Remont domu

Remont domu: Generalny remont domu - najczęściej jego termomodernizacja - jest dość skomplikowanym przedsięwzięciem, ponieważ trudno jednoznacznie określić, które prace trzeba wykonać i w jakiej kolejności. Dlatego przed podjęciem decyzji dotyczącej zakresu remontu domu warto zamówić u specjalisty ekspertyzę, opisującą aktualny stan techniczny budynku i określającą przyczyny zniszczenia lub uszkodzenia ważnych elementów jego konstrukcji. Pozwoli to uniknąć wielu niepotrzebnych prac i nadmiernych wydatków.
Remont mieszkania: Z reguły jest uciążliwy, bo wymaga wyprowadzenia się, często z całym zgromadzonym dobytkiem. Najlepsza pora na generalny remont to okres wiosenno-letni. Odświeżenie mieszkania związane z wykonaniem drobnych prac można wykonać o każdej porze roku.
Remont dachu: Może być zaplanowany i wykonany w stosownym momencie lub wymuszony przez gwałtowne zniszczenie. Remontujemy dach kiedy pokrycie przecieka, ugina się, jest brzydkie, a jego konstrukcja pęka lub została zaatakowana prze owady (np. korniki).
Remont elewacji: Rozpoczynając naprawę czy odświeżenie elewacji, trzeba wiedzieć, z czego jest zrobiona i skąd się wzięły jej wady. Najpoważniejszym wrogiem wszelkiego rodzaju elewacji, czy to wykończonych tynkiem tradycyjnym, drewnem, blachą czy klinkierem, jest woda. To ona, wnikając w głąb muru powoduje szkody mrozowe, a wysychając - wykwity solne. Remont elewacji najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną lub wczesną jesienią.
 • Prosto z budowy Domu Marzeń

  Prosto z budowy Domu Marzeń

  Druga edycja programu Dom marzeń dobiegła końca. Zanim jednak poznaliśmy zwycięzców, obserwowaliśmy prace nad budową wymarzonego domu. Jedno jest pewne - ekipa wywiązała się w stu procentach i wszystkie prace zostały należycie wykonane. Wszystko po to, by zwycięska para była zachwycona końcowym efektem!

 • Remont domu - czy można liczyć na wsparcie finansowe od państwa?

  Remont domu - czy można liczyć na wsparcie finansowe od państwa?

  Jeśli planujemy remont swojego mieszkania, ale koszty są zbyt wysokie, jest szansa na pomoc od państwa. Choć obecnie niektóre programy wsparcia budownictwa jednorodzinnego zostały zawieszone lub całkowicie zlikwidowane, to mamy jeszcze możliwość skorzystania z tzw. premii termomodernizacyjnej, której zasady określa ustawa z dnia 21.11.2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

 • Dach przecieka

  Dach przecieka

  Na każdym dachu są takie miejsca, które powinny być szczególnie starannie uszczelnione - obróbkami blacharskimi, taśmami lub masami dekarskimi.

 • Przebudowa z wycinanką

  Przebudowa z wycinanką

  Kiedyś był tu typowy brzydki bliźniak. Teraz stoi dom z wycinanką. Dom, który robi wrażenie.

 • Udana przebudowa niewielkiego domu

  Udana przebudowa niewielkiego domu

  Projekt powstawał pod presją czasu. Trzeba było z małego, już raz rozbudowanego budynku stworzyć nowy, wygodny, rodzinny dom i zdążyć przed przyjściem na świat kolejnego domownika.

 • Podłoga do naprawy

  Podłoga do naprawy

  Z upływem czasu posadzki się zużywają nie trzymają się podłoża, skrzypią, uginają się i po prostu brzydko wyglądają. Czasem wystarczy je odnowić, czasem trzeba wymienić nawet wszystkie warstwy podłogi.

 • Czy opłaca się wymieniać stare okna?

  Czy opłaca się wymieniać stare okna?

  Stare, nieszczelne okna powodują duże straty ciepła, a zimno przedostające się przez nie do środka domu jest uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego, gdy zastanawiamy się, czy wymiana okien będzie opłacalna, nie powinniśmy kierować się wyłącznie względami ekonomicznymi. Po wymianie okien mogą przez długi czas w ogóle nie pojawić się oszczędności (to duży wydatek, który zwróci się dopiero po latach), natomiast z pewnością polepszą się warunki komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

 • Wymiana pokrycia dachowego i układanie nowego

  Wymiana pokrycia dachowego i układanie nowego

  Przy wymianie pokrycia rzadko kiedy więźba dachowa nie wymaga przynajmniej wzmocnienia, a wstępne krycie - częściowego usunięcia. Jedynie doświadczony konstruktor może doradzić, jak zwiększyć jej nośność, by można było ułożyć pokrycie cięższe od dotychczasowego.

 • Renowacja schodów betonowych

  Renowacja schodów betonowych

  Schody betonowe są bardzo trwałe, ale ich okładziny z czasem się niszczą lub przestają pasować do modernizowanego wnętrza. Czym je zastąpić, by nowe pokrycie było trwałe, ładne i... osiągalne finansowo? Jak przeprowadzić renowację schodów, żeby nie zmienić wysokości stopni i nie zaburzyć proporcji schodów?

 • Naprawa dachu z dachówek ceramicznych

  Naprawa dachu z dachówek ceramicznych

  Nie zawsze wystarczy umycie dachu, by znów wyglądał jak nowy. Czasem konieczne jest przeprowadzenie niewielkiej naprawy dachu.

 • Drobne naprawy: dach z pokryciem z dachówek

  Drobne naprawy: dach z pokryciem z dachówek

  Pokrycia z dachówek ceramicznych i cementowych są bardzo trwałe, jednak po kilkunastu latach często wymagają odświeżenia lub drobnych napraw. Umiejętnie wykonane, pozwolą przesunąć w czasie generalny remont dachu.

 • Wymiana pokrycia dachowego: demontaż starego, koszty

  Wymiana pokrycia dachowego: demontaż starego, koszty

  Wymiana pokrycia dachowego to przedsięwzięcie niełatwe i wymagające nie tylko zatrudnienia dobrych fachowców, ale też dobrej pogody. Po zdjęciu starego materiału potrzeba co najmniej kilku dni na położenie nowego.

 • Wymiana pokrycia dachowego

  Wymiana pokrycia dachowego

  Gdy ułożone na dachu pokrycie jest zniszczone, trzeba je wymienić. Zwykle wiąże się to z dużymi kosztami i wieloma niedogodnościami. Do remontu warto więc się dobrze przygotować, zlecając fachowcom nie tylko przeprowadzenie prac, ale przede wszystkim ocenę stanu dachu.

 • Odnawianie blachodachówki

  Odnawianie blachodachówki

  Po kilkunastu latach blachodachówka na dachu mojego domu stała się matowa i przestała mieć intensywny, czerwony kolor. W jaki sposób najlepiej ją odnowić? Irek K.

 • Ile kosztuje remont domu - porównanie kosztów budowy i remontu domu

  Ile kosztuje remont domu - porównanie kosztów budowy i remontu domu

  Do własnego domu prowadzą różne drogi. Jedną z nich jest zakup starego domu i jego remont. Zwłaszcza teraz, w czasie kryzysu na rynku nieruchomości, można znaleźć wiele domów atrakcyjnych cenowo i w bardzo dobrej lokalizacji. Niestety, raczej nie da się do nich wprowadzić jedynie po przemalowaniu ścian i sufitów. Zazwyczaj konieczny jest większy remont.

 • Jak wyburzyć starą ścianę i postawić nową?

  Jak wyburzyć starą ścianę i postawić nową?

  Planuję zmienić nieco układ pomieszczeń w moim domu - w tym celu muszę wyburzyć jedną ze ścian działowych i postawić ją w nowym miejscu. Czy wyburzenie ściany działowej może powodować jakieś problemy? W jaki sposób rozbiera się ścianę z betonu komórkowego i jak buduje się taką z płyt gipsowo-kartonowych?

 • Drobne naprawy: jak załatać dziurę w ścianie, suficie

  Drobne naprawy: jak załatać dziurę w ścianie, suficie

  Uderzające w ścianę drzwi, wnoszone do domu duże przedmioty, albo zabawy najmłodszych domowników - ich skutkiem bywają rysy i dziury w ścianach z płyt kartonowo-gipsowych. Dobra wiadomość jest taka, że nawet duże ubytki da się naprawić.

 • Czy da się uratować drewno z pleśnią?

  Czy da się uratować drewno z pleśnią?

  Czy moje deski (patrz zdjęcia) da się uratować? Przez dłuższy czas drewno leżało na zewnątrz, osłonięte jedynie plandeką (jak się później okazało - dziurawą). Obecnie zostało przeniesione do hali. Czy to drewno, po wysuszeniu i obróbce, będzie nadawało się do wykorzystania? Mariusz P.

 • Nowa blachodachówka na starej papie

  Nowa blachodachówka na starej papie

  Kupiłem stary dom, którego dach jest stromy, obity deskami i pokryty papą. Chcę wymienić pokrycie na nowe. Czy jest sposób, aby to zrobić szybko i tanio? Antoni K.

 • Grzyb na ścianie

  Grzyb na ścianie

  Czarne plamy pleśni pojawiające się w narożnikach ścian i w pobliżu okien to sygnał, że w pomieszczeniu przez długi czas utrzymuje się za wysoka wilgotność powietrza z powodu niewystarczającej wentylacji, a być może także źle ocieplonych ścian.

 • Zniszczona rynna do wymiany

  Zniszczona rynna do wymiany

  Planuję remont, a właściwie wymianę orynnowania. Czy mogę wymienić same rynny (są dziurawe), a haki i rury spustowe, które są w dobrym stanie, zostawić? Niepokoi mnie też zielony nalot, który pojawia się pod pokryciem, przy obróbce rynny. Marcin J.

 • Dach do naprawy czy wymiany

  Dach do naprawy czy wymiany

  Kluczową sprawą jest rzetelna ocena istniejącego pokrycia dachowego. Czasem koszty naprawy dachu mogą być wyższe niż jego wymiana na nowy.

 • Rdzewiejąca blachodachówka

  Rdzewiejąca blachodachówka

  Podczas ostatniego przeglądu dachu krytego blachodachówką zauważyłem, że krawędzie pokrycia przy koszu zaczęły rdzewieć. Z jakiego powodu? Czy koniecznie muszę je wymienić na nowe? Tomasz K.

 • Zawilgocona piwnica

  Zawilgocona piwnica

  Kupiliśmy stary dom z piwnicą, której ściany są zawilgocone. Od zewnątrz na cokole i od wewnątrz na parterze - przy posadzce widoczne są zacieki i biały nalot, a tynk zaczyna pękać. Jaka jest tego przyczyna? Tadeusz M.

 • Wilgoć przy cokole wokół domu

  Wilgoć przy cokole wokół domu

  W moim domu woda deszczowa odprowadzana jest z rynien rurą spustową do ziemi. Od pewnego czasu na rurze i na cokole, tuż nad ziemią, widać wilgotny, zielonkawy nalot. Czym to może być spowodowane? Andrzej T.

 • Dobudowanie schodów na poddasze

  Dobudowanie schodów na poddasze

  Dobudowanie schodów na poddasze zwykle jest kompromisem między wygodą korzystania z nich a zajmowaną przez nie powierzchnią i miejscem ich usytuowania. Wybierając ich rodzaj, warto też wziąć pod uwagę zakres robót przystosowawczych, bo to przesądza o kosztach i ewentualnych utrudnieniach w korzystaniu z istniejących pomieszczeń.

 • Renowacja schodów zewnętrznych

  Renowacja schodów zewnętrznych

  Stan schodów prowadzących do domu wpływa na to, jak prezentuje się wejście do budynku. Znacznie ważniejszą sprawą jest jednak to, że zależy od niego nasze bezpieczeństwo.

 • Zawilgocone ocieplenie dachu

  Zawilgocone ocieplenie dachu

  Dachy strome pokryte dachówką, blachodachówką czy blachą nie są całkowicie szczelne. Nie był to kłopot, gdy pod połaciami był nieogrzewany, wentylowany strych. Obecnie przestrzeń tę często wykorzystuje się na pomieszczenia mieszkalne, więc przecieki mogą być bardzo dużym problemem.

 • Stary dom - docieplać czy otynkować?

  Stary dom - docieplać czy otynkować?

  Niedawno kupiłem 20-letni dom. Jego ściany zbudowano z pustaków ceramicznych. Przy okazji wymiany okien zauważyłem, że za nimi jest cienka warstwa ocieplenia z wełny mineralnej i od wnętrza domu mur z "suporka". Chciałbym otynkować elewację, ale nie wiem, czy przy okazji trzeba docieplić ściany? Czy warstwa ocieplenie ułożona 20 lat temu wystarcza? Janusz T.

 • Co robić kiedy żywica kapie z drewnianego okna

  Co robić kiedy żywica kapie z drewnianego okna

  Wymieniłem stare okna na nowe - też drewniane. Na ramie jednego z nich, umieszczonego od strony południowej, zauważyłem kropelki żywicy na odcinku 10 cm. Czy jest to podstawa do reklamacji okna? Artur T.