Pomieszczenia gospodarcze w domu
Zabałaganiona przestrzeń niejednego z nas potrafi wpędzić w zły nastrój. Kiedy usiłując znaleźć konkretną rzecz, zdajesz sobie sprawę, że nic nie jest tam, gdzie być powinno – to znak, że czas najwyższy na zaprowadzenie porządku.
Uporządkowany dom to harmonia i znacznie więcej przestrzeni, w której z przyjemnością nie tylko mieszka się i wypoczywa, ale też coraz częściej pracuje. Warto zdać sobie sprawę, że to również spokój ducha i przypływ dobrej energii dla jego domowników. Dlatego garderoby, schowki i pomieszczenia techniczne powinny znaleźć się w każdym dobrze zaprojektowanym domu jednorodzinnym.
Funkcjonalne zaplanowanie miejsc do przechowywania to podstawa codziennej wygody. Pomieszczenia pomocnicze bez wątpienia sprawiają, że porządkowanie staje się proste i przyjemne. Jeśli więc marzymy o tym, aby wszystko w domu miało swoje miejsce, już na etapie wyboru projektu powinniśmy pomyśleć o większej powierzchni domu, uwzględniającej garderoby i pomieszczenia gospodarcze (choć wiemy, że im ta powierzchnia jest większa, tym niestety więcej sprzątania). Duża w tym rola doświadczonego architekta, który z pewnością wie, jak zaaranżować funkcjonalną przestrzeń do życia, w tym układ i wyposażenie pomieszczeń pomocniczych.
Punkt wyjścia - doby projekt
Mając w ręku dobry projekt, możemy odetchnąć z ulgą – bo to oznacza, że jest on przede wszystkim dopasowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestora. Przypomnijmy, aktualnie nie musimy już zamawiać projektu indywidualnego w pracowni architektonicznej – możemy po prostu zakupić gotowy projekt domu, który nie wymaga szykowania od nowa. Po prostu wybieramy go z katalogu, a następnie finalizujemy transakcję. Wybierając gotowy projekt, mamy pewność, że wszystkie rozwiązania w nim zawarte są przemyślane i dopasowane do potrzeb wymagających klientów oraz stale zmieniającego się rynku. Z pewnością dobrze zaprojektowany dom to dom funkcjonalny, który oprócz podziału na strefę dzienną i nocną, ma wyodrębnioną także część techniczno-gospodarczą.
Garderoba
Coraz większa liczba inwestorów poszukuje domu z wydzieloną garderobą. Dobre zagospodarowanie jej wnętrza pozwoli pomieścić nie tylko odzież oraz obuwie, ale także sprzęt sportowy całej rodziny. To także idealne miejsce do przechowywania toreb, walizek, kocy oraz pościeli – czyli wszystkiego, na co brakuje miejsca w tradycyjnej szafie.
Garderobę najlepiej ulokować w strefie nocnej domu, obok sypialni i łazienki. W przypadku budynku parterowego lub z pełnym piętrem aranżacja jest prosta oraz intuicyjna. W przypadku lokalizacji garderoby na poddaszu, urządzenie jej tylko z pozoru wymaga większego wysiłku. Skosy można bowiem maksymalnie zabudować półkami i wieszakami, zyskując tym sporą przestrzeń do wykorzystania.
Minimalna powierzchnia garderoby powinna wynosić 3,5-4 metry kwadratowe. Aby wykorzystać każdy kawałek przestrzeni, garderobę należy zaprojektować, uwzględniając jej kształt. Jeżeli pomieszczenie jest wąskie, polecanym rozwiązaniem jest zaprojektowanie wnętrza w kształcie litery L. W przypadku szerszej przestrzeni, świetnie sprawdzi się układ w kształcie Litery U. W celu maksymalnego zagospodarowania garderoby półki najlepiej zabudować po sam sufit. Te umiejscowione najwyżej najlepiej przeznaczyć na rzeczy rzadziej używane lub takie, które dla danej pory roku nie są potrzebne domownikom na wyciągnięcie ręki. Coraz większą popularnością cieszą się projekty z wydzielonym apartamentem rodziców, składającym się z sypialni oraz prywatnej łazienki i garderoby. W takim wypadku pozostali domownicy mają zazwyczaj do dyspozycji drugą garderobę.
Przestrzeń (schowek) pod schodami
Jak zagospodarować wolną przestrzeń do ostatniego centymetra? Wykorzystaj miejsce pod schodami! Nie ma znaczenia, gdzie są one umiejscowione – zarówno w przypadku wydzielonej klatki schodowej, jak i jednobiegowych schodów w korytarzu, dzięki pomysłowości oraz funkcjonalnej zabudowie obszar ten można w pełni zagospodarować. Może to być biblioteczka, miejsce do przechowywania wina, domowa galeria sztuki lub zabudowany schowek, który bez problemu pomieści odkurzacz, wiaderko z mopem oraz niezbędne środki czystości. Jeżeli chcemy zadbać o estetykę domu, takie sprzęty nie powinny znajdować się na widoku.
Spiżarnia
W każdym gospodarstwie sprawdzi się nawet niewielka spiżarnia (usytuowana w pobliżu kuchni), która pomieści zapasy żywności, domowe przetwory oraz sprzęty kuchenne, z których nie korzysta się na co dzień. Aby ułatwić poszukiwanie przechowywanych produktów, warto je odpowiednio pogrupować oraz opatrzyć właściwym opisem. Ze względu na fakt przechowywania żywności, należy w sposób szczególny zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.
Kotłownia i pralnia
Kotłownia to centrum dowodzenia grzewczego w domu. Powinna być nie tylko funkcjonalnym, ale także bezpiecznym pomieszczeniem (jej wymiary regulują przepisy prawa budowlanego).
W przypadku systemu ogrzewania opartego o paliwo gazowe może ona pełnić również funkcję pralni i prasowalni. W nowoczesnym domu można jednak pokusić się o zaplanowanie oddzielnego pomieszczenia na pralnię. Oprócz pralki czy suszarki, umieścimy w nim także blat do segregowania prania, kosze na brudną odzież oraz deskę do prasowania. Wydzielona pralnia może znajdować się w pobliżu części nocnej na poddaszu lub piętrze, wtedy możemy szybko przenieść brudne ubrania z sypialni wprost do pralni. Lokalizacja pralni na parterze pozwoli nam natomiast rozwiesić pranie na suszarce znajdującej się na świeżym powietrzu.
- Więcej o:
Idealny dom dla dwojga – jaki powinien być?
Dom z garażem dwustanowiskowym – jakie są plusy i minusy?
Zmiany w projekcie domu. Jakie, kiedy i ile kosztują?
Przyjazny projekt domu - zdrowy, zielony i komfortowy
Darmowe projekty domów. Czy warto zainteresować się tą propozycją?
Dwa poziomy, czyli dom piętrowy
Zaplecze, czyli pomieszczenia drugiego planu
Elewacje domów - zdjęcia