Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesne osłony zewnętrzne

Ewa Stroik

Aby chronić wnętrze domu przed nadmiernym nasłonecznieniem, najlepiej zastosować osłony zewnętrzne w postaci rolet lub markiz. Można w nie wyposażyć zarówno okna pionowe, jak i połaciowe. Montaż osłon zewnętrznych oznacza również inne korzyści.

Osłony zewnętrzne
Osłony zewnętrzne zapewniają bezpieczeństwo i ochronę przed hałasem
Awilux

Rolety

Nie tylko umożliwiają całkowite zaciemnienie wnętrz, ale także chronią przed hałasem. Zimą dodatkowo zapobiegają ucieczce ciepła z domu. Z wewnętrznymi odpowiednikami łączy je tylko nazwa i zasada działania, natomiast konstrukcja jest zupełnie inna. Rolety wykonywane są z aluminium lub stali, rzadziej z PVC i drewna. Trzy zasadnicze elementy konstrukcyjne to kaseta (kwadratowa, prostokątna, półokrągła itp.) z umieszczoną wewnątrz rurą nawojową, na którą nawinięty jest ruchomy pancerz. Jest on wykonany zazwyczaj z zamkniętych, poziomych profili, które mogą być wypełnione izolacją, np. pianką poliuretanową. Pancerz porusza się w pionowych prowadnicach, które są przytwierdzane do ościeża lub do ramy okna. Ze względu na sposób montażu rolety do okien fasadowych dzieli się na elewacyjne, naokienne, nakładane, podtynkowe i nadprożowe. Dwa pierwsze typy zakłada się w dowolnym momencie, modele nakładane – podczas montażu okien, a rolety podtynkowe i nadprożowe – na etapie stanu surowego, ponieważ kaseta jest ukryta w ścianie. Modele do okien dachowych nie różnią się sposobem montażu. Kasetę mocuje się do górnej części okna, a pancerz porusza się po bocznych prowadnicach. Rolety można stosować na oknach obrotowych i uchylno-obrotowych. Montując rolety zewnętrzne, zmniejszymy ryzyko włamania. Rolety zewnętrzne wyposażone są w specjalne wieszaki blokujące, utrudniające podniesienie pancerza od zewnątrz. Takie wieszaki można dodać do każdej rolety wyposażonej w napęd elektryczny, a do niektórych napędów są już one montowane standardowo. Ponadto, opuszczona roleta z wieszakami blokującymi powoduje hałas podczas próby włamania, co umożliwia zaalarmowanie właścicieli, sąsiadów lub ochrony. Warto także wiedzieć, że rolety zewnętrzne można zintegrować z systemem alarmowym, który natychmiast je zamknie w przypadku włączenia alarmu.

 

Rolety zewnętrzne
Rolety mogą być w różny sposób montowane przy oknie – najłatwiej dobrać ich rodzaj, gdy zaplanuje się je na etapie projektowania domu, ewentualnie jego budowy
Aluprof
Rolety zewnętrzne
Pancerz rolety jest nawijany na wał zamontowany w skrzynce (zwanej też kasetą) wykonanej ze stali bądź PVC
Anwis

Żaluzje

Żaluzje zewnętrzne (fasadowe) zyskują popularność na polskim rynku. To nowoczesny element, który dodaje lekkości bryle budynku. Żaluzje fasadowe montowane są na zewnątrz i przeznaczone do obiektów o dużej powierzchni okien lub szklanych fasad. Ich budowa i zasada działania są podobne jak w przypadku żaluzji wewnętrznych. Poziome lamele, wykonane najczęściej z aluminium pokrytego lakierem, zawieszone są na linkach ze stali nierdzewnej lub poruszają się w bocznych prowadnicach. Kątem ich nachylenia steruje się za pomocą mechanizmu umieszczonego w skrzynce, która najczęściej ukryta jest w ścianie. 

Żaluzje fasadowe
Żaluzje pozwalają regulować dostęp światła i ciepła do wnętrz; można je podnosić i opuszczać, a także zmieniać kąt ustawienia lameli
Anwis

Markizy

Markizy fasadowe chronią przed przegrzewaniem  wnętrza domu. Wykonane są zazwyczaj z siatki lub włókna szklanego, materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne. Montuje się je do okien - podobnie jak rolety. Zasłaniają całe przeszklenie, ale w przeciwieństwie do rolet, nie ograniczają całkowicie napływu światła dziennego do pomieszczeń. Markizy do okien dachowych  również wykonane są z wytrzymałej siatki PVC lub włókna szklanego, odpornych na działanie czynników atmosferycznych, w tym nawet bardzo silnego wiatru. Tkanina zrolowana jest w kasecie zamontowanej nad oknem. Materiał zatrzymuje ok. 70% ciepła, a jednocześnie tłumi odgłosy padającego deszczu. Ponieważ rolety i markizy są instalowane na zewnątrz okna, mogłoby się wydawać, że ich obsługa jest uciążliwa. Ale to mylne wrażenie. Obydwa typy akcesoriów można obsługiwać ręcznie, ale są także dostępne bardziej komfortowe rozwiązania, takie jak markiza solarna, która jest całkowicie zautomatyzowana, i w dodatku nie wymaga zasilania elektrycznego. Taka markiza jest wyposażona w  panel fotowoltaiczny, który wykorzystuje energię słoneczną do ładowania wewnętrznego akumulatorka, napędzającego markizę. Panel służy jednocześnie jako czujnik światła – dzięki niemu przy dużym nasłonecznieniu markiza samoczynnie rozwija się, przy mniejszym – zwija, zapewniając dopływ światła.
Godnym polecenia rozwiązaniem są także markizy elektryczne. Do sterowania nimi służy pilot lub naścienny przełącznik, działający za pośrednictwem bezprzewodowego systemu.

 

Markizy zewnętrzne
Markizy solarne wyposażone są w system automatycznego uruchamiania w zależności od nasłonecznienia
Fakro
Rozwinięta markiza zewnętrzna
Rozwinięta markiza w ciągu słonecznego dnia chroni wnętrze przed przegrzewaniem
Fakro

Okiennice

Mają sporo zalet. Po zamknięciu chronią wnętrza przed nadmiarem światła, ciepłem i wiatrem. Z kolei zimą pozwalają ograniczyć straty ciepła w budynku. Modele wyposażone w blokady przeciwwłamaniowe (dwuczęściowy skobel, zamknięcie drążkowe itp.) chronią też przed złodziejami. Skrzydła okiennic wykonuje się przeważnie z drewna. Krajowe jest tańsze od egzotycznego, ale mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Drewno wymaga regularnej konserwacji, dlatego można rozważyć montaż okiennic z aluminium bądź tworzywa sztucznego.Okiennice mocuje się na zawiasach umieszczonych na ścianie, ramie okna bądź na specjalnej opasce okalającej okno. Ważnym elementem są blokady przeciwwiatrowe, które przytrzymują skrzydła w pozycji otwartej.  Współczesne okiennice pełnią takie same funkcje jak okiennice z dawnych lat. Przede wszystkim chronią domy przed wychłodzeniem, uciążliwym wiatrem, intruzem czy nadmiernym nasłonecznieniem wnętrz. Dzisiaj jednak okiennice są odporniejsze na warunki atmosferyczne, ponieważ np. aluminium nie ulega korozji, nie traci koloru, jest lekkie. Szeroka paleta barw pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego efektu wizualnego i okiennica staje się ozdobą domu. Na potrzeby innowacyjnego rynku okiennice przybierają formy wielkogabarytowe lub stosuje się rozwiązania nietypowe, np. okiennice na okna narożne. A spełniając wymagania dotyczące wygody najbardziej wymagających klientów, okiennice dzisiaj można również zmechanizować, zamykać i otwierać pilotem albo sterować zdalnie smartfonem w systemie inteligentnego domu. Okiennice, zarówno w formie nowoczesnej, jak i tradycyjnej, znów stają się popularne i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Okiennice zewnętrzne
Okiennice nadają budynkowi pewien zamierzony, charakterystyczny styl
Zielona Okiennica

Ochrona przed słońcem na poddaszu

Aby pomieszczenia na poddaszu się nie nagrzewały, dobrze jest wyposażyć okna w rolety lub markizy, które sprawiają, że ciepło słoneczne jest zatrzymywane i odbijane od ich powierzchni, zanim wniknie przez szybę do wnętrza. Dlatego efektywnie chronią nas przed upałem – jak wykazały badania ich skuteczność w tym zakresie jest do 8 razy większa niż osłon wewnętrznych. Rolety zewnętrzne mają także inne zalety – chronią przed hałasem z zewnątrz i zwiększają bezpieczeństwo antywłamaniowe. Zabezpieczona przez nie szyba w mniejszym stopniu jest też narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Rolety zewnętrzne mają solidną konstrukcję – ich pancerz wykonywany jest z aluminiowych lamelek. Dlatego też roleta zapewnia całkowite zaciemnienie poddasza. Z kolei markizy do okien dachowych to rozwiązanie, które zapewnia dopływ naturalnego światła oraz widok na zewnątrz. Jednocześnie światło, które przepuszczają, jest równomiernie rozproszone i przyjazne dla oczu. Nie musimy się także obawiać promieniowania UV, a jeśli zaciągniemy markizę podczas opadów deszczu – odgłos padających kropel będzie wyciszony. Te właściwości zapewnia gęsta siateczka, z której wykonywane są markizy. Tworzące ją wytrzymałe włókna szklane zapewniają jej trwałość i łatwość pielęgnacji.

 

Rolety do okien dachowych
Na poddaszu trzeba szczególnie zadbać o komfort termiczny
Velux
    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesne osłony zewnętrzne