Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z wejściem od południa?

ekspert: Janusz Kaczorek

Dom z wejściem od południa to to problematyczne rozwiązanie dla osób, które lubią południowe światło. Dlatego, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego projektu domu z wejściem od południa. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych błędów i dostosować projekt do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

22173027 https bi
Proj. HOME KONCEPT

1. Wnętrza można oświetlić bocznymi elewacjami. Jest to szczególnie dobry pomysł w przypadku wąskich i długich domów, które z reguły stoją na wąskich i długich działkach. Rysunek nr 1 ilustruje kilka sposobów na wpuszczenie światła do takich budynków – bez utraty intymności wnętrza. Można łapać światło poprzez wysunięte części budynku (wykusz, ryzalit) lub wąskimi oknami-szczelinami.

2. Jeśli chcemy doświetlić pomieszczenia znajdujące się od strony ogrodu (od północy), warto wykorzystać każdą możliwość. Jednym z najprostszych sposobów, aby sprowadzić światło w te rejony wnętrza jest bezpośrednie wpuszczenie światła dachem (rys. 2).

Rys. 2
Rys. 2
Rys. HOME KONCEPT

3. Warto dobrze przemyśleć usytuowanie domu względem ulicy. Pierwszy oczywisty pomysł, aby odsunąć od niej dom, by zwiększyć powierzchnię ogrodu południowego, nie jest jednak dobry. Bo efektem tego jest wydłużony podjazd do
garażu i zmniejszony do minimum ogród z tyłu domu.

4. Ustalmy też koniecznie, którędy i gdzie będzie wpadać bezpośrednie światło słoneczne do wnętrz parteru i w jakim przedziale czasu. Należy przy tym przyjąć najmniej korzystną porę roku, czyli od jesieni do końca zimy, kiedy słońce będzie świecić nisko i krótko.

Skomentuj:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z wejściem od południa?