Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Umywalka z blatem

ES

Wybierając umywalkę, należy pamiętać nie tylko o estetyce, lecz także komforcie podczas wykonywania codziennych czynności. Jeśli mamy dość miejsca, sprawdzi się umywalka z blatem - model nablatowy lub wpuszczany w blat. Blat może być wykonany z różnych materiałów, dzięki czemu dopasujemy go do wystroju łazienki.

Umywalka wpuszczana w blat
Umywalka wpuszczana w blat tworzy wygodną strefę do odkładania rzeczy
Luxum

Umywalka nablatowa

Umywalka nablatowa to rozwiązanie, które wciąż zyskuje na popularności. Umywalka osadzona jest na blacie, syfon i rury odpływowe znajdują się pod blatem, np. ukryte w szafce. Zastosowanie blatu stanowi dużą korzyść – zapewnia on dodatkową przestrzeń do przechowywania kosmetyków i innych drobiazgów, a wyższy brzeg umywalki nablatowej zwiększa komfort jej użytkowania. Na rynku znajdziemy wiele modeli umywalek nablatowych - klasyczne umywalki nablatowe okrągłe czy prostokątne, a także bardziej wyszukane projekty – w kształcie muszli czy strumyków. Producenci umywalek nablatowych odchodzą też od standardu, jakim jest wykonanie umywalki z ceramiki, najczęściej w odcieniu śnieżnej bieli. Coraz większą popularnością cieszą się modele, do których wyprodukowania zastosowano kamień, a nawet hartowane szkło.

Umywalka nablatowa
Umywalka nablatowa pasuje do nowoczesnych łazienek
Sanplast
Umywalka nablatowa
Umywalki nablatowe mają obecnie bardzo oryginalne formy
Laveo

Umywalka wpuszczana w blat

Umywalka wpuszczana w blat zajmuje niewiele miejsca - sprawdzi się zatem w niewielkich łazienkach. Wszystkie elementy montażowe, takie jak rury odpływowe czy syfon są ukryte, co wpływa na estetykę wnętrza. Można też zamontować umywalkę na blacie bez szafki - całość zyska wtedy nowoczesny charakter. Wpuszczenie umywalki w blat sprawia, że umywalka i szafka stają się jednolitą bryłą o płaskiej powierzchni. W ten sposób strefa umywalkowa zyskuje na lekkości, a całe wnętrze staje się optycznie większe. Szafka musi pasować do wybranej umywalki – umywalka będzie funkcjonalna tylko wtedy, gdy jej krawędź będzie dobrze dopasowana do blatu – dzięki temu nie będzie się ona przesuwać podczas użytkowania, a zabrudzenia i kurz nie będą wnikać w szczelinę między blatem a umywalką.

 

Umywalki wpuszczane w balt
Ciekawe rozwiązanie - dwie misy wpuszczone w blat
Luxum
Umywalka wpuszczana w blat
Decydując się na umywalkę wpuszczaną w blat, warto od razu kupić pod nią szafkę na wymiar
Koło

Umywalka z blatem na pralkę

Jeśli chcemy ukryć w łazience pralkę, możemy umiejscowić ją pod blatem z umywalką. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie opierał się on na pralce oraz by zostawić parę centymetrów pomiędzy nią a konstrukcją (na swobodną pracę, odparowanie wilgoci oraz prace serwisowe). Blat może być przedłużeniem strefy z umywalką, obok umiejscowimy np. kosz na pranie. Zamontowanie blatu na wysokości ok. 90 cm sprawi, że będziemy wygodnie korzystać z umywalki. Blat musi być w tym przypadku dostatecznie długi, ok. 150 cm, aby zmieściły się zarówno umywalka, pralka i elementy konstrukcyjne. Pralka nie musi być zakryta, jednak lepszym dla wystroju wnętrza rozwiązaniem jest jej zasłonięcie – np. za pomocą ruchomej ścianki poruszającej się na prowadnicach. Ścianka może być wykonana z płyty drewnopochodnej lub z mlecznego, hartowanego szkła.

Granitowy blat pod umywalkę

Blat z granitu jest odporny na ścieranie i zarysowywanie, a te cechy są niezwykle ważne jeśli chodzi o pielęgnację oraz inne czynności wykonywane w łazience. Odporność na wodę i związki chemiczne to kolejne wyróżniki granitowych blatów. Najlepiej będzie, jeśli blat zostanie wykonany z jednego kawałka granitu, wtedy liczba spoin zostanie zredukowana, a cały blat nie będzie przeciekał (również brud i bakterie nie znajdą tam miejsca do osadzania się). Z łatwością można nadać mu nowy wygląd za pomocą obróbki i późniejszego wypolerowania. Blat z granitu jest jednak zimny w dotyku, co dla niektórych może być niedogodnością. Jest ciężki, a więc potrzebuje solidnej podstawy.

Blat z granitu
Blat z granitu jest wytrzymały i reprezentacyjny
Shutterstock.com

Drewniany blat pod umywalkę

Jednym z najpopularniejszych materiałów pod umywalkę jest drewno. Drewniane blaty umywalkowe zachwycają bogatą kolorystyką pasującą do każdego stylu. Ich atutem jest także stosunkowo niska cena. Warto jednak pamiętać, że nie każde drewno nadaje się do wilgotnego środowiska panującego w łazience. Sprawdzą się gatunki charakteryzujące się niskim współczynnikiem skurczu, nienasiąkliwe oraz takie, których poziom wilgotności wynosi od 6 do 10%. Do łazienek szczególnie polecane są odmiany egzotyczne - tek, palisander, merbau, iroko, padouk, doussie, badi, a także rodzime - dąb, modrzew, wiąz, jesion i buk.

Drewniany blat umywalkowy
Drewniany blat umywalkowy to uniwersalne rozwiązanie
Shutterstock.com
    Więcej o:

Skomentuj:

Umywalka z blatem