Sposób na zapadnięte fragmenty kostki betonowej

Iwona Szczepaniak, konsultacja Piotr Kułagowski

Nierówności nawierzchni ścieżek i podjazdów z kotki betonowej wymagają częściowego remontu.

kostka betonowa, układanie kostki betonowej
Krok 1. Po sprawdzeniu podbudowy, wykonuje się podsypkę warstwą taką samą, na jakiej jest ułożona cała nawierzchnia.
Fot. Semmelrock Stein + Desig
Przyczyną nierównej nawierzchni z kostki brukowej może być niedostateczne utwardzenie podłoża lub źle wykonana podbudowa. Takie miejsca wymagają częściowego remontu przez profesjonalistów. Kostkę trzeba nie tylko rozebrać i oczyścić, ale często także usunąć podsypkę. Następnie sprawdza się stan podbudowy i ewentualnie podłoża gruntowego. Jeśli ich stabilność budzi wątpliwości, należy zbadać przyczyny takiego stanu i je usunąć. Im bardziej mokra i nasiąkliwa ziemia, tym bardziej prawdopodobne powstanie "wybojów" w naszej ścieżce. Gdy podbudowa jest stabilna, można wykonać nową podsypkę z drobnoziarnistego piasku lub grysu albo drobnego żwirku. Po jego wyrównaniu można układać nawierzchnię ze zdemontowanej wcześniej kostki, pod warunkiem, że nie jest ona uszkodzona.

Po zakończeniu układania kostki spoiny powinniśmy wypełnić suchym piaskiem. Przez parę dni będziemy go wdeptywać. Potem wystarczy usunąć piasek z powierzchni kostki.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Sposób na zapadnięte fragmenty kostki betonowej