwóch osób cieszą się rosnącym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów.
Idealny dom dla dwojga – niewielki, ale przemyślany
Zastanówmy się, co jest potrzebne dwojgu ludzi w ich wymarzonym domu. Oczywiście przyjmijmy, że został on wybrany stosownie do potrzeb i możliwości ekonomicznych. Z całą pewnością niezbędny będzie salon i sypialnia. Warto też zaplanować gabinet do pracy, komfortową łazienkę i niewielkie pomieszczenie gospodarcze. Całości coraz częściej dopełnia wiata garażowa zamiast garażu. Niewielka liczba pomieszczeń zachęca do rozplanowania wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji, czyli do wyboru domu parterowego. Co prawda można sobie wyobrazić sytuację, w której cały dół zajmuje strefa dzienna, czyli salon z kuchnią i mała łazienka, a na poddaszu znajdziemy gabinet, sypialnię i główną łazienkę, ale taki sposób aranżacji zaledwie kilku pomieszczeń wydaje się nieco nazbyt skomplikowany.
Dom parterowy – optymalny dziś i jutro
Trzeba w tym miejscu podkreślić, że na dom dla dwojga często decydują się nieco starsi inwestorzy, którzy w dłuższej perspektywie mogą spodziewać się zmniejszenia mobilności. Tym bardziej warto rozplanować wszystkie funkcje domu na jednej kondygnacji, by uniknąć konieczności częstego pokonywania schodów, które będą utrudniały codzienne funkcjonowanie. Ten czynnik warto też wziąć pod uwagę, urządzając łazienkę. Można zrezygnować z wanny na rzecz prysznica z odpływem w podłodze. To nie tylko uniwersalne, ale również eleganckie rozwiązanie, które przy właściwym doborze drzwi do kabiny pozwala zaoszczędzić prawie metr kwadratowy powierzchni łazienki, co w przypadku małego domu ma znaczenie.
Czego oczekujemy od idealnego domu dla dwojga? Jakie cechy powinien więc mieć idealny dom dla pary?
Odpowiednio dobrana wielkość – właściwy dobór powierzchni użytkowej jest kluczowy. Zbyt duży dom będzie generował niepotrzebne koszty, zbyt mały będzie natomiast frustrował mieszkańców. Dość bezpieczne będzie założenie, że dwie osoby potrzebują około 70-90 m2. Tyle ma duże mieszkanie, a w domu będziemy mieć jeszcze do dyspozycji taras z ogrodem.
Przestronny salon – razem z aneksem jadalnym i kuchnią będzie stanowił serce domu. To miejsce przeznaczone na relaks, oglądanie filmów, wspólne posiłki i najlepsze do spędzania wspólnych wieczorów.
Komfortowa sypialnia – ustawna sypialnia z wygodnym łóżkiem, szafkami nocnymi i szafami do przechowywania ubrań. Wszystko to jest ważne, bo w niewielkich domach zwykle nie znajdziemy obszernej garderoby.
Funkcjonalna kuchnia – bogato wyposażona kuchnia z dobrze zorganizowanym miejscem do gotowania i przechowywania stworzy idealne miejsce do wspólnego przygotowywania posiłków.
Łazienka – przestronna łazienka z wanną lub z prysznicem na poziomie podłogi, wygodną umywalką i dużym lustrem. W mniejszych domach, siłą rzeczy, zwykle dodatkowo pełni też funkcję pralni, kotłowni i toalety, dlatego tym bardziej warto ją dobrze zaplanować. Może warto też zastanowić się, czy zgodnie z zachodnią modą, kuchnia nie będzie lepszym miejscem na pralkę?
Gabinet – pełniący często funkcję pokoju gościnnego. To wydzielone miejsce do pracy zdalnej, lektury lub pielęgnowania hobby. Wybrane w tym celu pomieszczenie powinno być dobrze doświetlone, wyposażone w biurko i wygodne ergonomiczne krzesło. Urządzając cały dom, warto pamiętać o ergonomii, zwłaszcza jeśli mamy już kilkadziesiąt wiosen na karku...
Przechowywanie – w niewielkim domu przechowywanie przedmiotów, zwłaszcza tych używanych sezonowo, musi zostać właściwie przemyślane i zaplanowane. Niezbędna będzie odpowiednia liczba szaf, półek i schowków na ubrania, książki i inne sprzęty które zdążyliśmy zgromadzić.
Taras w ogrodzie – jednym z najważniejszych powodów, dla których decydujemy się na budowę domu, jest na pewno posiadanie własnego ogrodu. To nasza własna przestrzeń na świeżym powietrzu, miejsce spotkań, wypoczynku i relaksu. Nie każdy lubi zajmować się ogrodem i uprawą roślin, ale każdy z przyjemnością zje na tarasie weekendowe śniadanie lub wypije popołudniową kawę we dwoje.
Właściwa lokalizacja – o to należy zatroszczyć się jeszcze przed wyborem działki, na której stanie nasz dom. Warto zadbać o bliskość szeroko rozumianej infrastruktury, sklepów, restauracji, usług medycznych, ale też parków i innych udogodnień – zwłaszcza tych, z których będziemy korzystać na co dzień.
Bezpieczeństwo – to coś, o co warto zadbać zawsze. Kluczem będzie bezpieczna okolica, ale warto też wyposażyć dom w solidne drzwi i okna oraz system alarmowy. Jeśli planujemy często podróżować, to dobrym pomysłem będzie instalacja rolet antywłamaniowych. Właściwie dobrane rolety pomagają też w ograniczeniu zużycia energii, częściowo zapobiegając ucieczce ciepła zimą i nadmiernemu nagrzewaniu budynku w słoneczne dni.
Energooszczędność – każdy dom warto wyposażyć w nowoczesne systemy ogrzewania i chłodzenia. Latem w małym domu często wystarczy tylko klimatyzacja w salonie. Równie ważna jest właściwa termoizolacja i wyposażenie budynku w energooszczędne urządzenia, co sprzyja niskim kosztom eksploatacji.
Instalacje OZE – trudno dziś mówić o idealnym domu i nie wspomnieć o zastosowaniu ekologicznych źródeł energii. O ile dzisiaj stanowią jeszcze wyposażenie opcjonalne, to za kilkanaście lat na pewno będą standardem. Warto o nich pomyśleć zawczasu, już w trakcie budowy i uwzględnić miejsce przeznaczone do montażu paneli fotowoltaicznych i związanych z nimi urządzeń.
Estetyka i funkcjonalność – mały dom powinien mieć szczególnie starannie zaplanowany układ przestrzenny, istotne jest właściwie doświetlenie pomieszczeń. Ważne jest też wyposażenie wnętrza w stylu, który będzie odpowiadał przyszłym domownikom.
Garaż lub miejsce parkingowe – bezpieczne miejsce do przechowywania samochodu i innych pojazdów, z dodatkowym miejscem na narzędzia i sprzęty. A jeśli nie garaż, to zdobywająca coraz większe uznanie wiata garażowa, która spełni większość zadań garażu za niewielką część jego ceny.
Inwestorom, którzy chcą zbudować niewielki dom dla dwojga, wychodzą naprzeciw coraz liczniejsze na naszym rynku firmy, które na zamówienie stawiają domy w cenie mieszkania. Oferta obejmująca nieduże budynki, które niemal idealnie odpowiadają wymienionym przeze mnie potrzebom, rośnie z dnia na dzień. Przed podjęciem decyzji o budowie domu na pewno warto się nimi zainteresować.
Niewielkie domy mają jeszcze jedną zaletę. Ze względu na niską cenę i małą działkę, którą wciąż można nabyć w dobrej lokalizacji, stanowią zwykle atrakcyjną pozycję na rynku nieruchomości, która – biorąc pod uwagę zachodzące w naszym społeczeństwie zmiany – na pewno znajdzie nabywców także za kilkanaście lat.
- Więcej o:
Mały dom z garażem, czyli na czym warto oszczędzać?
Idealny dom dla dwojga – jaki powinien być?
Dom z garażem dwustanowiskowym – jakie są plusy i minusy?
Zmiany w projekcie domu. Jakie, kiedy i ile kosztują?
Przyjazny projekt domu - zdrowy, zielony i komfortowy
Darmowe projekty domów. Czy warto zainteresować się tą propozycją?
Dwa poziomy, czyli dom piętrowy
Zaplecze, czyli pomieszczenia drugiego planu