Podjazdy i ścieżki

Podjazd - ważna część posesji. Podjazd przy naszym domu ma bardzo ważne znaczenie, ponieważ to on zaprasza gości do środka i każdy chętnie wejdzie, gdy taki podjazd będzie zadbany i wykonany z odpowiednich materiałów. Natomiast podjazd zaniedbany, a do tego porośnięty wysoką trawą będzie odstraszał każdego gościa. Wielkość takiego podjazdu zależy od wielkości posesji i usytuowania domu od ogrodzenia.

Podjazd - coś twardego. Kostka kamienna, betonowa oraz klinkier to materiał, który bardzo łatwo się układa, a kiedy zajdzie taka konieczność, to będzie możliwe jej naprawienie albo zdemontowanie odpowiedniego fragmentu. Poza tym takie kostki bardzo ładnie wyglądają i można ułożyć z nich wzory o różnej fakturze albo różnokolorowe mozaiki. Świetnie sprawdzają się nie tylko kostki, ale również klinkier, który pozwala wykonać podjazd, np. w jednorodnym kolorze.

Ścieżki w ogrodzie najlepiej zaplanować na etapie powstawania ogrodu. Wytyczamy je, gdy znamy już położenie najważniejszych elementów - małej architektury ogrodowej, rabat i drzew.

Trwałe ścieżki w ogrodzie można wykonać z kostek brukowych, cegieł klinkierowych, płyt betonowych pełnych i ażurowych, płyt kamiennych przycinanych lub łupanych, a także z elementów drewnianych, np. podkładów kolejowych. Wijące się ścieżki w ogrodzie wymagają użycia drobnych elementów, które dobrze nadają się do formowania skrętów i łuków. Krawędzie ścieżki najlepiej ograniczyć krawężnikami.
 • Jak dostosować kostkę brukową do stylistyki budynku?

  Jak dostosować kostkę brukową do stylistyki budynku?

  Rynek kostki brukowej jest dziś zdecydowanie bogatszy niż jeszcze w poprzednich dekadach. Sprawia to, że wybór właściwej nawierzchni staje się procesem bardziej skomplikowanym i wymagającym głębszych przemyśleń. Kostkę na podjazd lub opaskę wokół domu możesz nabyć w różnych wariantach kolorystycznych i stylistycznych. Jednym z najważniejszych kryteriów doboru nawierzchni będzie dopasowanie jej do wyglądu budynku - między innymi jego elewacji oraz dachu. Zobacz, jakich zasad przestrzegać podczas prac wykończeniowych na Twojej posesji.

 • Odśnieżaj z głową!

  Odśnieżaj z głową!

  Miło jest siedzieć w fotelu, gdy za oknem prószy śnieg. Biały puch to jednak nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Odśnieżanie chodników nie należy do przyjemnych zajęć, jednak jest konieczne, ponieważ wyłącznie w ten sposób zadbamy o własne bezpieczeństwo, swoich najbliższych i przechodniów. Podpowiadamy, jak robić to skutecznie i prawidłowo.

 • Jaką wybrać bramę wjazdową? - rodzaje

  Jaką wybrać bramę wjazdową? - rodzaje

  Jaka brama będzie najwygodniejsza - przesuwna, rozwieralna, jedno-, a może dwuskrzydłowa? Podpowiadamy, jak wybrać, by wjeżdżanie na naszą posesję było bezpieczne i wygodne.

 • Przed domem: jak zbudować idealną pochylnię?

  Przed domem: jak zbudować idealną pochylnię?

  Wiele osób decyduje się na zbudowanie pochylni przed domem. Wyjaśniamy, o czym trzeba pamiętać i jakich błędów unikać, by efekt był zgodny z oczekiwaniami. Na działkach wykonuje się zwykle dwa typy pochylni - w postaci ścieżki i coraz rzadziej stosowana w postaci zjazdu do garażu.

 • Schody ogrodowe - jak wykonać?

  Schody ogrodowe - jak wykonać?

  Jeżeli w ogrodzie występują różnice poziomów gruntu, które musimy przemierzać, warto pomyśleć o schodach. Zdaniem ekspertów bez problemu można je wykonać samemu. Zanim jednak przystąpimy do pracy, należy dowiedzieć się jakich zasad trzeba przestrzegać i w jaki sposób je wykonać.

 • Drobna kostka czy duże płyty - z czego wykonać ścieżki i podjazd?

  Drobna kostka czy duże płyty - z czego wykonać ścieżki i podjazd?

  Kostka brukowa jest materiałem chętnie wybieranym do aranżacji przestrzeni wokół domów jednorodzinnych. Coraz częściej jednak ścieżki i podjazdy wykonuje się z wielkoformatowych płyt o prostych, geometrycznych kształtach. Czym się od siebie różnią?

 • Oryginalne pomysły na ścieżki w ogrodzie

  Oryginalne pomysły na ścieżki w ogrodzie

  Zwykle ścieżki w ogrodzie są gruntowe, żwirowe lub z betonowej kostki. Tę rutynę można przełamać niekonwencjonalnymi materiałami wykorzystanymi w nietypowy sposób. Efekt może być zaskakujący.

 • Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?

  Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?

  Te, które prowadzą w głąb ogrodu, powinny być dopasowane wielkością, stylem i kolorystyką do domu, ale też do charakteru nasadzeń. Jeśli nie chcemy utwardzać zbyt dużej powierzchni, możemy wybrać ażurowe płyty typu meba, albo ułożyć na gruncie wielkoformatowe płyty imitujące kamień lub drewno.

 • Podjazdy z kostki betonowej

  Podjazdy z kostki betonowej

  Betonowa kostka brukowa to najpopularniejszy materiał na ogrodowe nawierzchnie. Nic dziwnego, gdyż dzięki bogactwu wzorów i kolorów pozwala tworzyć bardzo urozmaicone powierzchnie.

 • Ścieżki z betonu - najciekawsze propozycje

  Ścieżki z betonu - najciekawsze propozycje

  Kostka brukowa, wbrew nazwie, nie ogranicza się do sześciennych elementów. W ofercie producentów dostępne są zarówno takie formy (w niezliczonych kolorach i wariantach wykończenia nawierzchni), jak i kształtem przypominające kocie łby, płytki kamienne, drewniane podkłady czy plastry wycięte z pni drzew.

 • Ścieżki ze spadkiem i schodki z kostki brukowej

  Ścieżki ze spadkiem i schodki z kostki brukowej

  Wykonanie ścieżki ze spadkiem może być albo równie proste, jak układanie kostki na powierzchniach płaskich, albo wymagające dodatkowych prac. Wszystko zależy od nośności gruntu i ukształtowania terenu.

 • Jak dbać o kostkę betonową?

  Jak dbać o kostkę betonową?

  Jesienią położyliśmy na podjeździe i ścieżkach kostkę betonową. Za nami pierwsza zima - czy powinniśmy jakoś specjalnie zadbać o nawierzchnię? Czy wystarczy ją zamieść i oczyścić z zimowych śmieci? Iwona K., Wawer

 • Na co uważać podczas prac brukarskich

  Na co uważać podczas prac brukarskich

  Zamierzasz samodzielnie wytyczyć i ułożyć chodnik lub podjazd do domu? Jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, a tym samym kosztownych napraw, zapoznaj się z listą najczęściej popełnianych błędów podczas robót brukarskich.

 • Odśnieżanie: siedem prostych zasad

  Odśnieżanie: siedem prostych zasad

  Zgaranianie śniegu nie jest może zajęciem wymagającym wysokich kwalifikacji, ale kilka dotyczących go zasad warto znać i stosować. Ułatwimy sobie życie.

 • Wygodny podjazd

  Wygodny podjazd

  Od estetyki podjazdu zależy, jak będzie wyglądała cała posesja. Ale nie mniej ważne jest jego poprawne wykonanie - odpowiednie wymiary, dobór nawierzchni i zastosowane odwodnienie.

 • Beton wokół posesji

  Beton wokół posesji

  Inwestorzy coraz częściej planują kompleksową aranżację terenu wokół posesji. Umożliwiają to m.in. kostki i inne elementy z betonu. Dzięki temu, że materiał ten daje się dowolnie kształtować i barwić, wykonane z niego formy mogą wyglądać bardzo naturalnie i nietrudno jest je dopasować do projektowanych nawierzchni.

 • Ścieżki w ogrodzie: jak je zaprojektować?

  Ścieżki w ogrodzie: jak je zaprojektować?

  W odpowiednio zaplanowanym ogrodzie ścieżki harmonijnie kształtują przestrzeń wokół domu, wyznaczają kierunki poruszania się po działce i stanowią ozdobę poszczególnych zakątków. Jakimi zasadami należy się kierować, aby móc cieszyć się uporządkowanym i estetycznym otoczeniem?

 • Uciążliwy samochód sąsiada

  Uciążliwy samochód sąsiada

  Za używanie samochodu w sposób, który powoduje uciążliwości można dostać mandat.

 • Kostki brukowe: jak je wykorzystać wokół domu?

  Kostki brukowe: jak je wykorzystać wokół domu?

  Różne rodzaje, wzory, faktury i kształty kostek brukowych pozwalają na tworzenie oryginalnych kompozycji wokół domu i w ogrodzie. Kostki doskonale sprawdzają się zarówno jako trwały materiał do budowy ciągów komunikacyjnych, jak i ozdobny element do aranżacji tarasów, schodów czy ścieżek ogrodowych.

 • Nawierzchnia przed domem

  Nawierzchnia przed domem

  Kształt, kolor oraz rodzaj materiału użytego na nawierzchnię przed domem powinny współgrać z jego otoczeniem a elewacją. Kostka brukowa musi też sprostać ciężarowi samochodu i być odporna na zabrudzenia.

 • Kostka brukowa: do wyboru, do koloru [CENY]

  Kostka brukowa: do wyboru, do koloru [CENY]

  Kostka granitowa, betonowa lub klinkierowa sprawdza się w ogrodach, na podjazdach i tarasach. Praktycznie nie wymaga pielęgnacji i jest łatwa w utrzymaniu w czystości.

 • Kostka betonowa: jak o nią dbać

  Kostka betonowa: jak o nią dbać

  Wprawdzie betonowa kostka jest materiałem wytrzymałym, jednak zimowe warunki mogą okazać się dla niej niszczące. Problemem jest nie tyle sam śnieg, lód czy mróz, które mogą przecież jeszcze wrócić, ile nieumiejętne odśnieżanie i odladzanie. Warto też odpowiednio zadbać o nią jeszcze jesienią, żeby w kolejnym sezonie nawierzchnia dobrze wyglądała.

 • Materiały na nawierzchnie: podjazdy

  Materiały na nawierzchnie: podjazdy

  Do stworzenia podjazdów można wykorzystać różne materiały. Bardzo popularna jest kostka brukowa. Prezentujemy inspirujące rozwiązania.

 • Ścieżki w ogrodzie z betonu - kostka, płyty pełne, płyty ażurowe, imitacje drewna

  Ścieżki w ogrodzie z betonu - kostka, płyty pełne, płyty ażurowe, imitacje drewna

  Często zapominamy, że dom nie kończy się na ścianach zewnętrznych. Oczywiście wiemy, że trzeba urządzić podjazd, posadzić drzewka i posiać trawę. I na tym etapie udaje nam się przetrwać do jesieni. A ona bezlitośnie weryfikuje użyteczność i wizualną atrakcyjność wydeptanych ścieżek...

 • Na forum: z czego zrobić podjazd?

  Na forum: z czego zrobić podjazd?

  Z czego zrobić podjazd - z kostki betonowej, granitowej? Co jest trwalsze i łatwiejsze do utrzymania? Ile to kosztuje, kiedy najlepiej zacząć prace, za co zwrócić uwagę?

 • Z czego zrobić podjazd do domu?

  Z czego zrobić podjazd do domu?

  Pytania o podjazd do domu bardzo często przewijają się w prasie budowlanej. I nie ma się czemu dziwić, gdyż można powiedzieć, że podjazd to wizytówka domu. Kształt, kolor oraz użyty materiał na podjazd powinny współgrać zarówno z otoczeniem domu jak i pasować do jego elewacji. Wybierany materiał powinien podołać obciążeniom ruchu kołowego i być odporny na zabrudzenia.

 • Na forum: renowacja chodnika na działce

  Na forum: renowacja chodnika na działce

  Mam chodnik do wymiany. Jest zrobiony z wylewanego betonu i ograniczony krawężnikami. Beton jest już spękany, a na dodatek woda nie spływa i tworzą się kałuże. Jak tanio go odnowić? Czy wylać nową warstwę betonu? Jak go wyprofilować, aby był spadek dla odpływu wody? Czy może lepiej ułożyć płyty chodnikowe albo kostkę?

 • Podgrzewany podjazd - zamiast odśnieżania szuflą i solą

  Podgrzewany podjazd - zamiast odśnieżania szuflą i solą

  Zimą muszę odśnieżać około 18 m2 podjazdu (ma 3 m szerokości i 6 m długości). Jest to tym bardziej konieczne, że brama wjazdowa do domu jest rozwieralna, a do garażu - uchylna. Nie zawsze mam siłę, by to robić, szczególnie gdy trzeba skuwać lód. Jeszcze przed zimą będę robił nowy podjazd (stary jest mocno zniszczony) i zastanawiam się nad jego ogrzewaniem. Obawiam się tylko kosztów montażu oraz późniejszych rachunków za prąd. Mieczysław W.

 • Jak zrobić podjazd z betonu

  Jak zrobić podjazd z betonu

  Planuję ułożyć betonowy podjazd prowadzący od wjazdu na działkę do garażu. Jak przygotować teren pod taki podjazd? Jak wyglądają prace przy wylewaniu betonu? W jaki sposób można zabezpieczyć podjazd przed zamarzaniem zimą? Józef S., Białystok

 • Wykonanie trwałej nawierzchni w ogrodzie

  Wykonanie trwałej nawierzchni w ogrodzie

  Ułożenie nawierzchni, niezależnie od miejsca i wybranego materiału, zawsze wymaga przygotowań. Nie można układać betonu, kamienia lub ceramiki bezpośrednio na ziemi.