Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mała sauna rodzinna

Kamil Wiśniewski, Małgorzata Krośnicka

Własna sauna niewątpliwie jest luksusem - biorąc pod uwagę koszt jej zakupu i użytkowania. Jednak jej montaż nie jest kłopotliwy.

sauna
Wygodna kabina powinna mieć przynajmniej jeden bok o długości 200 cm
Fot. Tylo-Koperfam
Kabina sauny to wolno stojąca konstrukcja, wykonana z materiałów odpornych na wysoką temperaturę. Producenci saun oferują nie tylko modele wykonywane na zamówienie, lecz także gotowe kabiny, które można zamontować niemal w każdym pomieszczeniu.

Rodzaje gotowych saun. Są to coraz częściej kabiny infrared, w których temperaturę wytwarzają promienniki podczerwieni. Jednak trudno je zaliczyć do saun tradycyjnych. Takie bowiem umożliwiają kąpiel w gorącym powietrzu, ogrzewanym przez piece wypełnione kamieniami. W takich saunach - zwanych suchymi lub fińskimi - panuje wysoka temperatura (75-110°C) i niska wilgotność powietrza.

Wielkość kabiny. Sauny wykonywane na wymiar mogą mieć dowolne kształty i gabaryty. Kabiny gotowe przeznaczone są zwykle dla 2-5 osób i mają wymiary od 110 × 120 cm do 300 × 250 cm, przy wysokości około 200 cm.

Z większych kabin, o boku mierzącym 200 cm, będziemy mogli korzystać w pozycji leżącej. Z mniejszych - tylko na siedząco, ale za to takie sauny zmieszczą się nawet w małych wnętrzach.

Montaż. Sauny mogą być sprzedawane w postaci prefabrykatów (sufit, ściany, ławki), albo jako zestaw gotowych do złożenia elementów - konstrukcji szkieletowej, okładzin ścian, izolacji oraz listew wykończeniowych.

Do zbudowania i uruchomienia gotowej sauny warto zamówić fachowców, bo zyskujemy gwarancję jej poprawnej instalacji. Koszt usługi to około 10% ceny kabiny.

Z czego składa się kabina?

Gotowe kabiny buduje się najczęściej na drewnianej konstrukcji szkieletowej, którą osłania się okładzinami. Ściany od wewnątrz wykańcza się listwami boazeryjnymi o szerokości 12 cm z selekcjonowanego drewna (świerku skandynawskiego, jodły kanadyjskiej, cedru lub osiki). Od zewnątrz można użyć tego samego materiału lub płyt gipsowo-kartonowych, płyt MDF, albo płytek ceramicznych. Dostępne są też modele, w których dwie lub trzy ściany zbudowane są ze szkła (także giętego). Elementy montowane do podłogi często mocuje się na aluminiowych profilach, by drewno nie chłonęło wody.

Między ścianami kabiny umieszcza się warstwę termoizolacji, która zapobiega ucieczce ciepła z wnętrza. Najczęściej jest to wełna mineralna o grubości od 45 do 100 mm. Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowej w saunie suchej jest zbędne.Gdzie umieścić saunę?

Kabina sauny może w zasadzie stanąć w dowolnym pomieszczeniu. Nie wymaga bowiem podłączania (w saunie suchej) do instalacji wodnych ani kanalizacyjnych. Ważny jest natomiast rodzaj posadzki - musi ona być odporna na działanie wysokiej temperatury i wody (używanej do zwilżania kamieni w piecu).

Każda kabina musi mieć zapewniony stały dopływ świeżego powietrza i możliwość odprowadzania ciepłego. Nawiew umieszcza się w ścianie pod piecem, wywiew natomiast - na ścianie ulokowanej po przekątnej pieca.

Podgrzane w saunie powietrze powinno być usuwane z pomieszczenia, dlatego kabiny najlepiej stawiać w pomieszczeniach, w których są kanały wentylacyjne (w domach z wentylacją grawitacyjną) lub wręcz wylot wentylacyjny kabiny podłączać do wentylacji (gdy mamy wentylację mechaniczną).

Jak podłączyć do instalacji?

Dobrze, gdy w pomieszczeniu, w którym stanie sauna, mamy dostęp do wody - zimny prysznic po wyjściu z kabiny jest koniecznością! Jednak tak naprawdę jedyną instalacją, do której trzeba podłączyć kabinę jest instalacja elektryczna. Prąd jest potrzebny do zasilania pieca, oświetlenia i ewentualnie zewnętrznego sterownika.

Oświetlenie sauny zasilane jest prądem o bezpiecznym napięciu 12 V lub 230 V. Może ograniczać się do pojedynczej lampy zamontowanej nad oparciami górnych ław. W bardziej rozbudowanych modelach stosowane są lampy do koloroterapii, często ze sterownikami. Oprawy do lamp oświetlających kabinę sauny wykonuje się najczęściej z drewna lub metalu. Stosowane w nich lampy powinny mieć stopień ochrony IP44.

Zainstalowane w kabinie urządzenia powinny mieć oddzielny obwód elektryczny i odpowiednie zabezpieczenia różnicowo-prądowe, przewody o odpowiednim przekroju itp. Dlatego wykonanie instalacji elektrycznej należy bezwzględnie powierzać instalatorom z odpowiednimi uprawnieniami (SEP).

Jaki piec do sauny wybrać?

Firmy oferujące gotowe sauny, zwykle do każdego modelu kabiny proponują co najmniej dwa typy pieców. Dzięki temu możemy wybrać urządzenie tańsze lub bardziej zaawansowane, ale wciąż pasujące mocą do wybranej kabiny.

Moc pieca dopasowuje się do kubatury sauny. Im jest ona większa, tym piec musi mieć większą moc. Przyjmuje się, że potrzeba 1 kW mocy na 1-1,2 m3 kabiny. Na rynku dostępne są piece o mocy od około 2 kW do 20 kW.

Zanim jednak wybierzemy mocniejszy model, sprawdźmy, czy instalacja elektryczna w naszym domu wytrzyma takie obciążenie - do niewielkiej sauny (dla jednej bądź dwóch osób) wystarczy piec jednofazowy, kabiny o większej kubaturze wymagają zastosowania pieca podłączanego do instalacji trójfazowej (tak zwanej siły).

Piec zużywa podczas jednej kąpieli od 4 kWh wzwyż, zależnie od urządzenia. Są jednak piece wyposażone w systemy oszczędzania energii, pozwalające znacznie zredukować jej pobór.

Podczas wyboru pieca, zwracajmy uwagę na czas nagrzewania oraz zabezpieczenia, chroniące urządzenie przed przegrzaniem (może się to zdarzyć z powodu źle umieszczonego pieca, niepoprawnego ułożenia w nim kamieni lub choćby nieprawidłowej wentylacji sauny).

Uwaga! Piece z funkcją automatycznego wytwarzania pary wymagają doprowadzenia do kabiny instalacji zimnej wody.

Sauny gotowe oferują m.in:

Golden Saunas, www.goldensaunas.com, tel. 42 209 33 23

Keske, www.keske.pl, tel. 34 343 59 00

Klafs, www.klafs.pl, tel. 61 438 39 20

Koperfam, www.koperfam.pl, tel. 22 494 34 06

MEGIW, www.megiw.pl, tel. 32 332 69 01

Saunal, www.saunal.pl, tel. 29 717 61 16

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Mała sauna rodzinna