Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grzyb na ścianie

Cezary Jankowski

Czarne plamy pleśni pojawiające się w narożnikach ścian i w pobliżu okien to sygnał, że w pomieszczeniu przez długi czas utrzymuje się za wysoka wilgotność powietrza z powodu niewystarczającej wentylacji, a być może także źle ocieplonych ścian.

pleśń na ścianie, grzyb na ścianie, zapleśniałe ściany
Grzyb często pojawia się gdy ściana jest przemarznięta i źle ocieplona
Fot. archiwum redakcji
Skąd się bierze wilgoć

Głównym powodem zawilgocenia jest brak dostatecznej wentylacji pomieszczeń. Może się do tego przyczynić także niewystarczające lub wadliwe ocieplenie ścian, przenikanie wody z nieszczelnych rynien i obróbek blacharskich oraz nieregularne ogrzewanie.

Niedostateczna wentylacja pomieszczeń powoduje utrzymywanie się w nich wysokiej wilgotności powietrza (łatwo można to sprawdzić, kupując za kilkadziesiąt złotych wilgotnościomierz; w sezonie grzewczym nie powinien on wskazywać więcej niż 50%). Para wodna, której w powietrzu jest za dużo, wykrapla się na ścianach, w miejscach, gdzie są one najzimniejsze.

Przyczyną niedostatecznej wentylacji są najczęściej zbyt szczelne okna, uniemożliwiające dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Mimo że mają one zazwyczaj funkcję rozszczelniania, to większość z nas rzadko kiedy z niej korzysta, choćby w trosce o koszty ogrzewania. W takich warunkach - nawet przy sprawnych kanałach wentylacyjnych w kuchni i łazience - nie ma wystarczającej wymiany powietrza (objętość powietrza usuwanego musi być zrównoważona dopływem powietrza z zewnątrz).

Jak pozbyć się wilgoci i grzyba

Nadmierna wilgotność. Problem można rozwiązać, montując w oknach nawiewniki (na przykład higrosterowane) i wentylator na kratce w łazience. Intensywność wentylacji należy dostosować do warunków użytkowania pomieszczeń, zwiększając ją podczas gotowania czy kąpieli.

Zimne i mokre ściany. Jeśli zawilgocenie ścian powstało wskutek ich przemarzania, czeka nas znacznie większy zakres prac. Miejsca, w których ściana przemarza (czyli, gdzie tworzą się mostki termiczne), trzeba docieplić - przy czym powierzchnia docieplenia powinna obejmować również pas o szerokości około 30 cm poza mostkiem. Zawilgocenie ścian, zwłaszcza w nowych domach, może być również spowodowane przez wilgoć technologiczną (na przykład z zapraw). Wtedy najważniejsze będzie osuszenie ścian, polegające na intensywnym ogrzewaniu i wietrzeniu pomieszczenia (największą efektywność uzyskamy przy niskich temperaturach zewnętrznych, bo wtedy powietrze zawiera najmniej pary wodnej). Proces suszenia może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy; po jego zakończeniu wilgotność ściany nie powinna przekraczać 6%.

Usunięcie czarnych plam. Jeśli grzyb sięga bardzo głęboko, trzeba skuć tynk. Jeśli jest tylko na powierzchni, trzeba go zmyć specjalnym preparatem, a resztki usunąć ostrą szczotką, po czym pomalować ścianę farbą ze środkiem biobójczym.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Grzyb na ścianie