Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stolarka zewnętrzna czyli fasadowa - bramy, drzwi, okna

Opracowanie Monika Karda/Red

Ważnymi elementami architektury budynku, które wpływają na postrzeganie całej bryły, są drzwi zewnętrzne, brama garażowa i okna. Aby dom był wizytówką właścicieli, design stolarki okiennej i drzwiowej powinien być spójny oraz dobrze komponować się z elewacją i dachem.

KOMPLEKSOWA OFERTA DLA INWESTORÓW poszukujących energooszczędnych, niezawodnych i bezpiecznych produktów obejmuje bramy, rolety, okna i drzwi, Wiśniowski
KOMPLEKSOWA OFERTA DLA INWESTORÓW poszukujących energooszczędnych, niezawodnych i bezpiecznych produktów obejmuje bramy, rolety, okna i drzwi, Wiśniowski
Fot. Wiśniowski

Kluczową rolę w projektowaniu domu odgrywa stolarka okienna i   drzwiowa   oraz   osłony   zewnętrzne, a także brama garażowa, zwłaszcza gdy garaż znajduje się w bryle budynku. Coraz więcej producentów ma pełną ofertę obejmującą komplet spójnej stylistycznie stolarki otworowej, czyli okna i drzwi wejściowe, rolety zewnętrzne oraz bramy garażowe.

Stolarka zewnętrzna - brama garażowa

Bramę do garażu trudniej wybrać niż drzwi do domu. Pojawia się wiele pytań zarówno o rodzaj bramy, model, dodatkowe wyposażenie, jak i dostosowanie jej do warunków zabudowy i architektury budynku. O tym, jaka powinna być brama do garażu, w dużej mierze decydują wielkość podjazdu, miejsce w garażu i nasze potrzeby. Wymaga to od właścicieli perspektywicznego myślenia. Warto więc zastanowić się nad tym, ile samochodów i jak dużych będziemy garażować zarówno tuż po wprowadzeniu się, jak i w przyszłości. Aby mieć pewność, że wzornictwo bramy i drzwi będzie spójne, opłaca się postawić na produkty pochodzące z tej samej kolekcji. Zazwyczaj możemy również wybrać dowolną barwę z pełnej palety RAL, co pozwala nam wykreować indywidualny charakter budynku, zgodnie z własnymi potrzebami i gustem.

Właściwie większość decyzji dotyczących bramy garażowej trzeba podjąć już na etapie tworzenia projektu. W dokumentacji zostaną zapisane wszystkie informacje o garażu – w tym o liczbie bram, jej (ich) kształcie i wymiarach.

Model bramy zależy od miejsca na podjeździe i w garażu. Każdy rodzaj bramy garażowej – segmentowa, rolowana czy rozwierna – jest obsługiwany w nieco inny sposób i wymaga innej przestrzeni.

Ekskluzywna stolarka fasadowa FAKRO INNOVIEW>>>

Brama garażowa - termoizolacyjność

Dobra termoizolacja garażu to szczególnie ważna kwestia, gdy jest on częścią bryły domu. Nie ma to znaczenia, jeśli garaż jest nieocieplony i nieogrzewany, na przykład wolno stojący.

Do garaży ocieplonych i ogrzewanych powinno się wybierać bramy o bardzo dobrej izolacyjności termicznej. Według aktualnie obowiązujących przepisów ich współczynnik przenikania ciepła U powinien być niższy niż 1,3 W/(m2K).

Model z ociepleniem można wybrać spośród każdego rodzaju bram. Jest on o 20-40% droższy niż wersja nieocieplona, ale skutecznie ogranicza straty ciepła i ułatwia utrzymanie w garażu optymalnej temperatury. Taki wydatek szybko zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Podobnie jak okna i drzwi, bramy różni współczynnik przenikania ciepła U. Im jest on niższy, tym brama ma lepsze właściwości termoizolacyjne. Najniższy osiągają nowoczesne bramy segmentowe o współczynniku U o wartości około 0,8 W/(m2K). Osiągnięcie takich właściwości jest możliwe za sprawą panelu o grubości 60 mm, którego współczynnik U wynosi tylko 0,37 W/(m2K). Warto przy tym pamiętać, że o szczelności (a więc i po części termoizolacyjności) bramy decydują w dużej mierze także inne elementy, takie jak system specjalnie opracowanych uszczelek, znajdujących się we wszystkich newralgicznych miejscach.

Ważną kwestią jest także montaż bramy. Na styku ościeżnicy ze ścianami zewnętrznymi nie powinno być mostków termicznych, przez które następuje ucieczka ciepła. Ich zupełne wyeliminowanie nie jest możliwe, ale warto zadbać o ich ograniczenie podczas montażu bramy.

Szczelna brama o dobrej izolacyjności może być przyczyną wzrostu wilgotności powietrza, co z kolei może powodować powstawanie pleśni i korodowanie auta. Warto więc rozważyć bramę z systemem automatycznej wentylacji garażu.

Stolarka w komplecie>>>

Brama garażowa - kolor, wzór i połysk

Zazwyczaj producenci określają kolory swoich wyrobów zgodnie z powszechnie dostępnymi paletami kolorystycznymi, na przykład RAL czy NCS, niektórzy zaś mają swoje palety. Obecnie najmodniejsza jest szarość, a także – wybierane od lat – biel i brąz. W standardowej ofercie jest kilka kolorów, ale za dodatkową opłatą można zamówić dowolny z dostępnej palety.

Do wykończenia bramy garażowej stosuje się lakiery proszkowe, kolorowe okleiny, okleiny i lakiery drewnopodobne. Możemy też kupić bramę o wykończeniu naśladującym inne materiały, na przykład beton.

Oprócz koloru określany jest jeszcze stopień połysku stolarki. Okładziny bram garażowych mogą być matowe, półmatowe (określane też jako satynowe) lub z połyskiem.

Bramy garażowe i drzwi wejściowe produkowane są zazwyczaj z różnych materiałów, jednak ich wykończenie może być dokładnie takie samo. Warto więc zdecydować się na komplet wyrobów od jednego producenta, bo wtedy zyskamy pewność, że nasza brama i drzwi nie będą się zupełnie od siebie różnić.

Firmy mają okrojoną liczbę wzorów bram, które można idealnie skompletować z drzwiami wejściowymi. Nie każdy bowiem produkt jest oferowany we wszystkich rodzajach wykończenia. Dotyczy to oczywiście drzwi wejściowych, bo jeśli chodzi o drzwi boczne do garażu czy drzwi przejściowe, to takie są dostępne w wykończeniu identycznym co brama.

Brama garażowa - zdalne otwieranie i zamykanie bramy

Napędy do bram garażowych umożliwiają szybkie, wygodnie i bezpieczne otwieranie bramy garażowej za pomocą nadajnika bądź smartfonu z technologią Bluetooth, a więc bez konieczności wysiadania z samochodu. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, aby szybko i wygodnie wjechać do garażu lub z niego wyjechać. Niektóre z firm oferują także aplikacje, dzięki którym można obsługiwać bramę garażową nie tylko przy pomocy nadajników, sterowników kodowanych cyfrowo czy skanerów linii papilarnych, lecz także własnego smartfonu. Napęd do bramy garażowej może też być jednym z elementów automatyki domowej i dowolnie łączony z innymi inteligentnymi urządzeniami w sieci. System można zaprogramować w taki sposób, aby jednocześnie z zamykaniem bramy garażowej w ciemności włączało się oświetlenie na zewnątrz i w przedpokoju bądź automatycznie otwierała się brama w momencie zbliżania się samochodu. Jeżeli system zezwala na dostęp przez internet, bramę można otwierać z dowolnego miejsca na świecie.

 

Solarka zewnętrzna - drzwi do domu

Obecnie mamy bogatą ofertę rynkową – wybrać możemy każdy element drzwi począwszy od formy, systemu konstrukcyjnego (PWC, aluminium, drewno), wymiarów skrzydeł, okuć, przez rodzaje wypełnienia, klamek, pochwytów, listew wykończeniowych, po kolor, dekoracje i przeszklenia (piaskowane, ornamentowe, z indywidualnym wzorem inwestora). Producenci dają również możliwość zaprojektowania własnego wzoru frezowanego, a także umieszczenia na drzwiach ulubionego motywu. Styl drzwi można zmieniać przez różne kombinacje ramy ościeżnicy, ramy skrzydła i wypełnień drzwiowych. Zarówno ościeżnica, jak i skrzydło drzwi mogą być inaczej wykończone (kolor, struktura, materiał) od strony wewnętrznej i zewnętrznej.

Wybrać też możemy okucia, na przykład wersję z ukrytymi zawiasami, zabezpieczenia podwyższające odporność na włamanie albo systemy elektroniki drzwiowej. Drzwi wejściowe oferowane często są w klasie RC2, w której są zamki wielobolcowe oraz dodatkowe blokady. Takie drzwi można kupić również z certyfikowanymi zamkami wysokiej klasy antywłamaniowej. Producenci zwykle mają też w swojej ofercie drzwi z certyfikatem klasy RC3 lub RC4. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że antywłamaniowość ogranicza izolacyjnością termiczną, więc warto rozważyć, na czym nam bardziej zależy, szczególnie że coraz częściej dom wyposaża się w instalację alarmową, do której wpina się też drzwi wejściowe, na przykład za pomocą kontaktronu.

Decydując się na drzwi wejściowe nie można zapomnieć, że – zgodnie z przepisami - ich współczynnik przenikania ciepła U  nie powinien być wyższy niż 1,3 W/(m2K).

Stolarka zewnętrzna  - okna

Do pełnej ochrony domu brakuje tylko szczelnych i trwałych okien. Te również są dostępne w ofercie producentów bram i drzwi. Możliwość zakupu kompletu stolarki od jednego producenta oznacza wiele korzyści, m.in. zachowanie pełnej spójności kolorystycznej poszczególnych elementów, fachowe doradztwo na każdym etapie, jednolitą opiekę gwarancyjno-serwisową oraz montaż w jednym terminie, co w efekcie wpływa na skrócenie procesu budowy domu.

Okna mają niebagatelny wpływ na parametry cieplne oraz stylistykę domu. Liczy się ich liczba, wielkość, kształt, rozmieszczenie, funkcje zastosowanych okuć oraz kolorystyka. Na barwę okien ma przede wszystkim wpływ materiał, z którego są wykonane. Do wyboru mamy okna drewniane, plastikowe, aluminiowe, a także drewniano-aluminiowe czy plastikowo-aluminiowe, czyli od zewnątrz pokryte aluminiowymi nakładkami.

Jeśli chodzi o okna drewniane, okryte są one lakierem bezbarwnym transparentną lazurą lub farbą kryjącą. Większe możliwości barwienia mają okna plastikowe. Mogą być barwione w masie, malowane lub foliowane okleiną – z jednej strony lub z obu stron. Wśród okien aluminiowych znajdziemy zarówno odcienie metaliczne (anodowane), malowane proszkowo lub obklejane jednobarwną bądź drewnopodobną folią.

    Więcej o:

Skomentuj:

Stolarka zewnętrzna czyli fasadowa - bramy, drzwi, okna