Drzwi zewnętrzne drewniane
Drzwi zewnętrzne stanowią element bariery oddzielającej wnętrze domu od środowiska zewnętrznego. Muszą więc w jak największym stopniu ograniczać wpływ zewnętrznych czynników na bezpieczeństwo i komfort mieszkania, a przy tym pasować do stylu budynku. W większości projektów sprawdzą się drzwi drewniane.
Jak zbudowane są drzwi drewniane?
Wykonywane są najczęściej w technologii ramowej z drewna sosnowego, dębowego lub meranti. Ramy produkuje się z drewna klejonego warstwowo, które jest mniej narażone na paczenie pod wpływem wilgoci. Wypełnienie natomiast może być z litego drewna, płytowe (ramę wypełnia jedna pełna płyta), płycinowe (wewnątrz ramy mocuje się kilka kasetonów). Pod okładzinami montuje się stalowe wzmocnienia, które nadają skrzydłom odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Jako okładziny drzwi płytowych i płycinowych często wykorzystuje się płyty drewnopochodne dużej gęstości (HDF). Mogą być one płaskie lub z wytłoczeniami, wykończone farbą, lakierem, okładziną foliową lub fornirowane. Drzwi drewniane są ciepłe i dobrze izolują akustycznie. Materiał jest też w zasadzie niewrażliwy na zmiany temperatury (rozszerzalność cieplna). Niektóre skrzydła drewniane - malowane lub lakierowane - wymagają też konserwacji. Nie dotyczy to drzwi płytowych laminowanych folią PVC. Wybierając drzwi, zastanawiamy się, czy mają być to klasyczne, pojedyncze skrzydła, czy też model dwuskrzydłowy, a może pojedynczy, ale z naświetlami - bocznymi lub górnym. Nawet jeśli zdecydowaliśmy się na prosty model, trzeba będzie wybrać między pełnym a przeszklonym, dobrać kolor i rodzaj wykończenia. Wszystkie te detale wpływają na cenę drzwi, a niektóre również na ich parametry użytkowe.
Ocieplenie drzwi drewnianych
To, jaki materiał zostanie użyty do ocieplenia drzwi, wynika z ich konstrukcji. Do izolacji skrzydeł z drewna zwykle wykorzystuje się styropian lub płytę warstwową, a do drzwi drewniano-aluminiowych - piankę poliuretanową lub polistyren ekstrudowany. Dla zachowania prawidłowej izolacyjności drzwi zewnętrznych zaleca się również odpowiednie wykończenie progu. Obecnie wykonuje się najczęściej montaż progu termoizolacyjnego w kanale przygotowanym przy posadzce pod drzwiami, który trzeba wypełnić materiałem izolacyjnym. Sięgając nim od betonu poniżej warstwy będącej ociepleniem podłogi zlikwidujemy mostki termiczne.
Przeszklenia i naświetla
Jeśli chcemy, by przez drzwi lub naświetla do domu przedostawało się światło, możemy wkomponować w nie szyby zespolone. W modelach przeznaczonych do domów jednorodzinnych najczęściej stosowane jest szkło klasy P2 (bezpieczne) lub P4 (antywłamaniowe). Wkomponowanie szyby antywłamaniowej w skrzydło drzwi nie powoduje osłabienia konstrukcji, a czyni drzwi bardziej funkcjonalnymi. Często od zewnątrz montowane jest szkło mocniejsze (klasy P4), od wewnątrz zaś można użyć dowolnego rodzaju szkła - np. antisol, ornamentowego lub witrażowego, a nawet lustra weneckiego (pozwala zobaczyć osobę znajdującą się za drzwiami, samemu pozostając dla niej niewidocznym). Najczęściej drzwi zewnętrzne mają kształt prostokąta, ale często skrzydła takie można "doposażyć", dokupując do nich naświetla (boczne i górne), dodatkowe skrzydło (symetryczne i asymetryczne), ruchome lub nieotwierane. Oczywiście każdy taki dodatek zwiększa cenę drzwi, a im wymyślniejszy kształt zyska wejście, tym więcej trzeba zapłacić za wszystkie elementy drzwi.
Drzwi klasyczne czy nowoczesne?
Wybierając drzwi zewnętrzne, warto pamiętać o tym, by stanowiły uzupełnienie domu. Estetyczne drzwi o nowoczesnym designie będą podkreślać charakter budynku zbudowanego w zgodzie z najnowszymi trendami architektonicznymi. Z kolei skrzydła w stylu tradycyjnym sprawdzą się w przypadku domów o dworkowym charakterze. Warto także zwrócić uwagę na kolor drzwi zewnętrznych – można go dopasować do stolarki okiennej lub pokrycia dachowego.
Jak odnowić drzwi drewniane?
Nowoczesne drzwi drewniane są znacznie trwalsze i charakteryzują się lepszymi parametrami użytkowymi niż produkty oferowane kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Ale jeśli drzwi nie są bardzo zniszczone, ich renowacja to z pewnością tańsze rozwiązanie niż zakup nowych. Takie rozwiązanie może też sprawdzić się w przypadku drzwi stylizowanych. Prace należy rozpocząć od przygotowania powierzchni. Zarówno drzwi z litego drewna, jak i drewna klejonego, możemy pomalować różnymi produktami. Jeśli chcemy je odnowić impregnatami do drewna, lakierobejcą, lakierem lub olejem, to w pierwszej kolejności należy usunąć stare powłoki - za pomocą opalarki, papieru ściernego lub specjalnych środków chemicznych. Szpachlowanie drzwi drewnianych pozwoli skutecznie wypełnić drobne ubytki w drewnie. Ważnym krokiem jest także szlifowanie drzwi drewnianych, co wygładzi powierzchnię.Po pracach wstępnych można rozpocząć nakładanie wybranego produktu. W przypadku drzwi zewnętrznych koniecznie trzeba wybrać produkt przeznaczony do stosowania na zewnątrz – taki, który będzie chronić powierzchnię przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć lub słońce. Bejcowanie drzwi drewnianych, nałożenie impregnatu, oleju lub lakieru, wyeksponuje naturalny wygląd drewna, nie przykrywając usłojenia. Lakier może dać wykończenie bezbarwne, matowe lub z połyskiem. Lakierobejce do drewna i impregnaty mają szeroką paletę kolorystyczną. Innym sposobem na odnowienie drewnianych drzwi może być malowanie farbami. W tym przypadku nie trzeba usuwać starych powłok, wystarczy zmatowić powierzchnię drzwi, by zapewnić lepszą przyczepność farby.
- Więcej o:
Drzwi wewnętrzne w stylowych kolorach - nowości od PORTA
Drzwi rozwierane ukryte i przesuwne chowane w ścianę. Kiedy jakie wybrać i dlaczego warto?
Jakie drzwi wewnętrzne są i będą modne?
Drzwi zewnętrzne do domu – co należy wziąć pod uwagę przy wyborze?
Drzwi przesuwne z zintegrowaną roletą tekstylną
Drzwi nadają styl
Drzwi wewnętrzne: lewe czy prawe?
Drzwi metalowe - ciekawe propozycje na rynku