Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak ochronić dom przed insektami?

opracowanie ewa stroik

Po ciepłym dniu dobrze jest otworzyć okno i wpuścić do domu chłodne powietrze. Jeżeli jednak nie zabezpieczymy okien przed owadami, letnie wieczory staną się udręką. Dlatego pomyślmy o montażu moskitier - jest to najprostszy sposób ochrony przed komarami czy muchami.

Hamak Bali/LEROY MERLIN Wygodny, z moskitierą i stojakiem. Cena: 599 zł, www.leroymerlin.pl
Hamak Bali/LEROY MERLIN Wygodny, z moskitierą i stojakiem. Cena: 599 zł, www.leroymerlin.pl
Fot. Leroy Merlin

Do wyboru mamy siatki w rolkach i gotowe moskitiery do okien lub na drzwi, które są dopasowane do wymiaru otworu. Siatki przeciw owadom dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu dopasujemy kolor do ościeżnic.
Najprostszą odmianą moskitiery jest siatka z włókna szklanego pokrytego PVC, którą przykleja się do ościeżnicy okna od jego zewnętrznej strony, przy użyciu taśmy klejącej z rzepem. Jest to rozwiązanie najtańsze, ale też i najmniej trwałe, bo siatka z czasem zaczyna się odklejać. W taki sposób można zabezpieczyć tylko otwory okienne.

W oknach

W oknach stosuje się przede wszystkim moskitiery ramkowe oraz rolowane. Rolowane są znacznie wygodniejsze, ponieważ można je ukryć w kasecie i nie demontuje się ich na zimę.
-Moskitiery ramkowe. Do większości okien pasują moskitiery z tzw. profilem z kołnierzem. Montuje się je za pomocą specjalnych sprężystych uchwytów obrotowych zakładanych na okno, bez konieczności wiercenia w nim dziur. Tam, gdzie nie można ich zastosować, zakłada się moskitiery z profilem bez kołnierza. Można je montować na magnesy lub przykręcać do ramy okna na stałe. Moskitiery ramkowe są robione na wymiar, ich zamówienie powinien więc poprzedzić pomiar. Konstrukcję moskitiery stanowi profil wykonany z tworzywa sztucznego lub aluminium, na który naciągnięta jest siatka. Profile standardowo dostępne są w kolorach białym i brązowym.
-Moskitiery rolowane. Jest to system do złudzenia przypominający roletę z kasetą, w której zamiast tkaniny zastosowano siatkę przeciw owadom. Siatka moskitiery rolowanej porusza się w aluminiowych prowadnicach, które dzięki zastosowaniu w nich specjalnych szczotek zapewniają całkowitą szczelność. Po rozwinięciu siatka moskitiery mocowana jest do listwy hakowej lub zaczepów znajdujących się w prowadnicy. Przy zwolnieniu siatki z uchwytów, spowalniacz moskitiery daje możliwość płynnego nawoju siatki w kasecie bez jej uszkodzenia. Taką moskitierę montujemy na zewnątrz pomieszczenia, na stałe, do wnęki okiennej lub bezpośrednio do ramy okna.

W drzwiach

Montowane tu moskitiery muszą być otwierane, by można było z domu wychodzić na taras; sposób otwierania może być różny.
-Moskitiery przesuwne. Skrzydło lub skrzydła moskitiery przesuwają się na prowadnicach górnej i dolnej, jedno- lub dwutorowej. Jeśli drzwi balkonowe są pojedyncze, przed zastosowaniem moskitiery trzeba sprawdzić, czy z boku jest wystarczająco dużo miejsca na przesunięcie skrzydła. Problem ten nie występuje przy drzwiach podwójnych, ponieważ w przypadku pojedynczych drzwi możemy je przesunąć na stronę nieotwieraną. Można też wybrać model na podwójnych prowadnicach, gdzie jedno skrzydło mija się z drugim.
-Moskitiery otwierane. Montowane są za pomocą zawiasów do fasady budynku lub futryny drzwiowej. Wyposażone są w uchwyt do otwierania oraz magnesy trzymające moskitierę w pozycji zamkniętej, a także w uszczelkę szczotkową. Dodatkowo zamontowane w moskitierze samozamykacze automatycznie domykają otwartą moskitierę, zwiększając komfort użytkowania. W celu poprawienia usztywnienia ramy drzwiowej w moskitierach otwieranych istnieje możliwość zastosowania futryny wykonanej z zamkniętego profilu aluminiowego. Do podwójnych drzwi tarasowych zaleca się moskitiery podwójne. Składają się one z dwóch kaset umieszczonych po przeciwnych stronach drzwi i siatek zakończonych pionową listwą magnetyczną; gdy przyciągnie się je do siebie, zamykają się. Takie moskitiery dostępne są też w wersji do okien.
-Moskitiery rolowane. Gdy na tarasie nie ma miejsca na moskitierę otwieraną lub przesuwną, z pewnością zmieści się rolowana. Jej kaseta ma długość równą wysokości okna i umieszcza się ją w pionie (po tej stronie, po której są zawiasy okna). Prowadnice, w których porusza się siatka, montuje się na górze i na dole. Moskitiera jest blokowana dzięki taśmie magnetycznej, dzięki czemu daje się łatwo otworzyć.

Moskitiera plisowana

Od tradycyjnych moskitier odróżnia je sztywna, plisowana, składająca się harmonijkowo siatka, podtrzymywana przez kilka rzędów naciągniętych linek. Takie rozwiązanie daje możliwość montażu moskitiery w bardzo dużym otworze (do 3 m wys. i 5 m szer.), jednocześnie gwarantując jej łatwą i płynną obsługę . Moskitiery można przesuwać w różnych kierunkach i blokować w dowolnym miejscu. Bardzo wygodna jest możliwość wyboru kierunku otwarcia moskitiery: góra-dół (przy moskitierach okiennych),
na boki, centralnie, dwustronnie (przy moskitierach drzwiowych). System przesuwów funkcjonuje bez żadnych mechanizmów, sprężyn i skrzynek. Plisowanie sprawia, że cały pakiet po zsunięciu chowa się w prowadnicy. Moskitiery można montować we wnękach okiennych lub bezpośrednio na ramie okna.

Moskitiera nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak jeśli chcemy, aby służyła nam przez dłuższy czas, warto zdemontować ją przed zimą i umyć. Do czyszczenia wystarczy letnia woda z mydłem (nie należy używać detergentów). Czystą i suchą moskitierę możemy przechować w domu do następnego lata.

Do zadań specjalnych

-Moskitiery wzmocnione. Jeśli w domu są koty lub psy, montowanie moskitier z siatką z włókna szklanego nie ma większego sensu. Lepiej wybrać siatkę aluminiową lub stalową. Są one jednak droższe niż te tradycyjne.
-Moskitiery z przejściem dla zwierząt. Gdy chcemy, by pies lub kot mógł swobodnie wychodzić przez drzwi tarasowe, a jednocześnie założyć w nich moskitierę, trzeba zamówić otwieraną, ze specjalnym przejściem dla zwierząt. W dolnej części moskitiery, zamiast siatki, wstawiana jest płyta poliwęglanowa, z otworem i klapką na zawiasach, uszczelnioną dookoła w taki sposób, by (w pozycji zamkniętej) stanowiła skuteczną barierę dla owadów.
-Moskitiera zintegrowana z roletą. Ten, kto na etapie budowy decyduje się na montaż rolet zewnętrznych, powinien wiedzieć, że są one dostępne w wersji zintegrowanej z moskitierami rolowanymi. To rozwiązanie bardzo praktyczne i godne polecenia.
Moskitiery nietypowe. Do okien o nietypowych kształtach można dobrać niestandardowe moskitiery ramkowe – półokręgi, wielokąty, trójkąty, trapezy.

Jak odstraszyć owady?
Owady przedostają się do naszych mieszkań zwabione zapachem lub światłem. Zastosowanie odpowiednich substancji zapachowych jest więc skutecznym sposobem na ich odstraszenie. Zasadzona w doniczkach lawenda, przekrojona cebula lub naczynie z sokiem z cytryny położone na parapecie – to jedne z najbardziej znanych domowych sposobów na insekty.
Bardzo popularne są również zapachowe świeczki, kadzidełka i olejki eteryczne. Jeśli babcine metody zawiodą, to pozostają nam środki chemiczne. W sklepach dostępny jest szeroki wybór łapek, preparatów w postaci aerozolu, spirali, świecy lub urządzenia podłączanego do gniazdka elektrycznego. Pamiętajmy jednak, że wielu środków chemicznych nie można stosować, jeśli w domu przebywają małe dzieci lub zwierzęta.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak ochronić dom przed insektami?