Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Osłony zewnętrzne

Monika Karda

Osłony zewnętrzne są coraz bardziej nowoczesne. Aby chronić wnętrze domu przed nadmiernym nasłonecznieniem, najlepiej zastosować osłony w postaci rolet lub markiz. Można w nie wyposażyć zarówno okna pionowe, jak i połaciowe. Montaż osłon zewnętrznych oznacza również inne korzyści.

Osłony zewnętrzne
Osłony zewnętrzne
Fot.: Fakro

Osłony zewnętrzne zapewniają budynkom ochronę przeciwsłoneczną – redukują nadmierne nagrzewanie pomieszczeń, chronią przed działaniem promieniowania UV i wpływem warunków atmosferycznych. Zatrzymują też ciepło i chronią przed zimnem oraz hałasem – stanowią więc izolację termiczną i akustyczną. 

Osłony zewnętrzne
Osłony zewnętrzne
Fot.: Anwis

ROLETY

Roleta zewnętrzna z moskitierą
Roleta zewnętrzna z moskitierą
Fot.: Aluprof

Nie tylko umożliwiają całkowite zaciemnienie wnętrz, ale także chronią przed hałasem. Zimą dodatkowo zapobiegają ucieczce ciepła z domu. Z wewnętrznymi odpowiednikami łączy je tylko nazwa i zasada działania, natomiast konstrukcja jest zupełnie inna.
Rolety wykonywane są z aluminium lub stali, rzadziej z PVC i drewna. Trzy zasadnicze elementy konstrukcyjne to kaseta (kwadratowa, prostokątna, półokrągła itp.) z umieszczoną wewnątrz rurą nawojową, na którą nawinięty jest ruchomy pancerz. Jest on wykonany zazwyczaj z zamkniętych, poziomych profili, które mogą być wypełnione izolacją, np. pianką poliuretanową. Pancerz porusza się w pionowych prowadnicach, które są przytwierdzane do ościeża lub do ramy okna.
Ze względu na sposób montażu rolety do okien fasadowych dzieli się na elewacyjne, naokienne, nakładane, podtynkowe i nadprożowe. Dwa pierwsze typy zakłada się w dowolnym momencie, modele nakładane – podczas montażu okien, a rolety podtynkowe i nadprożowe – na etapie stanu surowego, ponieważ kaseta jest ukryta w ścianie. Modele do okien dachowych nie różnią się sposobem montażu. Kasetę mocuje się do górnej części okna, a pancerz porusza się po bocznych prowadnicach. Rolety można stosować na oknach obrotowych i uchylno-obrotowych.
Montując rolety zewnętrzne, zmniejszymy ryzyko włamania. Rolety zewnętrzne wyposażone są w specjalne wieszaki blokujące, utrudniające podniesienie pancerza od zewnątrz. Takie wieszaki można dodać do każdej rolety wyposażonej w napęd elektryczny, a do niektórych napędów są już one montowane standardowo. Ponadto, opuszczona roleta z wieszakami blokującymi powoduje hałas podczas próby włamania, co umożliwia zaalarmowanie właścicieli, sąsiadów lub ochrony. Warto także wiedzieć, że rolety zewnętrzne można zintegrować z systemem alarmowym, który natychmiast je zamknie w przypadku włączenia alarmu.

 

Rolety zapewniają możliwość projektowania w budynkach dużych powierzchni przeszklonych, bez obawy o efekt cieplarniany, czyli wysoką temperaturę,
wilgotność i słabą cyrkulację powietrza. Rolety stosowane są też w sypialniach
czy pokojach telewizyjnych, ponieważ w pełni zasunięte gwarantują niemal całkowite zaciemnienie pomieszczeń.

ŻALUZJE

Żaluzje zewnętrzne (fasadowe) zyskują popularność na polskim rynku. To nowoczesny element, który dodaje lekkości bryle budynku. Żaluzje fasadowe montowane są na zewnątrz i przeznaczone do obiektów o dużej powierzchni okien lub szklanych fasad. Ich budowa i zasada działania są podobne jak w przypadku żaluzji wewnętrznych. Poziome lamele, wykonane najczęściej z aluminium pokrytego lakierem, zawieszone są na linkach ze stali nierdzewnej lub poruszają się w bocznych prowadnicach. Kątem ich nachylenia steruje się za pomocą mechanizmu umieszczonego w skrzynce, która najczęściej ukryta jest w ścianie.

MARKIZY

Markizy fasadowe chronią przed przegrzewaniem wnętrza domu. Wykonane są zazwyczaj z siatki lub włókna szklanego, materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne. Montuje się je do okien - podobnie jak rolety. Zasłaniają całe przeszklenie, ale w przeciwieństwie do rolet, nie ograniczają całkowicie napływu światła dziennego do pomieszczeń. Markizy do okien dachowych  również wykonane są z wytrzymałej siatki PVC lub włókna szklanego, odpornych na działanie czynników atmosferycznych, w tym nawet bardzo silnego wiatru. Tkanina zrolowana jest w kasecie zamontowanej nad oknem. Materiał zatrzymuje ok. 70% ciepła, a jednocześnie tłumi odgłosy padającego deszczu.
Ponieważ rolety i markizy są instalowane na zewnątrz okna, mogłoby się wydawać, że ich obsługa jest uciążliwa. Ale to mylne wrażenie. Obydwa typy akcesoriów można obsługiwać ręcznie, ale są także dostępne bardziej komfortowe rozwiązania, takie jak markiza solarna, która jest całkowicie zautomatyzowana, i w dodatku nie wymaga zasilania elektrycznego.
Taka markiza jest wyposażona w  panel fotowoltaiczny, który wykorzystuje energię słoneczną do ładowania wewnętrznego akumulatorka, napędzającego markizę. Panel służy jednocześnie jako czujnik światła – dzięki niemu przy dużym nasłonecznieniu markiza samoczynnie rozwija się, przy mniejszym – zwija, zapewniając dopływ światła.
Godnym polecenia rozwiązaniem są także markizy elektryczne. Do sterowania nimi służy pilot lub naścienny przełącznik, działający za pośrednictwem bezprzewodowego systemu.

Ochrona przed słońcem na poddaszu

Aby pomieszczenia na poddaszu się nie nagrzewały, dobrze jest wyposażyć okna w rolety (A) lub markizy (B), które sprawiają, że ciepło słoneczne jest zatrzymywane i odbijane od ich powierzchni, zanim wniknie przez szybę do wnętrza. Dlatego efektywnie chronią nas przed upałem – jak wykazały badania ich skuteczność w tym zakresie jest do 8 razy większa niż osłon wewnętrznych. Rolety zewnętrzne mają także inne zalety – chronią przed hałasem z zewnątrz i zwiększają bezpieczeństwo antywłamaniowe. Zabezpieczona przez nie szyba w mniejszym stopniu jest też narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Rolety zewnętrzne mają solidną konstrukcję – ich pancerz wykonywany jest z aluminiowych lamelek. Dlatego też roleta zapewnia całkowite zaciemnienie poddasza. Z kolei markizy do okien dachowych to rozwiązanie, które zapewnia dopływ naturalnego światła oraz widok na zewnątrz. Jednocześnie światło, które przepuszczają, jest równomiernie rozproszone i przyjazne dla oczu. Nie musimy się także obawiać promieniowania UV, a jeśli zaciągniemy markizę podczas opadów deszczu – odgłos padających kropel będzie wyciszony. Te właściwości zapewnia gęsta siateczka, z której wykonywane są markizy. Tworzące ją wytrzymałe włókna szklane zapewniają jej trwałość i łatwość pielęgnacji.

OKIENNICE

Mają sporo zalet. Po zamknięciu chronią wnętrza przed nadmiarem światła, ciepłem i wiatrem. Z kolei zimą pozwalają ograniczyć straty ciepła w budynku. Modele wyposażone w blokady przeciwwłamaniowe (dwuczęściowy skobel, zamknięcie drążkowe itp.) chronią też przed złodziejami. Skrzydła okiennic wykonuje się przeważnie z drewna. Krajowe jest tańsze od egzotycznego, ale mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Drewno wymaga regularnej konserwacji, dlatego można rozważyć montaż okiennic z aluminium bądź tworzywa sztucznego.
Okiennice mocuje się na zawiasach umieszczonych na ścianie, ramie okna bądź na specjalnej opasce okalającej okno. Ważnym elementem są blokady przeciwwiatrowe, które przytrzymują skrzydła w pozycji otwartej.

Okiennice nadają budynkowi pewien zamierzony, charakterystyczny styl
Okiennice nadają budynkowi pewien zamierzony, charakterystyczny styl
Fot. : Zielona okiennica

Zdaniem eksperta

Kamila  Horajska,  dyrektor  ds. sprzedaży  i marketingu  Zielona Okiennica
Kamila  Horajska,  dyrektor  ds. sprzedaży  i marketingu Zielona Okiennica
Fot. Archiwum

Jakie funkcje mają współczesne okiennice?
Współczesne okiennice pełnią takie same funkcje jak okiennice z dawnych lat. Przede wszystkim chronią domy przed wychłodzeniem, uciążliwym wiatrem, intruzem czy nadmiernym nasłonecznieniem wnętrz. Dzisiaj jednak okiennice są odporniejsze na warunki atmosferyczne, ponieważ np. aluminium nie ulega korozji, nie traci koloru, jest lekkie. Szeroka paleta barw pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego efektu wizualnego i okiennica staje się ozdobą domu. Na potrzeby innowacyjnego rynku okiennice przybierają formy wielkogabarytowe lub stosuje się rozwiązania nietypowe, np. okiennice na okna narożne. A spełniając wymagania dotyczące wygody najbardziej wymagających klientów, okiennice dzisiaj można również zmechanizować, zamykać i otwierać pilotem albo sterować zdalnie smartfonem w systemie inteligentnego domu. Okiennice, zarówno w formie nowoczesnej, jak i tradycyjnej, znów stają się popularne i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Osłony zewnętrzne