Wykończenie domu

Wykończenie domu to etap budowy domu, który następuje po zamknięciu stanu surowego, kiedy prace przenoszą się do wnętrza. Niektóre z prac wykończeniowych wykonywane są jeszcze przed wstawieniem okien. Do prac wykończeniowych zalicza się montaż płyt gipsowo-kartonowych, kładzenie tynków wewnętrznych, rozprowadzenie instalacji elektrycznych i centralnego ogrzewania, malowanie ścian, montaż ceramiki łazienkowej i grzejników, układanie posadzki, wstawianie drzwi wewnętrznych i montaż parapetów.

Zakres wykończenia domu, pomagają ustalić określenia „stan deweloperski” i „pod klucz”. Ten pierwszy oznacza, że mamy jedynie wylane wylewki podłogowe i położone tynki wewnętrzne. Wykończenie domu „pod klucz” obejmuje wszystkie prace wykończeniowe i pozwala na wprowadzenie się do domu.

Koszt wykończenia domu zależy od wielkości domu, a także cen materiałów wykończeniowych. Koszt materiałów to 60-80 proc. kosztów wykończenia domu. Przy wysokim standardzie koszt wykończenia domu może stanowić nawet 50-60 proc. kosztów budowy domu.
 • Osłony wewnętrzne: żaluzje i rolety

  Osłony wewnętrzne: żaluzje i rolety

  Dzięki wewnętrznym osłonom okien możemy sterować dopływem światła słonecznego do pomieszczeń - redukować je, odcinać całkowicie, regulować kąt padania. Wybór tego typu produktów jest niemal nieograniczony. Największą popularnością cieszą się żaluzje i rolety, które nie dość, że chronią przed słońcem to jeszcze zapewniają prywatność i są świetną dekoracją.

 • Przesłony okienne - jakie wybrać?

  Przesłony okienne - jakie wybrać?

  Obecnie budynki mają coraz większe przeszklenia o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej. Aby jednak wnętrza takich domów latem nie nagrzewały się nadmiernie, koniecznością jest zasłanianie okien. Rozwiązań jest wiele, a wybór zależy od tego, jak bardzo mają chronić przed słońcem.

 • Jak ochronić dom przed insektami?

  Jak ochronić dom przed insektami?

  Po ciepłym dniu dobrze jest otworzyć okno i wpuścić do domu chłodne powietrze. Jeżeli jednak nie zabezpieczymy okien przed owadami, letnie wieczory staną się udręką. Dlatego pomyślmy o montażu moskitier - jest to najprostszy sposób ochrony przed komarami czy muchami.

 • Przesłony okienne: osłony zewnętrzne

  Przesłony okienne: osłony zewnętrzne

  Przepuszczanie energii słonecznej do pomieszczeń opłaca się w okresie grzewczym. Może stać się jednak uciążliwe latem, gdyż prowadzi do przegrzewania pomieszczeń. Aby temu zapobiec, warto w tym czasie zacienić okna, tworząc barierę dla słońca. Można do tego wykorzystać osłony wewnętrzne, jednak nie zapobiegną one nagrzewaniu się szyb i promieniowaniu ciepła do środka. Bardziej skutecznym sposobem jest zastosowanie osłon zewnętrznych: rolet, markiz, refleksoli lub screenów. Wybór wśród produktów techniki osłonowej jest dzisiaj ogromny i pozwala na zabezpieczenie się przed nadmiernym nasłonecznieniem w trudnych warunkach. Ważne, żeby planując szczególnie duże przeszklenia od razu przewidzieć jakieś rozwiązanie osłonowe, w przeciwnym razie latem przebywanie w domu stanie nie do zniesienia.

 • Polska firma stworzyła okno, które zastępuje tablet!

  Polska firma stworzyła okno, które zastępuje tablet!

  Tradycyjne telewizyjne ekrany i komputerowe monitory mają nowego konkurenta: okienną szybę. Nie, to nie żart. Bytowska firma Drutex stworzyła właśnie inteligentne, interaktywne okno, na którym można oglądać filmy, strony internetowe czy galerie zdjęć.

 • Jak się chronić przed upałem w domu? Przegląd różnych rozwiązań

  Jak się chronić przed upałem w domu? Przegląd różnych rozwiązań

  W czasie upałów każdemu marzy się powrót do chłodnego domu i odpoczynek od słońca w zacienionych pomieszczeniach. Jak uzyskać taki efekt w własnym domu? Przedstawiamy przegląd rozwiązań, od zewnętrznych rolet aż po klimatyzację.

 • Dom Inteligentny i Strefa Designu ewa & wnętrze 2017 ponownie w Warszawie

  Dom Inteligentny i Strefa Designu ewa & wnętrze 2017 ponownie w Warszawie

  Nowoczesny dom to coś więcej niż ładnie i funkcjonalnie urządzona przestrzeń. To także zaawansowane technologie, które podnoszą komfort naszego życia. W idealnym domu XXI wieku technologia i design współgrają, aby zapewnić komfort jego mieszkańcom. Ta myśl przyświeca twórcom wydarzenia, które będzie miało miejsce w marcu w Warszawie.

 • Jak pomalować pokój: gra kolorem

  Jak pomalować pokój: gra kolorem

  Barwy wpływają na to, jak odbieramy przestrzeń. Dzięki nim jedne przedmioty wydają się znajdować bliżej, inne dalej. Kolory i rodzaj oświetlenia decydują też o tym jak odbieramy pomieszczenia - jako przytulne, zapraszające lub przeciwnie - chłodne i niezbyt zachęcające.

 • Mała sauna rodzinna

  Mała sauna rodzinna

  Własna sauna niewątpliwie jest luksusem - biorąc pod uwagę koszt jej zakupu i użytkowania. Jednak jej montaż nie jest kłopotliwy.

 • Choinka: jaką wybrać?

  Choinka: jaką wybrać?

  Najczęściej kupujemy cięte drzewka. Ich zaletą jest niższa cena niż choinek sprzedawanych w pojemnikach, ale są od nich mniej trwałe.

 • Dobry parkieciarz: po czym go poznać?

  Dobry parkieciarz: po czym go poznać?

  Drewnianą podłogę może ułożyć nawet majsterkowicz-amator. Jednak zrobić to tak, by parkiet wyglądał ładnie i przez lata nie działo się z nim nic złego, może tylko naprawdę dobry fachowiec.

 • Styk posadzek z różnych materiałów

  Styk posadzek z różnych materiałów

  Styk posadzek z dwóch różnych materiałów to jedno z najtrudniejszych wyzwań dla architekta i wykonawcy.

 • Beton we wnętrzach [WIDEO]

  Beton we wnętrzach [WIDEO]

  Coraz częściej spotykamy we wnętrzach różne elementy wykonane z betonu architektonicznego, barwionego lub imitującego go tynku. Popularność tego materiału przyszła wraz z modą na lofty. Jest bardzo uniwersalny, może być stosowany na ściany, podłogi, sufity, blaty kuchenne, a nawet jako surowiec na meble.

 • Kamień we wnętrzach - który do czego [WIDEO]

  Kamień we wnętrzach - który do czego [WIDEO]

  Naturalny kamień to piękny i wszechstronny materiał wykończeniowy. Jego gatunki różnią się jednak nie tylko wyglądem, lecz także właściwościami, co oznacza, że nie każdy może znaleźć takie samo zastosowanie.

 • Ściany z efektami (2) - tynki i masy strukturalne

  Ściany z efektami (2) - tynki i masy strukturalne

  Tynki i masy strukturalne, dzięki którym będziemy mieli ściany z efektami, można kupić w postaci gotowych mas lub jako mieszanki do rozrobienia z wodą w odpowiednich proporcjach. Mają wypełnienie o znacznie większych ziarnach (ponad 1 mm) niż farby strukturalne. W odróżnieniu od nich tynki nakłada się cienką warstwą (od 3 do 5 mm), za pomocą metalowej pacy.

 • Ściany z efektami (1) - farby, bejce i lakiery

  Ściany z efektami (1) - farby, bejce i lakiery

  Złote lub srebrne refleksy, lśniące drobiny, przejścia tonalne, efekt polerowanego betonu - takie ściany z efektami i wiele więcej można osiągnąć przy użyciu farb, bejcy, mas dekoracyjnych i tynków strukturalnych. Produktów, dzięki którym można nadawać wnętrzom indywidualny charakter.

 • Czym wyczyścić baterie

  Czym wyczyścić baterie

  Nowe baterie są estetyczne i lśniące, dzięki czemu nadają blask kuchni i łazience. Niestety, nie jest łatwo utrzymać je w czystości. Jakich zatem użyć środków, aby nie zniszczyć armatury? <br>

 • Kamień we wnętrzach

  Kamień we wnętrzach

  Naturalny kamień to piękny i wszechstronny materiał wykończeniowy. Może mieć rozmaite barwy i rysunek, co pozwala idealnie dobrać go do naszych potrzeb. Jego gatunki różnią się jednak nie tylko wyglądem, ale także właściwościami i ceną.

 • Jadalnia - gatunek wymierający?

  Jadalnia - gatunek wymierający?

  Lata temu pojawiło się w terminologii budowlanej wyrażenie "aneks jadalny". Wyrażenie kuriozalne pod względem logicznym, bo czy aneks może być jadalny? Raczej nie. Aneks jest wyjątkowo niejadalny.

 • Malowanie ścian i sufitów. Przewodnik po farbach

  Malowanie ścian i sufitów. Przewodnik po farbach

  Oferta farb do wnętrz jest na tyle duża, że łatwo się w niej pogubić. Jak więc wybierać, by pomalowane nią ściany przez długi czas wyglądały efektownie, a powłoki malarskie nie sprawiały problemów?

 • Naturalny kamień we wnętrzach. Konserwacja i pielęgnacja kamienia

  Naturalny kamień we wnętrzach. Konserwacja i pielęgnacja kamienia

  Trwa moda na kamień naturalny we wnętrzach - domy uszlachetnia marmur, granit lub piaskowiec: dzięki nim nawet zwykłe parapety, blaty i posadzki staja się eleganckim dopełnieniem wystroju. Jak zabezpieczać oraz pielęgnować kamienne elementy, żeby cieszyć się ich pięknem przez długie lata?

 • Na forum: Ile czasu trwa wykończenie mieszkania?

  Na forum: Ile czasu trwa wykończenie mieszkania?

  Ile mniej więcej należy zaplanować czasu na wykończenie mieszkania, które jest w stanie deweloperskim? Mieszkanie ma prawie 80 metrów, jedną łazienkę i w.c., z którego planuję zrobić schowek. W zakres robót wchodziłoby poprzeciąganie gniazdek tam, gdzie się chce, rur w łazience i kładzenie płytek, desek na podłogę, malowanie.

 • Na forum: bezramowa szafa wnękowa

  Na forum: bezramowa szafa wnękowa

  Chciałabym zapytać czy ktoś z Was ma u siebie bądź będzie miał lub planuje mieć u siebie szafę z drzwiami przesuwnymi, ale bez ram. Jakie są Wasze doświadczenia? Czy takie rozwiązanie jest droższe od tradycyjnych?

 • Wyposażenie łazienki: urządzenia na stelażach

  Wyposażenie łazienki: urządzenia na stelażach

  Na podtynkowym lub natynkowym stelażu sanitarnym najczęściej wiesza się miskę ustępową, bidet lub umywalkę. Nie ma przy tym obawy, że urządzenie się urwie. Stelaże do miski i bidetu wytrzymują obciążenie nawet do 400 kg, a umywalki - do 100 kg.

 • Kupujemy drzwi wewnętrzne: odpowiednia cena i jakość

  Kupujemy drzwi wewnętrzne: odpowiednia cena i jakość

  Wybór i zakup drzwi do domu to spore przedsięwzięcie. Drzwi w domu czy mieszkaniu zwykle jest sporo, więc ich cena ma znaczenie. Na dodatek z czasem dostawy i montażu trzeba trafić w odpowiedni moment na budowie lub podczas remontu. Gdzie zatem kupować drzwi, żeby było w miarę tanio i na czas?

 • Obudowa kominka. Pomysły na obudowę kominka

  Obudowa kominka. Pomysły na obudowę kominka

  Kominek często staje się sercem domu i tworzy klimat w pomieszczeniu. Ładnie wyeksponowany będzie też ozdobą wnętrza. Dlatego wybór jego obudowy nie może być przypadkowy - ważna jest zarówno jej estetyka, jak i funkcjonalność.

 • Na forum: ściana z desek z czarnego dębu

  Na forum: ściana z desek z czarnego dębu

  Jestem na etapie remontu, i jedna ze ścian w salonie będzie wyłożona deskami z czarnego dębu. Deski są wyheblowane i delikatnie wyszczotkowane. Chciałbym je czymś zaimpregnować, myślę o oleju, tylko nie chcę żeby drewno zmieniło znacznie kolor i nie błyszczało na powierzchni. Proszę o porady.

 • Na forum: obudowa brodzika

  Na forum: obudowa brodzika

  Muszę mieć odpływ z brodzika na wysokości ponad 20 cm nad poziomem posadzki. Czy jest jakieś inne rozwiązanie niż kupić jak najpłytszy brodzik i osadzić go na wysokiej obudowie? Brodzik będzie półokrągły. Nie podoba mi się obudowa z małych kafelków, może jakaś alternatywa?

 • Rodzaje lakierów do drewna. Typowe błędy przy lakierowaniu

  Rodzaje lakierów do drewna. Typowe błędy przy lakierowaniu

  Po montażu podłogi drewnianej - o ile nie zdecydowaliśmy się na wersję fabrycznie lakierowaną czy olejowaną - czas na jej wykończenie. Na polskich parkietach wciąż królują lakiery.

 • Na forum: jak wyciszyć sufit

  Na forum: jak wyciszyć sufit

  Mieszkam w starym bloku, a sąsiad u góry ma na podłodze deski, które strasznie trzeszczą. Sam strop nie jest drewniany - deski są ułożone na legarach na wylewce. Czy jest możliwość wygłuszenia tego hałasu od strony mojego mieszkania poprzez zbudowanie sufitu podwieszanego?