Zadbaj o odwodnienie podjazdów
Budując dom warto zadbać nie tylko o samą nieruchomość, ale też o podjazd i pozostały teren. Stosując odpowiednie rozwiązania umożliwiające zagospodarowanie i odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z posesji gwarantują sobie Państwo możliwość bezproblemowej komunikacji po całym terenie działki nawet po ulewnych deszczach. Dodatkowo, warto pamiętać, że odpowiednie odprowadzanie wód opadowych i roztopowych pozwala wyeliminować problem zawilgoconych fundamentów i ścian zewnętrznych.
Dlaczego warto zadbać o odwodnienie liniowe posesji?
Odwodnienie liniowe to świetne rozwiązanie w przypadku posesji, które nie posiadają dostępu do sieci kanalizacji deszczowej bądź też ogólnospławnej a na ich terenie znajdują się nawierzchnie nieprzepuszczalne. Do nawierzchni nieprzepuszczalnych zaliczyć możemy m.in. podjazdy brukowane i wykończone wszelkiego rodzaju płytami nawierzchniowymi. Odwodnienia nie trzeba wykonywać w sytuacji, gdy podjazd wyłożony jest ażurowymi płytami betonowymi, gdyż woda opadowa ma możliwość swobodnego wnikania w podłoże. Problem pojawia się w momencie, gdy nawierzchnia posesji jest nieprzepuszczalna - zbierająca się woda opadowa napływa wówczas do ścian domu, które w konsekwencji ulegają zawilgoceniu. Zawilgocone ściany to z kolei słaba izolacyjność termiczna, ale też szybsze zniszczenie elewacji. Część posesji posiada zagłębiony w gruncie gara. Wówczas brak odwodnienia może doprowadzić do zalewania pomieszczeń.
Korytka odwodnień liniowych
Najważniejszym elementem systemu odwadniania liniowego są korytka. Montuje się je na wysokości nawierzchni. Ważne jest jednak zapewnienie spadku nawierzchni nieprzepuszczalnej w kierunku korytka, gdy tylko tak woda będzie mogła do nich napływać i zostać odprowadzona. Dostępne na rynku korytka posiadają specjalistyczną budowę, która uniemożliwia zaleganie w ich wnętrzu zanieczyszczeń wędrujących wraz z wodą. Najczęściej mają one kształt litery U bądź V, dzięki czemu woda przenika sprawnie i szybko. Korytka posiadają również kratki tzw. ruszt, który zapobiega przedostawaniu się większych zanieczyszczeń, których obecność we wnętrzu mogłaby zablokować odpływ wody. Na rynku dostępne są korytka wykonane z różnego rodzaju materiałów - warto wybierać te trwałe. Za najtrwalsze uznaje się korytka wykonane z polimerbetonu i betonu włóknistego. Korytka dostępne są również w różnej szerokości i długości. W przypadku domów jednorodzinnych wystarczą korytka o szerokości 10 cm i długości 100 bądź 50 cm.
Korytka to nie wszystko
System odwodnień liniowych to nie tylko korytka, ale też studzienki zbiorcze, do których trafia odprowadzana woda. Studzienki najczęściej montuje się na zakończeniu korytek. Warto również zadbać o obecność wpustów podwórzowych, które pozwalają odprowadzać wodę deszczową z rur spustowych. W zależności od sytuacji można je również zastosować, jako odwodnienie punktowe podjazdów.
- Więcej o:
Jak zrobić podjazd z betonu?
Sposób na zapadnięte fragmenty kostki betonowej
Czy można układać nawierzchnię zimą?
Mycie kostki brukowej - szybko i skutecznie
Opaska wokół domu z kostki betonowej i nie tylko
Ścieżki z betonu - najciekawsze propozycje
Płyty betonowe na podjazd zamiast kostki? Sprawdź co warto wybrać
Otoczenie domu - planowanie i aranżacja