Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dwa poziomy, czyli dom piętrowy

MARCIN ŚNIEGOWSKI Projekty domów nowoczesnych HOMEKONCEPT

Jaki powinien być Twój dom? Przytulny, ponadczasowy, zachwycający w każdym detalu… A dokładniej? Nowoczesny? Czy może o bryle bardziej tradycyjnej? Parterowy, z poddaszem, a może jednak piętrowy? Odpowiedź na te pytania może być naprawdę trudna. Przecież budowa domu to zwykle inwestycja jedna w życiu i chcemy mieć pewność co do naszych wyborów.

Dom piętrowy
Dom piętrowy
Fot. Shutterstock

Nim zaczniemy budowę naszego pięknego domu z ogrodem, musimy wykonać kilka kroków. Przede wszystkim nabyć odpowiednią działkę, zabezpieczyć środki finansowe na materiały i dla wykonawców oraz zdecydować, jaki dom jednorodzinny chcemy wybudować. I tak, jak najczęściej nie mamy problemu z wyborem pomiędzy domem parterowym a dwukondygnacyjnym, tak większą trudność sprawia nam wybór między domem piętrowym a domem z poddaszem użytkowym.

Dom piętrowy 

Dom piętrowy to rodzaj budynku mieszkalnego, w którym przestrzeń mieszkalna jest podzielona na dwie kondygnacje. Zazwyczaj na parterze znajduje się strefa dzienna i pomieszczenia gospodarcze, a na piętrze mamy strefę sypialni domowników. Najważniejszym elementem odróżniającym domy piętrowe od domów z poddaszem jest brak skosów. Pomieszczenia w domach piętrowych posiadają pełną wysokość, a dach jest powyżej poziomu piętra. W tego typu domach wykorzystuje się różne rodzaje dachów, w tym płaskie oraz spadziste (dwu- lub czterospadowe), w zależności od bryły budynku i jego stylu. Dodatkowo, charakterystyczną cechą domów piętrowych jest obecność schodów, które umożliwiają dostęp do wyższych kondygnacji.

Wśród projektów domów piętrowych każdy znajdzie coś dla siebie – propozycje obejmują zarówno nowoczesne, minimalistyczne bryły, jak i klasyczne, eleganckie rozwiązania
Wśród projektów domów piętrowych każdy znajdzie coś dla siebie – propozycje obejmują zarówno nowoczesne, minimalistyczne bryły, jak i klasyczne, eleganckie rozwiązania
Fot. HOMEKONCEPT

Dla kogo dom piętrowy?

Dom piętrowy składa się z dwóch pełnych kondygnacji, co czyni go doskonałym wyborem w przypadku zamieszkiwania przez kilka osób. To fantastyczne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy każdy domownik pragnie mieć swoją prywatną przestrzeń, czyli sypialnię. Dlatego właśnie dom piętrowy jest idealnym wyborem dla wielopokoleniowych rodzin, które planują wspólne zamieszkanie. Możemy dostosować projekt domu, aby na parterze znalazł się dodatkowy pokój, który mógłby być przeznaczony dla najstarszych członków rodziny, eliminując potrzebę korzystania ze schodów i ułatwiając im codzienne funkcjonowanie. To także doskonały wybór dla inwestorów, którzy potrzebują dużej przestrzeni użytkowej na działce o ograniczonym obszarze. Dom piętrowy zapewni dużą powierzchnię mieszkalną przy mniejszej powierzchni zabudowy, co ma duże znaczenie w kontekście lokalnych przepisów dotyczących budowy na danej działce.

Dla kogo dom piętrowy?
Dla kogo dom piętrowy?
Fot. Shutterstock

Dom piętrowy a działka

To, czy na naszej działce możemy wybudować dom piętrowy, zależy od lokalnych przepisów i planów zagospodarowania przestrzennego. Istnieje jednak kilka ogólnych wytycznych i czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze działki inwestycyjnej i projektu domu. Powierzchnia działki. Działka, na której chcemy wybudować swój dom, powinna być na tyle duża, aby pomieścił się na niej dom oraz taras, ogród czy ewentualnie garaż wolno stojący. Kształt. Nieregularny kształt działki, skarpy lub inne nierówności terenu mogą wpływać na to, czy na działce możemy bez przeszkód wybudować dom piętrowy. Jednak pamiętajmy, że nawet jeśli działka jest np. działką trudną, bo ma skarpę, budowa domu często jest możliwa. Wiąże się jednak z zastosowaniem dodatkowych rozwiązań projektowych i często nieco większymi kosztami. Warunki zabudowy.

Warto na jak najwcześniejszym etapie sprawdzić lokalne przepisy dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego. Znajdziemy w nich cenne informacje, które np. określają zasady dotyczące wysokości zabudowy domu, minimalnych odległości od granic działki i innych kwestii związanych z budową domu piętrowego. Przepisy te mogą się różnić w zależności od konkretnej lokalizacji, dlatego musimy je sprawdzać dla każdej działki osobno. Infrastruktura i dostęp do mediów. Przed zakupem działki warto jest sprawdzić, czy mamy z niej bezpośredni dostęp do mediów lub czy możemy je łatwo podłączyć. T

o, czy działka ma dostęp do niezbędnej infrastruktury, takiej jak drogi, woda, kanalizacja, prąd i gaz wpływa na koszty całe inwestycji i szybkość jej rozpoczęcia. Bezpieczeństwo i otoczenie. Wybierając działkę pod budowę swojego wymarzonego domu piętrowego, zwróćmy uwagę na jej sąsiedztwo, dostęp do usług. Pamiętajmy, że nie bez znaczenia są również takie elementy, jak hałas czy bliskość dróg o dużym natężeniu ruchu. Wszystko, o czym powiedzieliśmy wyżej, warto przed budową przedyskutować z architektem adaptującym projekt (dopasowującym go do terenu). Dzięki temu nasz dom i działka zapewnią nam odpowiednie warunki zarówno do komfortowego mieszkania, jak i odpoczynku.
 
 
 

Dom piętrowy na działce
Dom piętrowy na działce
Fot. Shutterstock

Zalety domu piętrowego

Dom piętrowy ma wiele zalet, do najważniejszych należą: Wykorzystanie przestrzeni. Domy piętrowe maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń. Pomieszczenia rozmieszczone są na dwóch poziomach, co pozwala na bardzo efektywne zagospodarowanie powierzchni w porównaniu z np. domem parterowym. Jest to szczególnie ważne, kiedy budujemy dom na nieco mniejszej działce i ważne są dla nas dosłownie centymetry. Prywatność i separacja stref. Domy piętrowe pozwalają na bardzo jasny podział przestrzeni. Najczęściej stosowanym podziałem jest strefa dzienna na parterze i strefa nocna czy też prywatna domowników na piętrze. Taki podział stref funkcjonalnych zapewnia prywatność i komfort mieszkańców. W nowoczesnych domach piętrowych przy takim podziale najczęściej część dzienna to duża, otwarta przestrzeń. Wydzielona jest w niej strefa kuchni, jadalni i salonowa. Oczywiście elementem niezbędnym części dziennej jest znajdująca się niedaleko łazienka. Część prywatna to sypialnie i łazienki. W tego typu domach nigdy nie brakuje również tzw. przestrzeni gospodarczej. Zaliczamy do niej garderoby, spiżarnię, pralnię czy kotłownię. Widoki i oświetlenie. Z wyższych kondygnacji domu piętrowego możemy się cieszyć pięknymi widokami albo naszego ogrodu, albo otaczającego nas krajobrazu. Dzięki dużej liczbie okien na różnych poziomach domu, domy piętrowe są jasne i dobrze doświetlone dziennym światłem. Elastyczność projektowa. Architekci projektując domy piętrowe mają możliwość tworzenia przeróżnych rozwiązań przestrzennych i aranżacyjnych na różnych poziomach. Stąd też domy piętrowe cechuje duża uniwersalność, a ewentualne ograniczenia wynikają raczej z zasobności portfela inwestora. Reasumując, dzięki temu mamy możliwość dostosowania takiego domu do najbardziej indywidualnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców.

Zalety domu piętrowego
Zalety domu piętrowego
Fot. HOMEKONCEPT

Współczesne domy piętrowe w niczym nie przypominają znanej z PRL-u szarej, betonowej kostki. To atrakcyjne, proste bryły, które kryją w sobie optymalny układ funkcjonalny, przystosowany dla każdej rodziny.

Dom piętrowy - wady 

W przypadku domu piętrowego trudno mówić o wadach. Dlaczego? Bo coś, co do jednych będzie wadą, dla innych – wręcz przeciwnie – potrzebą i preferencją, czasem koniecznością.

Schody.

Wchodzenie i schodzenie po schodach może być uciążliwe i męczące, szczególnie dla osób starszych, małych dzieci czy osób z problemami zdrowotnymi. Jednak wielu inwestorów utożsamia posiadanie domu z posiadaniem schodów :) i nie wyobraża sobie mieszkania w domu parterowym. Aby poradzić sobie z tym problemem, warto zapewnić odpowiednie udogodnienia. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiednie wymiary schodów i zastosowanie poręczy czy pochwytów (więcej na ten temat w ramce). Koszty budowy i utrzymania. Przyjęło się, że dom piętrowy jest ogólnie droższy niż postawienie choćby parterówki. Ale nie trzeba tego brać za obowiązującą regułę. Jest wiele elementów, które przechylają szalę to na jedną, to na drugą stronę. Na przykład dom piętrowy nie potrzebuje aż tak dużej działki, więc koszty „startowe” będą mniejsze. Poza tym wpływ na owe koszty ma też stopień skomplikowania projektu oraz materiałów, które zostaną użyte do budowy. Pamiętajmy, że im więcej niestandardowych rozwiązań, tym te koszty są wyższe.

Generalnie, koszty budowy i utrzymania domu piętrowego powinniśmy porównywać tylko z kosztami budowy i utrzymania domu parterowego z poddaszem użytkowym. Oczywiście pod warunkiem, że oba domy będą miały podobny metraż. Problemy z dostępem i mobilnością. Osoby starsze i ograniczonej sprawności zapewne będą miały kłopot z przemieszczeniem się z parteru na piętro. W tej sytuacji warto pomyśleć o takich elementach, jak wspomniane wcześniej poręcze przy schodach czy nawet winda. Można też zdecydować się na budowę domu, który na parterze ma dodatkowy pokój i łazienkę. Rozpraszanie dźwięków. W momencie, kiedy w domu piętrowym mamy pomieszczenia na różnych poziomach, istnieje większa szansa na pojawienie się takiego zjawiska, jak rozpraszanie się dźwięków. Taka sytuacja może powodować większe trudności w utrzymaniu prywatności i ciszy wewnątrz budynku.

Schody nie takie straszne 

Kluczową rolą schodów w domu piętrowym jest umożliwienie komunikacji parter-piętro. To dzięki nim możemy się swobodnie poruszać między strefą dzienną a sypialniami. Jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu w domach jednorodzinnych była tendencja do „ukrywania” schodów za różnego rodzaju ściankami na tzw. klatkach schodowych. Aktualnie uważa się, że odpowiednio zaaranżowane schody mogą być ozdobą pomieszczenia. W wielu nowoczesnych domach piętrowych schody zlokalizowane są np. w salonie albo w otwartym holu. Odpowiednio zaprojektowane i wyeksponowane mogą dodawać uroku i charakteru całemu wnętrzu. Mogą stanowić nie tylko element niezbędny do poruszania się między kondygnacjami, ale i element dekoracyjny. Aby tak się stało, musi być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim schody muszą mieć odpowiednie wymiary. Zakłada się, że wysokość stopni powinna mieć od 17 do 19 cm. Szerokość powinna zapewniać wygodne i stabilne stawianie stóp. Pamiętajmy też o poręczach i balustradach, które zapewniają bezpieczeństwo. Poza tym, również w przypadku schodów ważne jest ich odpowiednie oświetlenie. Można np. zainstalować je w postaci np. kinkietów na każdym poziomie schodów, co z pewnością zapewni dobrą widoczność i komfort użytkowania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dwa poziomy, czyli dom piętrowy